salon w stylu chalet
09
paź

Charakterystyczne cechy wnętrz w stylu chalet

Chalet to typ drewnianego domu ze spadzistym dachem, typowy dla regionu alpejskiego. Jednak nie musisz mieszkać w tamtejszej wiosce, by móc cieszyć się przytulną atmosferą górskiej chaty. Rozpoznamy go po prostocie i naturalności, dzięki użyciu ciężkiego drewna czy też futrzanej tapicerki mebli. Pierwotnie był uosobieniem stylu życia alpejskich pasterzy lub wystroju schronisk dla narciarzy, jednak ewoluował on do luksusowych aranżacji inspirowanych naturą w górskich kurortach. Przenieś się z nami w urocze Alpy w poszukiwaniu inspiracji.

stolik kawowy z pniaka

Oto cechy charakterystyczne stylu chalet:

  • naturalne materiały – wnętrza pełne są drewna, skóry, miękkich tkanin, jasnych, neutralnych barw i motywów prosto z górskiej przyrody;
  • przewaga kolorów ziemi, przełamana kontrastującymi, lecz utrzymanymi w ciepłej tonacji barwami;
  • wykorzystanie pierwotnych elementów wykończenia – jeśli masz w domu odkryte belki sufitowe czy słupy, pozostaw je, świetnie podkreślą klimat. Pozostaw też niepomalowane podłogi i nadproża;
  • surowość tych elementów złagodzą przytulne dodatki. Na podłodze ułóż miękkie dywany lub ciepłe skóry. Dekoracje niech oddają klimat górskiego domku;
  • wykorzystaj punktowe oświetlenie, które doda klimatu przytulności;
  • okna zdobią jedynie zasłony z naturalnych surowców, nie zasłaniaj widoku firanami;
  • miękkości dodają też koce i poduchy na kanapach;
  • często jako stylowa dekoracja wykorzystywany jest kominek.

Materiały w stylu chalet

Podstawowym surowcem jest drewno i kamień. Zrezygnuj z betonu, nowoczesnych surowców i przeszkleń, wnętrze ma być przytulne i komfortowe. Wybierając drewno, kieruj się jego ciepłą barwą, np. dębowe i widocznością słojów. We wnętrzach w stylu chalet drewniane są ściany, podłogi, a także meble i dodatki.

Decydując się na płytki do położenia w kuchni czy łazience, wybierz te imitujące drewnianą strukturę. Kamień, który efektownie łączy się z drewnem, szczególnie ten płaski, o nieregularnych krawędziach (np. otoczaki, piaskowiec), możesz wykorzystać na podłogi, świetnie też wygląda na ścianie lub jako obudowa kominka. Nowoczesnym akcentem, równoważącym ciepło drewna, będzie metal, najlepiej w kolorze czarnym lub chromowana stal. Wykorzystuje się go przy balustradach, blatach stołów i przy przeszklonych kabinach prysznicowych.

Kolory bliskie naturze

Myśląc o górskich domkach, widzimy zimową scenerię i pełno śnieżnej bieli oraz mrozu na oknach. Wnętrze w stylu chalet odtwarza przyrodę widzianą za oknem, wszelkie naturalne kolory. Królują odcienie drewna i beże. Atmosferę możemy urozmaicić kontrastującymi barwami. Najbardziej uniwersalne są biele i szarości, jednak warto zaryzykować i sięgnąć po zieleń – ciemną, iglastą, jak również tą jasną, przywodzącą na myśl górskie łąki, intrygującą propozycją będzie użycie koloru wrzosowego, lawendowego. Warto wykorzystać je w dodatkach: narzutach, pościeli, zasłonach, a także w postaci żywych roślin i pnączy. Pamiętajmy tylko, by używane kolory miały ciepłą, nasyconą barwę.

Sypialnia w stylu chalet

Jakie meble wybrać?

Meble w stylu chalet są duże, masywne, nieco kanciaste, wykonane z drewna. W salonie podstawą jest komplet wypoczynkowy obity miękkim, naturalnym materiałem, którego uzupełnieniem będzie stolik kawowy wykonany z pnia, lub bardziej designerski – z korzeni drzewa. Aranżując wnętrze, szukaj ciężkich stołów, krzeseł, szaf wykonanych z drewna, np. dębowego, z rzeźbionymi ozdobami.

Dodatki prosto z alpejskiego domku

Styl chalet wymaga niepospolitych dodatków. Dekorując dom, postaw na motywy nawiązujące do natury, myślistwa i zwierzęce. Nie muszą to być poroża, ale zdjęcia, kubki, poduszki z wątkiem jelenia lub dzika. Przytulności wnętrzu dodadzą miękkie skóry, np. owcza, położona na podłodze przy kominku, futra, flanelowa pościel czy wełniane koce porzucone na kanapie. Górski klimat podkreślają też tradycyjna szkocka krata, norweskie romby czy wzory kwiatów prosto z Tatr.

