salon ze starą komodą
11
sty

Vintage i retro

Jak wiadomo, moda lubi wracać – również we wnętrzach. Popularnym sposobem na uzyskanie nietuzinkowego wystroju jest więc styl retro. Widoczne są w nim nawiązania do kolorów, wzornictwa i ciekawych mebli z minionego wieku. Zastosowanie tych elementów w połączeniu z nowoczesnymi trendami pozwala uniknąć efektu przestarzałego mieszkania i osiągnąć spersonalizowaną przestrzeń. 

Retro i vintage – czy istnieją jakieś różnice? 

Często przeglądając różne artykuły, można dostrzec, że te dwa słowa są traktowane jako synonimy. Występuje jednak między nimi jedna znacząca różnica: w pomieszczeniach urządzonych w stylu vintage znajdują się oryginalne meble i dodatki z dawnych czasów, podczas gdy w retro używa się elementów stylizowanych na stare poprzez użycie specjalnych farb lub technik produkcji.

Tak więc, jeśli jesteś kolekcjonerem skarbów sprzed lat – styl vintage jest dla Ciebie, a jeżeli chcesz postawić na rozwiązania czerpiące inspiracje z dawnego wzornictwa, zaprojektuj mieszkanie w stylu retro. Ze względu na wizualne podobieństwo w końcowym wyglądzie tych dwóch stylów, poniższe wskazówki aranżacyjne można zastosować do obu z nich. 

Wzorzysta tapeta na ścianie

Charakterystyka retro i vintage 

Tych styli nie można zamknąć w sztywnej ramie. Nie są do końca określone i wymykają się wszelkim definicjom. To właśnie sprawia, że są wręcz idealne dla indywidualistów i osób z artystycznym zacięciem. Oryginalne zestawienia łączące przeszłość i motywy nowoczesności sprawiają, że każde wnętrze jest inne, ale też każde z nich posiada duszę. Take projekty najlepiej sprawdzą się u osób, które lubią rzeczy z zapisaną historią, kolory i małą dawkę szaleństwa.

Choć to przede wszystkim przedmioty z lat 50., 60. i 70. XX wieku nadają wnętrzom wyjątkowy charakter, nie trzeba być kolekcjonerem, by urządzić takie mieszkanie. W sklepach jest mnóstwo mebli, dekoracji, lamp i dodatków, które wiernie oddają charakter ich pierwowzorów. Wybór takich elementów sprawdzi się też w przypadku nawiązania do stylu barokowego, klasycyzmu czy mody lat 20., bo retro to nie tylko PRL, a tak wiekowe rzeczy są wręcz niemożliwe do znalezienia. 

salon

Starość spotykająca nowoczesność 

Jest to najczęstszy wybór, jeśli chodzi o wprowadzanie retro do mieszkania. Dzięki połączeniu starych przedmiotów z nowymi nie uzyskasz staroświeckiego wnętrza wyglądającego na zaniedbane. Charakterne meble na tle nowoczesnej mozaiki lub ściany w mocnym kolorze idealnie wkomponują się w retro klimat. Świeże wnętrze wzbogacone kilkoma starociami lub nową sofą w mocnym oldschoolowym kolorze nabierze wyrazu, sprawi, że Twoje mieszkanie będzie niepowtarzalne i na pewno wyróżni się na tle tych bazujących na popularnych sprzętach. Poza tymi zaletami możesz też zadbać o planetę – wykorzystanie starych mebli jest zgodne z myślą „less waste”. Zamiast kupowania przedmiotów słabej jakości, produkowanych w tysiącach sztuk, dostajesz solidne meble i dodatki wykonane z dobrej jakości surowców, które na pewno nie zniszczą się tak szybko.  

Jakie kolory pasują do stylu retro? 

Nasycone kolory są bardzo ważnym elementem całego wystroju. Najczęściej są to ciepłe barwy jak: czerwień, żółć czy pomarańcz, które sprawiają, że dane pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Jeśli obawiasz się tak mocnych kolorów na ścianach, zamiast nich wykorzystaj kolorowe akcenty: poduszki, narzuty czy ozdoby. W dodatkach możesz też postawić na turkus, fuksję czy czarno-białe elementy, które świetnie podkreślają wyjątkowe ozdoby. Retro to jednak nie tylko wyraziste kolory. Druga strona palety barw charakteryzującej ten styl jest czymś całkowicie przeciwnym. Jasne, neutralne i rozbielone odcienie będą idealnym tłem dla wszystkich wyróżniających się przedmiotów. Nie zdominują ich, nie wprowadzą niepotrzebnego zamieszania, a doskonale uzupełnią wystrój. Lepiej sprawdzą się też w małych pomieszczeniach, ponieważ rozjaśnią je i sprawią, że będą wydawały się bardziej przejrzyste. 

Łazienka i kuchnia 

W tych pomieszczeniach trudno o znalezienie oryginalnych starych mebli ze względu na zniszczenie przez trudne warunki w nich panujące. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybranie mebli stylizowanych na stare lub wykorzystanie gładkich jasnych mebli w kolorach białym, szarym lub jasnobrązowym. Możesz też sam je odmienić, zmieniając uchwyty na te stylizowane na stare. Wybór takiego umeblowania będzie doskonałym tłem dla pozostałych dodatków. Sprzęt AGD w stylu retro, drewniane krzesła, ozdobna porcelana, szklane dekoracje i postarzane zegary pozwolą Ci uzyskać poszukiwany klimat. W łazience postaw na kinkiety imitujące te z dawnego wystroju, armaturę z kurkami i klimatyczne płytki podłogowe. 

jadalnia vintage

Salon 

W salonie najlepiej sprawdzą się oryginalne meble poddane renowacji. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich ilością. Rzeźbiona witryna i komoda w zupełności wystarczą. W przypadku obicia sofy najlepiej wybrać welur w mocnym kolorze. Taki mebel będzie głównym akcentem tego pomieszczenia. Całość uzupełnij kilkoma dodatkami: ciekawym oświetleniem, na przykład stojącą lampą z metalową oprawą, lustrem w ozdobnej ramie czy kryształowymi dekoracjami. 

Sypialnia 

Do wystroju sypialni bardzo dobrze sprawdzą się stonowane barwy i naturalne materiały. Głównym elementem powinno być łóżko z ozdobnym zagłówkiem: tapicerowanym lub wykonanym z drewna. Stolik nocny na smukłych nóżkach, szafa i komoda z metalowymi uchwytami uzupełnią umeblowanie. W ramach dekoracji warto wykorzystać: 

  • żyrandol z małymi kryształkami, 
  • złote akcenty, 
  • neutralne zasłony. 
drewniana podłoga w salonie

Projekt dostosowany do Twoich oczekiwań

Retro jest stylem innym niż wszystkie. Pozostawia wiele miejsca na kreatywność i osobiste preferencje. Brak ram ograniczających go pozwala na zaprojektowanie unikatowego wnętrza. Jeśli masz kilka starych mebli i nie wiesz, jak zaaranżować je w Twojej przestrzeni lub podobają Ci się wnętrza nawiązujące do elegancji klasycyzmu, skontaktuj się z MAZZANI Profesjonalni projektanci pomogą Ci stworzyć projekt, który odwzoruje Twoje upodobanie do dawnego stylu i wkomponuje je w nowoczesną formę.