biała umywalka, duże lustro, jasna kolorystyka 
17
paź

Styl skandynawski – minimalizm i funkcjonalność

Na przełomie XIX i XX wieku zauważono odmienność w budowie domów znajdujących się na dalekiej północy. Wszystkie miały duże nieosłonięte okna i jasny kolor wnętrz. Wynikało to z niedoboru promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Mieszkańcy Skandynawii żyją w zgodzie z przyrodą i to właśnie z niej czerpią inspiracje. Dlatego biele i beże uzupełniane są mocnymi akcentami z drewna i kamienia. Harmonia, która jest cechą charakterystyczną tego stylu, wynika z połączenia minimalistycznego wyposażenia z dbałością o komfort i jakość tego, co jest nam potrzebne.

łazienka z deszczownicą i szybą zamiast ściany 

Co wyróżnia skandynawską łazienkę?

Projektując łazienkę opartą na filozofii dalekiej północy, musimy zastanowić się nad jej przeznaczeniem i głównymi funkcjami. Czy ma to być miejsce, gdzie chcemy spędzać godziny na relaksacyjnej kąpieli, czy może funkcjonalne pomieszczenie do szybkiego zadbania o higienę osobistą. W pierwszym przypadku położymy nacisk na przytulność. Otwarta przestrzeń wypełniona powinna być dużymi wielkoformatowymi detalami, które inspirowane naturą będą miały łagodne, obłe linie. W drugim wariancie królować będzie geometria i wyrazistość kształtów. W obu przypadkach należy pamiętać, że wszystko, co nie ma funkcjonalnego zastosowania w łazience skandynawskiej jest zabudowane.

Planując wnętrze, pamiętajmy, że ściany powinny być w jasnych kolorach rozświetlających wnętrze oraz swobodnie odbijających światło. Bazą tego stylu są biele, beże, kremy oraz pastelowe aksamitne szarości, które zwłaszcza w małych pomieszczeniach tworzą iluzję głębi. Wybierając kafelki, warto pamiętać, aby pozbawione były bogatych dekorów. Tylko w ten sposób będą one idealnie harmonizować z drewnianymi dodatkami lub ceramiką imitującą drewno. Jeżeli postawimy na wykończenie łazienki kamieniem, warto pamiętać, by były to jasne odcienie szarości.
Wybierając szafki, przede wszystkim należy kierować się minimalizmem. Ich ilość powinna zagwarantować wygodne przechowywanie akcesoriów łazienkowych, pamiętając przy tym, by nie zagracić niepotrzebnie przestrzeni. Wykonane z drewna będą podkreślały symbiozę człowieka z przyrodą.

Ceramika sanitarna i armatura powinny charakteryzować się nieskomplikowaną formą. Skandynawski design często podkreślany jest przez krany imitujące kaskady bądź górskie wodospady. Jest to kolejny ukłon w stronę natury, który gwarantuje relaks i poczucie harmonii.

kwiatki w jasnej łazience

Urządzając łazienkę w stylu skandynawskim, nie obawiajmy się zestawienia szkła i stali. Tafle szkła są gwarancją prostoty, ich atutem jest przepuszczalność światła. Metaloplastyka, która króluje w wykończeniu mebli łazienkowych lub zastosowana w ramach luster jest gwarancją łagodnych falujących kształtów, które kontrastują ze skandynawską geometrią.

Oświetlenie w łazience to podstawa, należy zadbać o wiele źródeł światła – najlepiej różnej wielkości, uzależnionej od potrzeb. Starannie dobrane żarówki powinny dawać światło najbardziej zbliżone do dziennego.

Diabeł tkwi w szczegółach

Naczelna zasada przy doborze dodatków łazienkowych to umiar. Mają one podkreślać charakter wnętrza, ale nie mogą go zagracić. Świetnie sprawdzają się rośliny w jasnych doniczkach, drewniane drabinki, pełniące funkcję wieszaka czy pieniek doskonale nadający się na krzesełko. Pamiętajmy jednak, że muszą one mieć praktyczne zastosowanie i być wykonane z naturalnych surowców. Doskonale zdają egzamin dodatki z rattanu, bambusa lub wikliny, które są łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym lekkie. Swoim kolorem nawiązują do drewna. Tkaniny zastosowane w łazience powinny być miękkie i przyjemne w dotyku. Prym wiedzie tutaj bawełna, len lub wełna. Ich kolor nie może być rzucający się w oczy, ale powinien łagodnie harmonizować z otoczeniem. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku delikatne pastelowe barwy.

Powszechne błędy

Najczęściej spotykane błędy w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim:

  • Przepych – nieprzemyślana ilość szafek, które szczelnie zapełniają całą ścianę, a nawet dodatkowy lub za duży kwiatek mogą bardzo szybko sprawić, że łazienka straci swoją lekkość.
  • Plastikowe dodatki – szczoteczki do zębów, kupki, mydelniczki czy szczotki do WC powinny być wykonane z naturalnych materiałów.
  • Niewystarczające oświetlenie – małe lub zasłonięte okno oraz niewielka ilość lamp mogą spowodować, że nawet najlepiej zaprojektowana łazienka w stylu skandynawskim będzie przypominała smutną i przygnębiającą jaskinie.
  • Bałagan – jeżeli łazienka ma być urządzona w stylu skandynawskim, to jej harmonia nie może być zakłócona przez nieporządek. Najmniejsza z możliwych ilość dodatków oraz przemyślane detale powinny być gwarantem utrzymania ładu.
wolnostojąca wanna i stojący obok kwiatek 

Połączenie klasycznej elegancji i nowoczesności

Styl skandynawski, chociaż w swoich założeniach oparty na prostocie i minimalizmie, czasami może sprawiać kłopoty. Okazuje się, że potrzeba sporej wyobraźni i doświadczenia w aranżacji wnętrz, aby pogodzić zimny i szary kamień z miękkimi beżami. Z takimi i podobnymi problemami z przyjemnością pomogą uporać się nasi projektanci z MAZZANI, którzy znajdą najkorzystniejsze rozwiązanie aranżacyjne dla każdego pomieszczenia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego? 

Styl skandynawski charakteryzują duże niezasłonięte okna, jasne kolory ścian, które odbijają światło, oraz naturalne dodatki z drewna i kamienia. Harmonia, która jest cechą charakterystyczną tego nurtu, wynika z połączenia minimalistycznego wyposażenia z dbałością o komfort i jakość tego, co jest nam potrzebne. 

Jakie wybrać dodatki do łazienki w stylu skandynawskim?  

Dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, kamienia, ratanu czy wikliny.  Muszą mieć swoje zastosowanie, aby nie naruszyć harmonii i przestrzeni pomieszczenia. Tkaniny, które najczęściej są wykorzystywane to bawełna, wełna i len. Świetnym dodatkiem do łazienki w stylu skandynawskim są żywe rośliny. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy w projektowaniu łazienki w stylu skandynawskim? 

Głównymi błędami, jakie spotykamy przy projektowaniu łazienek w stylu skandynawskim są nadmierne zatracenie przestrzeni, niedostateczne oświetlenie pomieszczenia oraz niedbałość w doborze materiałów, z których wykonane są akcesoria łazienkowe.