Spis treści:
Ciepła, domowa atmosfera
Aranżując wnętrza w tym stylu, wykorzystuje się wszystko, co najlepsze w domkach z południowo-wschodniej Francji, tworząc ich idealistyczną wersję. Nie zabraknie tu motywów z lawendą, symbolem tego regionu oraz klasycznych mebli i ciepłych dodatków. Wszystko po to, by osiągnąć efekt ponadczasowej elegancji nawiązującej do wiejskiego klimatu. Dominującymi kolorami, a więc głównie pojawiającymi się na ścianach będą:
- kremowy,
- beżowy,
- blado-rudy.
Kolory akcentów zaczerpnięte są z przyrody regionu, z którego wywodzi się ten styl:
- pastelowe odcienie fioletu,
- jasnożółty,
- blade, stłumione zielenie.
Meble
Najważniejszy jest wybór naturalnych materiałów, w szczególności króluje tutaj drewno i to w surowym stanie, chociaż niektórzy decydują się na jego rozbielanie. Równie popularne i oddające pożądany wiejski klimat jest celowe postarzanie mebli. We wnętrzu powinny pojawić się również kredensy i inne przeszklone szafy, nieraz z subtelnymi, roślinnymi zdobieniami.
Obecnie zdobyć takiego rodzaju meble można na dwa sposoby – pierwszy jest bardziej kosztowny, czyli zamówienie ich u specjalizującego się w tym rzemieślnika. Niepodważalną zaletą jest to, że w ten sposób wejdziemy w posiadanie mebla w stu procentach unikatowego. Mając bardziej ograniczony budżet, na pewno odnajdzie się meble w pożądanym stylu na pchlich targach i w sklepach z antykami. Niezależnie, na co się zdecydujemy, należy unikać mebli sprawiających wrażenie ciężkich. Lekkości nadadzą cienkie, artystycznie powyginane nóżki, np. przy krzesłach czy niewielkich stolikach.
Ozdoby i dodatki
Chętnie wykorzystywane są wiklina, ceramika oraz naturalne tkaniny. Istotna jest również praktyczność wprowadzanych ozdób, dlatego najczęściej w charakterze dekoracji wykorzystywane są przedmioty użytkowe. Wśród nich pojawią się gliniane i ceramiczne naczynia, szkło o eleganckich wzorach, wyplatane kosze, haftowane serwety, obrusy i inne ozdobne tkaniny. Oczywiście nie może też zabraknąć nawiązań do prowansalskiej przyrody takich jak świeże kwiaty w wazonach oraz wzory na zastawie czy poduszkach z motywem lawendy, gałązek oliwnych czy winorośli. Przy tak obszernym wyborze łatwo wpaść w pułapkę wprowadzenia nadmiernej ilości motywów i obiektów, a chociaż styl prowansalski daleki jest od estetyki ascetycznych wnętrz, to jednak powinno się unikać efektu zagracenia przestrzeni.
Zdobione naczynia ceramiczne można wyeksponować w kredensie, który wraz z koronkowym obrusem i zwiewnymi firanami utworzy przytulną całość. Na ścianach zagoszczą lustra w ozdobnych ramach oraz niewielkich formatów obrazy z pejzażami wiejskimi. Jeżeli chcemy wyeksponować zdjęcia rodzinne to, by nie zaburzać sielankowej kompozycji, doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w ramkach udekorowanych techniką decoupage.
Jeżeli posiadamy taras lub balkon, powinny one współgrać z wnętrzem za sprawą licznych donic z roślinnością oraz rozstawionych gdzieniegdzie niewielkich, ażurowych latarni z metalu.
Okna i podłogi
Ramy okienne to niepozorny aspekt aranżacji wnętrz, jednak one również mogą odzwierciedlać wybrany styl. Wiejskie, stare chatki z regionu słonecznej Prowansji miały często okna ze szprosami, wynikało to z ówczesnych możliwości budowlanych. Takie okna przepuszczały wiatr i chłód, obecnie rozwiązaniem tego problemu są szprosy wewnątrz szybowe, dzięki którym nie traci się na estetyce i praktyczności. Popularne były również drewniane okiennice, we współczesnych czasach pełniące wyłącznie ozdobną funkcję. Kolor ram powinien być jasny, klasyczny biały lub kremowy, popielaty czy pozostawiony w naturalnym odcieniu drewna.
Podłogi w tym stylu wykonywane są z kamienia, betonu lub drewna, surowiec można dostosować do gustu mieszkańców oraz funkcjonalności dla danego pomieszczenia. Na przykład w łazience najczęściej stosuje się wypalane kafle w matowych kolorach, będące doskonałym przykładem łączenia wiejskiego klimatu z praktycznością.
Dla kogo odpowiedni będzie ten styl?
Styl prowansalski najłatwiej wprowadzić na dużych metrażach stąd najczęściej wykorzystuje się go przy aranżacji domów. Doskonale czują się w nim mieszkańcy lubiący łagodny klimat i potrzebujący miejsca do wyciszenia się i relaksu. W osiągnięciu tego efektu pomagają m.in. drewniane łóżka ze stojącymi przy nich toaletkami o wygiętych nóżkach. Równie często wybierany jest przez miłośników spędzania czasu wśród natury ze względu na stosowanie organicznych materiałów takich, jak len, kreton i bawełna oraz licznych kwiatów i ziół (żywych oraz w ornamentach).
Stwórzmy razem stylowe wnętrze
Odkryj urok stylu prowansalskiego w swoim mieszkaniu. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI pomoże Ci w stworzeniu projektu, który przeniesie Cię do malowniczego francuskiego krajobrazu. Projektowanie mieszkania w stylu prowansalskim to nasza pasja, a dzięki naszemu architektowi wnętrz, Twój dom stanie się oazą spokoju, elegancji i ciepła. Skorzystaj z naszej pomocy przy aranżacji wnętrz i ciesz się wiejskim urokiem we własnym mieszkaniu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
W jakich przestrzeniach sprawdzi się styl prowansalski?
Styl prowansalski najlepiej prezentuje się w dużych przestrzeniach, najczęściej stosuje się go w domach. Możliwe jest zaaranżowanie mieszkania w tym stylu, będzie to jednak większym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o poszczególne pomieszczenia – w tym wypadku nie ma ograniczeń!
Styl prowansalski – dla kogo?
Ze stylem prowansalskim na pewno polubią się osoby, które lubią relaks na łonie natury i klimat wiejskiej sielanki. Przypadnie również do gustu osobom lubiącym stonowane, naturalne kolory i rzemiosło artystyczne takie jak koronkowe i haftowane obrusy, malowana ceramika czy szkło.
Jakie dodatki stosuje się w stylu prowansalskim?
Stawia się przede wszystkim na naturalne surowce oraz ręcznie wykonywane dekoracje. Nie zabraknie tu wiklinowych koszy, drewnianych skrzynek, haftowanych serwet, koronek i ramek zdobionych techniką decoupage oraz ceramicznych i szklanych naczyń.