drewniane łóżko, regał z roślinami doniczkowym
12
kwi

Czym jest styl skandynawski?

Skandynawski design jest ponadczasowy. Dzięki charakterystycznej, naturalnej palecie barw, która stanowi podstawę stylu, ma wyjątkowy urok, który nigdy nie odejdzie do lamusa. Nada się do zaaranżowania w każdej przestrzeni mieszkalnej. Jasne barwy sprawią, że nordycki dom lub mieszkanie stanie się optycznie większe. Idealnie sprawdzi się we wnętrzu miłośnika prostoty i minimalizmu, oszczędnego w bibelotach. Wystrój skandynawski zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim funkcjonalności, elastyczności oraz nawiązaniom do ekologii i natury.

Dzięki uniwersalności tego nurtu wielu ludzi decyduje się na zaaranżowanie zgodnie z nim swoje wnętrza. Osoby, które dobrze czują się w barwnym otoczeniu, mogą ocieplić surowe pomieszczenie tekstyliami w pastelowej, bądź intensywniejszej kolorystyce, natomiast te, które nie są zwolennikami minimalizmu, mogą urozmaicić własny kąt różnorodnymi dekoracjami. Nie ma potrzeby rezygnowania z sentymentalnych przedmiotów lub mebli, które być może pozostały jeszcze po dziadkach. One również doskonale będą współgrać z nordyckim wnętrzem, które łatwo połączyć ze stylem industrialnym lub vintage. Takie zestawienia dodatkowo wprowadzą do środka smak i charakter, a przebywając w przestrzeni zadbanej o urok i personalizację, odpowiednio poczujemy spełnienie, szczęście i wewnętrzną równowagę. 
 

Prostota po skandynawsku 

Skandynawowie dzięki opanowaniu sztuki tworzenia jednocześnie prostych, przytulnych i harmonijnych wnętrz, przy projektowaniu stawiają na ekologię, stosując naturalne materiały, które po spełnieniu swojego zadania, ulegają biodegradacji. Sekretem prostoty jest baza, a właściwie jej barwy, czyli biel, beż, szarości oraz naturalne drewno. Tej kolorystyki używa się szczególnie przy malowaniu ścian, kładzeniu podłóg i wyborze odpowiednich mebli. Spośród wymienionych kolorów, biel odznacza się najbardziej, dzięki swym właściwościom: optycznie rozświetla i powiększa przestrzeń. Wystrój nordycki to również naturalne materiały i powiązania ze światem przyrody, które doskonale oddadzą klimat tego północnego stylu.

We wnętrzach nie sprawdzi się nadmiar dekoracji, gdyż istotną cechą jest dużo wolnej przestrzeni, a bibeloty bardzo łatwo mogą ją ograniczyć, natomiast meble o prostej formie i w jasnych odcieniach nadadzą spójności pomieszczeniu. Nordyccy projektanci urządzają domy oszczędnie, nie tylko w kwestii ilości, ale i ceny, dlatego powszechnie możemy znaleźć własnoręcznie wykonane meble z palet. Stonowana aranżacja to jedna z najważniejszych cech. Przyczynia się do harmonii, wewnętrznej równowagi, a wieczorem pomaga się odprężyć po ciężkim dniu. Do dopełnienia całości, warto dodać materiały w sezonowych barwach, takie jak: drewno, ceramika, bawełna, len, szkło lub metal. 
 

sześciokątne półki z roślinami w środku

Funkcjonalność na pierwszym miejscu 

Funkcjonalność w pomieszczeniu jest w stylu skandynawskim tak samo istotna, jak prostota. Mieszkanie bądź dom powinny charakteryzować się nie tylko estetyką i pięknem, ale musi być komfortowe i zaspokajać wszystkie potrzeby domowników. Projektanci z północy uwielbiają praktyczne rozwiązania, takie jak wielofunkcyjne meble, jakie można wykorzystać na różne sposoby, biorąc pod uwagę każde niezbędne pragnienie. Między innymi: 

  • stoliki kawowe ze schowkiem lub półką – mogą pomieścić drobne przedmioty, np. piloty albo czasopisma, 
  • stoliki kawowe ze ściąganą tacą – na której możemy przynieść kawę dla gości, ewentualnie przenieść do innego pomieszczenia, 
  • stoliki kawowe chowane jeden pod drugim – z opcjonalną możliwością wykorzystania, 
  • modułowe sofy – z możliwością dowolnego łączenia i tworzenia zestawów w zależności od potrzeb i dostępnej powierzchni, 
  • rozkładane stoły – niezastąpione podczas huczniejszych uroczystości w domu, np. z rodziną i przyjaciółmi 
  • regały, barki i stoliki pomocnicze na kółkach – które można przesunąć w wybrane miejsce, 
  • wieszaki z półkami – mogą pełnić funkcję miejsca na klucze, drobne dokumenty i inne przedmioty, które warto mieć pod ręką, 
  • ławki z tapicerowanym siedziskiem, szufladą i schowkiem – żeby poranne ubieranie się było bardziej komfortowe. 
Lekkie meble z jasnym obiciem

Przywróć życie swojemu domowi!

Wymienione wyżej przykłady to tylko niektóre pomysły na praktyczne wnętrza w motywie z północy, w których górują Skandynawowie. Jeżeli ich styl przypadł Ci do gustu, może zmiana wnętrza na nordyckie to świetne rozwiązanie w twoim domu? Warto skorzystać z pomocy architektów wnętrz, dzięki MAZZANI upewnisz się, czy styl skandynawski rzeczywiście jest dla Ciebie odpowiedni, a powierzając zadanie specjalistom, zagwarantujesz swojemu domowi fenomenalną metamorfozę.

Pytania naszych klientów:

Jak wdrożyć do wnętrza funkcjonalność?

Na praktyczny wystrój najlepszym sposobem jest wykorzystanie wielofunkcyjnych mebli, takich jak rozkładane stoły, modułowe kanapy czy stoliki kawowe ze schowkiem lub półką. 

Jakimi kolorami wyróżnia się styl skandynawski?

Styl ten głównie opiera się na stonowanych kolorach. Charakterystycznymi barwami dla stylu nordyckiego są przede wszystkim biele, beże, brązy i szarości.