ceglana ściana
17
paź

Nostalgiczna elegancja

Zbuntowana, stylowa, elegancka, popularna, ale to nie modelka. W wielu domach można spotkać ścianę wyłożoną cegłą. Niezależnie od tego, czy w nasze gusta trafia czerwona, biała, szara – warto ją należycie wyeksponować. Jak to zrobić? Zadbać o oświetlenie.

Trudno wyobrazić sobie Warszawę bez ceglanych wnętrz kawiarni i restauracji. Ze względu na wiele swoich odsłon ceglana aranżacja wpasuje się świetnie w najróżniejsze rodzaje wystroju. Projektowanie wnętrz nie obędzie się bez rozważań nad włączeniem jej w swoje domowe otoczenie. Jest częstym motywem w domach, nowoczesnych biurach, restauracjach. Jej unikalny – nostalgiczny, a jednak wciąż nowoczesny charakter – sprawdzi się niezależnie od stylu wnętrzarskiego, jakie upodobało sobie nasze oko. Najlepiej pasuje do stylu:

 • industrialnego,
 • klasycznego,
 • skandynawskiego,
 • prowansalskiego,
 • nowoczesnego.
metalowy stolik

Jak z obrazka – czyli taśma ledowa

Nowoczesne taśmy z małymi żarówkami LED idealnie sprawdzą się na styku ścian, linii dzielącej ścianę z sufitem lub podłogą. Można utworzyć z nich w ten sposób ramkę dookoła i wyeksponować jak obraz albo oświetlić tylko z góry czy dołu. Jest wiele możliwych kombinacji! Dodatkowo taśma Ledowa doskonale wygląda przymocowana pod półkami, szafkami, za ramą obrazu. Zazwyczaj się ją po prostu przykleja. Wiertarka, gwoździe, śrubki mogą spokojnie czekać w piwnicy na bardziej wymagające projekty doskonalenia pomieszczeń.

Kolejnym atutem tego oświetlenia jest możliwość włączania i wyłączania światła za pomocą pilota. Nie trzeba wstawać z kanapy, by zrobiło się jasno. Poza tym, tak jak czasem lampki choinkowe, posiada różne tryby:

 • światło stałe,
 • miganie,
 • świecenie żarówek naprzemiennie.

Istnieją warianty jednolitej kolorystyki, ale spotkać można też równie często wiele barw na jednej taśmie. Zdarzają się nietypowe, takie jak fiolet czy zieleń. Najczęściej są to kolory podstawowe:

 • czerwony,
 • niebieski,
 • żółty.

Taśma ledowa sprawdzi się zarówno odsłonięta, jak i ukryta np. za pomocą listwy. Projektując wnętrze, dobrze zwrócić uwagę na tę opcję.

Kable nie są takie złe – ozdobne żarówki

Kable są czymś, co zwykle staramy się schować, kiedy podłączamy np. telewizor lub radio. W niektórych jednak przypadkach pomieszczenia zyskują na tym, że kable widać. Ostatni krzyk mody to lampy zwisające z sufitu na długich czarnych (lub białych) kablach. Czasem nawet efekt robią same żarówki zamontowane w ten sposób – bo to o nie tutaj chodzi. Dekoracyjne, o różnej temperaturze sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w salonie, jadalni lub kuchni. Na tle ceglanej ściany zrobią z pewnością nie lada wrażenie – tu projektanci są zgodni.

Niektóre dekoracyjne żarówki nie dadzą wiele światła, tworząc przy tym idealne warunki do oglądania telewizji, wyciszenia się, spędzenia czasu we dwoje w miłej atmosferze.

Puść oczko – halogeny LED

Nie tak drobne, jak te z taśmy, ale wciąż mniejsze od ozdobnych żarówek, są modele wpuszczone w sufit. Trudno tak zaaranżować wnętrze, by nie mogły się wpasować. Ich kolejnym atutem jest to, że nie odwrócą uwagi od ceglanej – czy innej – ściany, którą zamierzamy wyeksponować. Warto pamiętać, że oprawy oświetleniowe LED występują w różnych wariantach. Ogólnodostępne i najczęściej spotykane są modele:

 • kwadratowe,
 • podłużne,
 • okrągłe.

