kolumny w salonie
17
paź

Dla zwolenników stylu śródziemnomorskiego

Skąpane w słonecznym świetle biało – niebieskie domy, zapach domowego jedzenia, dający poczucie komfortu oraz ogromny krajobraz morski. To właśnie cechy greckiego klimatu, który swoją niepowtarzalnością przyciąga do siebie tłumy wielbicieli. Zamień codzienną rutynę szarych ścian na prywatne Santorini.

ceramiczna misa na owoce

Styl współczesny

Jest to bardzo popularny oraz najmniej skomplikowany nurt, który pozwala na wykorzystanie łatwo dostępnych rozwiązań oraz mebli do stworzenia swojego hellenistycznego kącika. Jest zalecany dla osób, które nie lubią krzykliwości, lecz delikatne detale charakteryzujące wnętrze.

Styl historyzujący

Grecki wystrój wnętrz inspirowany sztuką antyczną. Historyzowany styl wersji greckiej może nam się wydawać nieco pretensjonalny. Nawiązania do starożytności występują tu, na przykład w postaci typowych greckich ozdób (słupy, liście, głowy lwa). Domy i mieszkania wypełnione są zabytkowymi lub stylizowanymi meblami antycznymi z bogatymi zdobieniami (złocenia, rzeźbienia). Ułożone są symetrycznie, tworząc harmonijną kompozycję. Wspaniałe wrażenie wywołują niezliczone dekoracje: od rodzinnych zdjęć w ozdobnych ramach, po rzeźby, wazony i kwiaty. Wnętrze zazwyczaj wykończone marmurem, kafle na podłodze, drewniane schody, metalowe balustrady. Główne kolory to biel (na ścianach, w postaci marmuru), złoto oraz kolory naturalnego drewna. Styl antyczny jest cięższy, lecz nadaje się do codziennego użytku. Często wykorzystywany jest do dekoracji dużych domów, chat i osiedli dla osób, które chcą podkreślić swój status poprzez klasykę i obecność oryginalnych dzieł sztuki w mieszkaniu.

Styl rustykalny (wyspiarski)

Ta wersja jest zupełnie inna w greckim stylu. Tutaj panuje spokój i prostota. Ściany są zwykle pokryte chropowatym białym tynkiem, a podłogi wykończone kamieniem, drewnem lub płytkami. Małe okna muszą być wyposażone w drewniane okiennice. Na suficie pojawiają się elementy drewniane, np. w postaci belek. Schody i meble również wykonane są z drewna, ale mają prosty i rustykalny charakter.

Na zewnątrz, w zacienionych narożnikach, stoją krzesła z lekkiego metalu i stoły ze szklanym blatem. Oprócz drewna, do wykończenia kuchni używa się marmuru: tutaj nie jest on synonimem luksusu, ale bardzo praktycznym materiałem ze względu na swoją trwałość. Ponieważ dom jest raczej niewielki, łatwo dostrzec w nim rozwiązania ergonomiczne, takie jak umieszczenie łóżka na podniesionej platformie, która może wydzielić przestrzeń do przechowywania, zagospodarowany strych lub małe schody. Pomimo braku drogich ozdób, prostota tkwiąca w greckim designie wygląda majestatycznie i luksusowo. Główny nacisk kładziony jest na przestronność, dużą ilość światła w pomieszczeniu, miękkie kolory i płynne przejścia. Nie zobaczysz tu złota, fantazyjnych dodatków i jaskrawych kolorów.