W nastrojowych wnętrzach w stylu chalet wyjątkowego klimatu dodaje nastrojowe, punktowe oświetlenie. W alpejskim trendzie ważnym elementem wyposażenia domu jest kominek. Jego nastrojowy blask nadaje surowo wykończonemu wnętrzu przytulność. Kojące, relaksujące światło uzyskamy również dzięki dużej ilości kinkietów, lampionów i świec. Stylowym dodatkiem będą wiszące żyrandole i lampy, które powinny mieć rustykalny charakter.

Salon w stylu chalet

Aranżując salon w stylu chalet, kierujemy się zasadą: im więcej natury, tym lepiej. Drewniane są meble, boazeria na ścianach, podłogi, sufitowe belki. Ważne jest, by drewno miało widoczne słoje i zachowało jak najbardziej swój naturalny kolor. Meblując nasze wnętrze, użyjmy mebli w stylu rustykalnym, które pięknie podkreślą charakter domu. Do przechowywania koców, obrusów, zastawy stołowej, świetnie sprawdzą się komody z pojemnymi szufladami i szafki z przeszklonymi witrynami.

W salonie nieodzowny jest wygodny wypoczynek. W klimacie chalet będzie on narożny, z dużą ilością siedzisk, pełen miękkich, puszystych poduszek. Futrzany dywanik pod stopami sprawi, że będzie przytulnie i złagodzi chłód kamiennej podłogi. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, alpejskiego klimatu dodadzą kolory ziemi: beże, brązy, odcienie czerwieni, bursztynu i nieodzownej zieleni.

Dodatki podkreślają folklorystyczny charakter. Będą to tkane obrusy, wzory kraty i zwierzęce motywy, wykorzystane na zdjęciach, poduchach czy porcelanie. Oczywistym dodatkiem, kojarzącym nam się z górskim kurortem, jest kominek. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na jego montaż, alternatywą będą świece, lampiony i latarenki, które swoim światłem ocieplą wnętrze.

Kuchnia w stylu chalet

Przytulność i ciepło znane z alpejskich kurortów, łatwo możemy przenieść do kuchni. Najlepiej sprawdzą się tutaj proste meble rustykalne, skrzynie i kredensy, które wspaniale współgrają z drewnem i kamieniem. Taka kuchnia ma być przytulna i pełna rodzinnego ciepła, dlatego prym wiodą naturalne materiały, drewniane meble i folklorystyczne dodatki. Najważniejszy jest duży i solidny stół i krzesła lub ława zaopatrzona w poduszki, na której usiąść może kilka osób.

belki na suficie w kuchni

Stwórz górską oazę w sercu miasta

Odkryj urok i ciepło stylu chalet w swoim mieszkaniu dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasze usługi projektowania umożliwią Ci stworzenie przytulnego, górskiego azylu w sercu miasta. Klimat chaletu, z naturalnymi materiałami i rustykalnym urokiem, sprawi, że poczujesz się jak na odludziu. Nasz architekt wnętrz perfekcyjnie zharmonizuje każdy detal, aby spełnić Twoje oczekiwania. Przywróć naturę i spokój do swojego mieszkania dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do projektowania wnętrz. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym się charakteryzuje styl chalet?

Wnętrza pełne są drewna, kamienia i futrzanych skór. Drewniane są podłogi, meble i ściany. Kamień najczęściej jest wykorzystywany do obudowy kominka, często też położny jest na podłodze. Jej surowość zminimalizują np. owcze skóry pod stopami. Dominują tu kolory natury, beże, brązy, biele przeplatane szarością. 

Dla kogo styl chalet?

Styl chalet  inspirowany jest alpejskimi domami dla pasterzy i narciarzy. We wnętrzach jest ciepło i przytulnie. Ten trend będzie odpowiedni dla tych, którzy cenią sobie naturalne materiały, rustykalne dodatki i pragną domu sprzyjającego relaksowi. 

Jakie dodatki będą odpowiednie do mieszkania w stylu chalet?

Szukając stylu chalet, zwróć uwagę na typowo góralskie, myśliwskie i zwierzęce motywy. Mogą  

to być poroża, futrzane skóry położone na podłodze czy na łóżku, kubki z rysunkiem jelenia, zdjęcia zwierząt. W klimacie alpejskiego kurortu będzie pościel w szkocką kratę, poduchy w norweskie romby. Atmosferę ocieplają świece i latarenki ustawione na podłodze czy na stoliku z pnia.