Tego typu lampy sprawiają, że pomieszczenie wygląda nowocześnie i stylowo. Projektowanie wnętrz często nie może się obyć bez oczek zamontowanych w suficie. Jeśli chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić salon, pokój czy jadalnię, możne je także wpuścić w podłogę – to z pewnością oryginalne rozwiązanie.

Wadą takiego oświetlenia jest natomiast jego montaż, który wymaga wykonania podwieszonego sufitu lub wnęki, która ukryje przewody.

A może kinkiety?

Do industrialnego stylu, jaki często reprezentuje cegła, pasować będą też kinkiety. Najlepiej, jeśli ich forma będzie prosta, szczególnie przy dodatkowych ozdobach: lustrach, obrazach, zdjęciach zawieszonych na ścianie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wypróbować bardziej wymyślne warianty. Jedno jest pewne – mocne, punktowe światło robi wrażenie. Na tle cegły najlepiej sprawdzą się:

 • czarne reflektory,
 • lampy w drucianej oprawie,
 • odsłonięta żarówka,
 • lub modele świecące w dwóch kierunkach.

Podświetlając ścianę, na której nie ma ozdób, można sobie pozwolić na bardziej wymyślne rozwiązania.

Do wyboru – do koloru

Światło ma swój kolor! Dzisiejsze czasy to istny wysyp różnych propozycji barwy – od kolorowych neonów przez monochromatyczne ledy po zwykłe białe światło. Wiele warszawskich wnętrz może przekrzykiwać się w tej kwestii – może niebieskie oświetlenie podkreśli spokój panujący w lokalu?

Nietypowe dla mieszkalnych pomieszczeń kolory zostawmy białej cegle. Wszystkie będą do niej pasować. W kwestii rzadziej spotykanych kolorów nie da się dogodzić każdemu. Jednak każdy, kto urządza wnętrze, powinien zwrócić uwagę na temperaturę światła. Wyróżniamy:

 • zimne, sterylne,
 • neutralne,
 • ciepłe, przytulne,
 • pomarańczowe, ciemne, ozdobne.

Kolor wpływa na to, jak postrzegamy dane pomieszczenie. Ma taką moc, że potrafi zdeterminować nasze samopoczucie. Zimne światło kojarzyć się może z gabinetem dentystycznym lub salonem piękności, natomiast ciepłe z kuchnią, świętami czy piwnicą. Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Standardem jest, że temperatura barwy światła jest podana na opakowaniu żarówki. Podajemy ją Kelwinach – nie chodzi o to, ile ciepła żarówka emituje, ale o barwę światła:

Barwa światłaKelwiny [K]
zimna4600 – 6500
neutralna3300 – 4500
ciepła2200 – 3200

Wyeksponowana ceglana ściana i perfekcyjne oświetlenie

Zalety mieszkania w stylu loftowym z wyeksponowaną ceglaną ścianą są niezaprzeczalne. Jednak projektowanie takiego wnętrza wymaga wiedzy i doświadczenia. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI oferuje profesjonalną pomoc przy aranżacji loftu, zapewniając funkcjonalność i estetykę. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ściany z cegły stworzymy wyjątkowy klimat. Skorzystaj z naszego projektu, aby uczynić swoje mieszkanie loftowym marzeniem. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy są inne rodzaje ozdobnego oświetlenia, będące tańszą alternatywą?

Jest wiele pomysłów na oświetlenie, które kosztuje dużo mniej. Między innymi lampki kule lub świeczki na baterie. Ciekawym rozwiązaniem mogą być ozdobne lampki stojące, zasilane bateriami. 

Jaki kolor cegły jest wybierany najczęściej?

Zwykle jest to stonowana czerwona barwa lub odcienie bieli. 

Co, kiedy nie ma się poczucia estetyki podczas projektowania?

Tu z pomocą przyjdą projektanci Mazzani i foto realizacje wnętrz.