drewniane krzesła i stół jadalniany
12
kwi

Poczuj wieś we wnętrzu

Zamiłowanie człowieka do perfekcjonizmu przekłada się między innymi na chęć zaaranżowania domu bądź mieszkania w zgodzie z harmonią natury. Za sprawą wysoko rozwiniętej technologii, żyjemy otaczając się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi urządzeniami elektronicznymi oraz meblami. Jednak, gdy zapragniemy wprowadzić do wnętrza wygodę i komfort, a także odzyskać mentalną równowagę, dobrym wyborem jest styl rustykalny. Stonowana gama kolorystyczna, naturalne materiały i tekstylia, to doskonała alternatywa dla plastiku, podwieszanych sufitów i ozdób wykonanych w jaskrawych barwach. 
 

Kilka słów o stylu rustykalnym 

Trend stylu rustykalnego coraz bardziej się rozpowszechnia, a w mieszkaniach łączy domową atmosferę, elegancję i bezpretensjonalność. W tak zaaranżowanym wnętrzu najefektywniej odpoczną miłośnicy natury, ceniący sobie przytulność w domowym zakątku, natomiast nie odnajdą się w nim minimaliści. Rustykalizm bowiem wyróżnia się skromnością, gdy chodzi o wrażenie bogactwa i przepychu, lecz nie należy do minimalistycznych. Jego podstawę stanowią naturalne materiały, a głównym założeniem jest zaprojektowanie atrakcyjnych, surowych pomieszczeń, uwzględniając przy tym piękno natury. Zapoczątkowana wiele wieków temu kultura europejska, bazuje na filozofii zakładającej wyróżnienie dbania o rodzinne tradycje, przykładowo tworzenie dekoracji, dlatego dobrym dopełnieniem wnętrza będą wyroby rękodzielnicze, wpisujące się w reguły rustykalnej estetyki. Każdy nieoszlifowany przedmiot jest wyjątkowy i piękny w swej oryginalności. 
 

biała sofa, drewniany stolik kawowy

Materiały i paleta barw rustykalizmu 

Wyposażając pomieszczenia w stylu rustykalnym, szerokim łukiem omijaj lśniące powierzchnie, na przykład szkło i chromowany metal. Wystrzegaj się również jaskrawych kolorów, mocnych kontrastów, a także odważnych, wyrazistych połączeń. W tak zaaranżowane domy i mieszkania idealnie wkomponują się: 

 • drewno oraz wiklina, 
 • kamień i cegła, 
 • żelazo oraz miedź, 
 • ceramika, 
 • wełna, bawełna i len. 

Natomiast do kolorystyki, tworzącej spójną całość w rustykalnych wnętrzach, zaliczają się: 

 • jasne brązy – na przykład w postaci olchy i klonu, 
 • ciemne brązy – przykładowo w odcieniach dębu lub buku, 
 • biele oraz beże, 
 • bardziej wyraziste barwy, lecz w stonowanej odsłonie (na przykład zielenie, czerwienie czy żółcie). 

Dla zachowania charakterystycznej dla rustykalizmu przejrzystości, zrezygnuj z abstrakcyjnych motywów i geometrycznych ornamentów, gdyż zdecydowanie utrudniają wprowadzenie stylu rustykalnego do wnętrza. 

Styl rustykalny a styl wiejski 

Te dwa motywy różnią się przede wszystkim pochodzeniem. Styl rustykalny pochodzi z Europy, za to country jest stylem amerykańskim, pojawił się tam stosunkowo niedawno. Czterdzieści lat temu był postrzegany za styl tradycyjny, powszechny w rodzinach o średnim dostatku. 

 • Wnętrza country są urządzone w stylu retro. W pomieszczeniach obecne są antyki – stare meble, armatura wodno-kanalizacyjna i inne, tego typu wyposażenie. W nurcie rustykalnym stosowane elementy są nowoczesne, lecz sztucznie postarzone.  
 • Bogata ilość i różnorodność materiałów oraz elementów dekoracyjnych wyróżnia styl country, a we wnętrzach rustykalnych kładzie się nacisk na bardzo ograniczoną ilość dodatków, co wiąże się z pozyskaniem większej, wolnej przestrzeni. 
 • Ogromną różnicę stanowi paleta barw, ponieważ styl z Europy odznacza się stonowanymi i naturalnymi odcieniami, podczas gdy w amerykańskim asortyment dozwolonych kolorów jest znacznie bogatszy. 
kominek z kamienia

Zaprojektuj swoje wnętrze z nami!

We współczesnych domach i mieszkaniach ulokowanych w mieście, nie jest łatwo wyobrazić sobie wystrój, który składałby się jedynie ze starych przedmiotów, dlatego popularnym rozwiązaniem jest łączenie ich z modernistycznymi modelami luster, obrazów oraz innych dekoracji, dzięki czemu rustykalne aranżacje wnętrz są modne. Już wiesz, czym charakteryzuje się styl rustykalny, dlatego pozostało Ci zastanowić się, czy taki pomysł wnętrzarski jest dla ciebie odpowiedni. Dobrym sposobem jest konsultacja z projektantem MAZZANI – specjalista może rozwiać wszystkie wątpliwości, a przy dalszej współpracy wprowadzi styl rustykalny do wnętrza Twojego domu lub mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Jakich materiałów użyć w rustykalnym pokoju?

Styl rustykalny skupia się na naturalnych materiałach, dlatego we wnętrzu idealnie sprawdzą się: drewno, wiklina, kamień, cegła, ceramika, wełna, bawełna i len. 

Czym różni się styl rustykalny od stylu wiejskiego?

Zasadniczą różnicą jest pochodzenie: styl rustykalny, to styl europejski, a wiejski – amerykański. W stylu country paleta kolorów jest bardzo obszerna, natomiast w rustykalnym ograniczona, składa się ze stonowanych odcieni.  

Jakie kolory cechują styl rustykalny?

W stylu rustykalnym przewodzą biele oraz jasne i ciemne brązy. Dozwolone są mocniejsze barwy, ale w stonowanym wydaniu.