niebieski wiklinowy dywan

Dekoracje w zależności od pomieszczenia

 • Sypialnia – oprócz poduszek, w greckiej sypialni nie może zabraknąć dekoracji z wikliny lub trawy morskiej. Nawet zwykły kosz, półka czy świecznik sprawi, że wnętrze będzie bardziej komfortowe. Świetnie prezentują się również gliniane miski w rogu sypialni, które mogą służyć jako wazony lub donice. Jednak nie należy powielać schematów ani umieszczać w pokoju wazonów, amfor ani żadnych innych dekoracji ze scenami mitologicznymi. Poszukiwanie ich we współczesnych greckich sypialniach jest daremne. Miniaturowe drzewka oliwne, cytrusy, eukaliptusy, itp. są mile widziane i w ten sam sposób możesz udekorować swój salon w greckim stylu.
 • Łazienka – wielu osobom grecka łazienka przypomina aranżację inspirowaną marynizmem. Można tu bezpiecznie przemycać ozdoby z drewna, wikliny, gliny i kamienia. Liczy się to, że są wykonane z naturalnych materiałów, które uwielbiają Grecy! Dla lubiących luksus polecamy marmur – czy to kafelki, czy wykonane z niego dekoracje. Warto również używać świec w pomieszczeniach, aby uzyskać dodatkowe światło i przytulną atmosferę po zmroku.
 • Kuchnia – podobnie jak łazienki, kuchnie w stylu greckim uwielbiają biel i różne odcienie niebieskiego. Kobalt jest szczególnie popularny, ponieważ może zostać wprowadzony do kuchni w formie płytek czy frontów szafek. Jednak dla utrzymania efektu należy go łączyć z bielą – najlepiej w proporcji 7:2:1 (biel, kobalt, błękit dopełniający aranżację). Nie zaszkodzi też, jeśli w wystroju pokoju pojawią się elementy wykonane z naturalnego, ciemnego drewna lub ceramiki z wypalanej gliny. Ich kolor idealnie dopasuje się do koloru kobaltu.
 • Salon – chociaż jest niewiele ozdób inspirowanych greką, to trzeba powiedzieć, że bez nich wnętrze nie ma takiego wyrazu, jakiego pragniemy. Dlatego warto zadbać o to, aby w salonie w stylu greckim nie zabrakło tkanin w biało–niebieskie paski, pledów, ceramiki (misy na owoce, malowane talerze, amfora) czy płytek z zygzakowatymi wzorami. Wybierając lampy do salonu w stylu greckim, warto brać pod uwagę modele przypominające antyczne wazony. Kosze, kwiaty w wazonach, gałązki oliwne i drzewka pomarańczowe byłyby tu idealnymi dodatkami.

Kolorystyka, rzecz ważna

Kolorystyka oparta jest na farbach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Występuje w kolorze białym, niebieskim, granatowym, kremowym, żółtym. Ściany i podłogi są w większości białe. Może to być bazowy odcień farby, bielenia lub płaskorzeźby. Czasami stosuje się niepozorny tynk dekoracyjny. Aby ogólny wygląd nie był nudny i monotonny, do dekoracji używa się kontrastujących rzeczy. Na przykład niebieskie koce i poduszki mogą przykryć kremową sofę. Ściany zdobią obrazy, panele i lustra w prostych wzorach z motywami greckimi. Wnętrza inspirowane greką wykorzystują kolory, które można zobaczyć spacerując uliczkami śródziemnomorskiego miasta. Sufit i ściany pokoju pomalowane są w naturalnych kolorach. Odcienie pastelowe są uważane za najlepsze rozwiązanie. W wystroju tematycznym za odpowiednie będą uważane:

 • zielona oliwka,
 • piaskowy,
 • kość słoniowa,
 • żółty,
 • turkusowy,
 • lazurowy,
 • granatowy,
 • jasnoniebieski,
 • czysty biały.

W celu odświeżenia obrazu, wskazane jest wymieszanie wszystkich wariacji kontrastowych prezentowanych kolorów.

białe ściany w salonie

Projektowanie wnętrz to sztuka

Zaaranżuj swoje mieszkanie w stylu greckim z naszym doświadczonym zespołem projektantów wnętrz MAZZANI. Nasze usługi projektowania obejmują wszystkie aspekty aranżacji, zapewniając wyjątkowy i autentyczny wygląd, który odzwierciedla piękno Grecji. Projektant wnętrz MAZZANI przyniesie do Twojego mieszkania atmosferę śródziemnomorską, wykorzystując tradycyjne elementy architektoniczne, kolory i tekstury. Skorzystaj z naszych usług, aby odkryć piękno projektowania wnętrz w stylu greckim. Zaufaj profesjonalistom, którzy zadbają o każdy detal i stworzą dla Ciebie wymarzone wnętrze. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.