biała kanapa w salonie
12
kwi

Stylistyka z Long Island 

Nurt Hampton uważany jest za wakacyjny raj na ziemi, a pochodzi on z amerykańskich miasteczek Southampton i East Hampton, które znajdują się na Long Island w Hamptons. Plażowe wybrzeże usłane jest wyszukanymi kurortami oraz rezydencjami najbogatszych mieszkańców Manhattanu, którzy nawet w obliczu urlopu nie chcą zostawiać posiadanego już luksusu. 
 

Charakterystyka stylu 

Wnętrza w stylu hampton należą do klasycznych, zachowując swą wyczuwalną, naturalną swobodę. Najkrócej mówiąc – są czymś pomiędzy sielanką letniego domku na wsi a ekskluzywną willą położoną w wielkomiejskim otoczeniu, gdzie wszystko jest schematycznie ułożone. W stylistyce możemy spostrzec paryski szyk, angielski ład oraz eklektyzm i trochę szalonego boho. Z tego aranżacyjnego połączenia powstał wystrój zarówno elegancki, jak i harmonijny, wyróżniający się prostotą. Czym się odznacza? 

  • Jasnymi barwami, dzięki którym przestrzeń jest optycznie powiększona. 
  • Dużą ilością światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. 
  • Połączenia naturalnej prostoty z nutką glamour. 
  • Naturalnymi materiałami (np. drewno, wiklina, kamień, trawa morska, juta).  

Jest pełen również przyrodniczych detali, toteż przeobrażając wnętrze, by wpisywało się w estetykę hampton, przede wszystkim omijaj sztuczne tworzywa, stawiając na te ekologiczne. Mogą pojawić się na podłogach, w formie dekoracji, komfortowych siedzisk, tapicerowanych puf albo przeszklonych witrynek. 

Zrezygnuj z ciężkich i solidnych mebli, a zdecyduj się na lekkie, ażurowe modele. W centralnym punkcie salonu idealnie sprawdzi się obszerna sofa lub rozległy narożnik, na którym obowiązkowo powinny spocząć miękkie poduszki. W pomieszczeniach ma królować jasność i przestronność, dlatego to właśnie światło dzierży ster w stylu hampton. Istotne jest zarówno to naturalne, wpadające przez duże okna, jak i sztuczne – rozproszone w taki sposób, by tworzyć przytulny klimat we wnętrzach. Najważniejszym założeniem takich aranżacji jest ogólnie rozumiana wygoda. 
 

klasyczne, błękitne szafki, białe umywalki

Gama kolorystyczna 

Paleta barw cechująca hampton jest zwierciadłem krajobrazu nadmorskich kurortów. Biel w formie bazy nie tylko rozświetli, ale i pozornie powiększy wybrane pomieszczenie. Kolor ten bez wątpienia zobrazuje urok morskiej piany, a razem z beżem przywołają na myśl różne odcienie piasku, brązy natomiast od razu skojarzyć się mogą z wyrzuconym na brzeg drewnem. Subtelną całość świetnie dopełnią szare tonacje, błękit oceanu, jasny kobalt oraz pudrowe odmiany różu, lawendy czy mięty. Warto nie poprzestawać na delikatnych akcentach, gdyż w estetyce znalazło się miejsce także dla bardziej wyrazistych tonów – granatu, czerwieni, szmaragdu, żółci czy ultramaryny. Najlepiej zastosować je w dodatkach – poduszkach, zasłonach, wazonach czy obrazach. 
 

Dodatki we wnętrzach 

Diabeł tkwi w szczegółach, a wnętrza w stylu hampton są kompozycją bezbłędnie dopasowanych dekoracji. Mogą to być równocześnie naturalne dodatki (wiklinowe lub rattanowe kosze, ozdoby z lin, wełniane pledy i dywany, płócienne obrusy), jak i ekskluzywne elementy (szklane wazony, porcelanowe misy, srebrne świeczniki czy mosiężne żyrandole). Zestawione ze sobą w odpowiednich proporcjach zapewnią fenomenalny efekt. Sofy i kanapy gęsto udekoruj poduchami. Niech pojawią się tekstylia z ciekawymi wzorami – poczynając od biało-granatowych pasów czy kotwic, a kończąc na marokańskich koniczynach, kracie, sześciokątach, motywach marynistycznych oraz florystycznych. Im więcej tych miękkich dekoracji w strefie relaksu, tym większy komfort. Pamiętaj jednak o wybranym koncepcie albo zbliżonej kolorystyce, żeby zachować stylistyczną spójność i nie wprowadzić zupełnie zbędnego chaosu. 

szare kanapy z błękitnymi poduszkami

Nowoczesne i stylowe wnętrza od profesjonalistów

Nurt hampton to idealne rozwiązanie, by zaprosić do mieszkań i domów przytulność oraz sielski klimat. Morskie kolory, naturalne materiały i wyrazista lekkość, wszechobecne w aranżacjach inspirowanych nowojorskim nadmorskim klimatem, są źródłem dobrej energii na co dzień – nawet wtedy, gdy za oknem panuje złota jesień czy w nos szczypie mroźna zima. Dlatego pozostało Ci jedynie zastanowić się, czy styl ten ucieszyłby Twoje oko. Doskonałym krokiem w ów sytuacji jest skontaktowanie się z projektantem. Fachowiec rozwieje wszelkie wątpliwości, a przy podjęciu decyzji o aranżacyjnej metamorfozie zagwarantuje wspaniałą przemianę domu lub mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Gdzie można spotkać styl hampton?

Nurt hampton pochodzi z części Long Island o tej samej nazwie. W tym słynnym kurorcie nadmorskim nie brakuje rezydencji urządzonych właśnie w tym stylu, a należą one do najbogatszych mieszkańców Manhattanu. 

Czym cechuje się styl hampton?

Najważniejszym założeniem stylistyki jest zachowanie złotego środka między prostotą wiejskich domków a luksusem eleganckich willi. Warto sięgać po miękkie tekstylia, naturalne materiały oraz delikatne odcienie, które można przełamać akcentami o mocniejszych tonach.