pokój dla melomana
24
wrz

Istotne aspekty

Okres nastoletni to czas, w którym zabawki oraz pluszaki odchodzą w niepamięć. Nasze dziecko dorasta, a wraz z wiekiem zmieniają się jego zainteresowania oraz preferencje. Jest to jeden z najcięższych etapów, w którym hormony dojrzewającego młodego człowieka nie są sprzymierzeńcem rodziców. Niektórzy nazywają go okresem buntu i gniewu. Dlatego tak ważne jest pozwolenie naszemu nastolatkowi na swobodę oraz wyrażanie siebie. Jednak jak we wszystkim, tak i w tym przypadku, należy zachować balans. Warto pokazać dziecku jak ważna jest estetyka i funkcjonalność oraz dbanie o porządek. W pokoju nastolatka powinniśmy się skupić na następujących aspektach:

  • przestrzeń do wypoczynku,
  • strefa nauki,
  • miejsce do przechowywania,
  • strefa do wyrażania siebie.

To najważniejsze elementy – należy w nich uwzględnić wygląd, który jest ważny dla dziecka, ale i praktyczność.

sypialnia dla nastolatki w stylu boho

Wypoczynek

Łóżko w pokoju młodzieżowym nie jest tylko miejscem do snu i odpoczynku. Jest to centrum, w którym toczy się nastoletnie życie. Pełni ono funkcję domowego kina, a czasami jest przestrzenią do nauki. Dlatego tak ważne jest zadbanie zarówno o jego odpowiedni wygląd, jak i funkcjonalność. Najwygodniejsze okazują się modele z zagłówkiem, które sprawdzają się idealnie przy wieczornych seansach lub podczas czytania książki. Kolorystyka powinna być dopasowana do preferencji naszego dziecka, ale nie możemy zapominać o tym, że jego gusta mogą się szybko zmienić. W tej kwestii nasz rodzicielski rozsądek powinien zapobiec wyborowi np. czerwonej lub niebieskiej ramy wypoczynku.

Drugim ważnym aspektem jest dopasowanie materaca odpowiednio miękkiego. Istotna dla młodego organizmu jest regeneracja, która nie będzie możliwa w przypadku niewygodnego łóżka. Jeśli chodzi o kwestię wymiarów, to najlepiej patrzeć w przyszłość i już dziś zdecydować się dłuższy materac. Dobrym wyborem będzie standardowy rozmiar 80 cm x 200 cm lub 90 cm x 200 cm. Zapewni to funkcjonalność nawet podczas nocowania przyjaciół, którzy w tym okresie są dla nich szczególnie ważni.

Jeśli chcemy ułatwić naszemu dziecku utrzymanie porządku, to możemy wybrać łóżko z wysuwanymi szufladami. Można do nich schować pościel lub inne zbędne przedmioty. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na taki mebel, to dobrą opcją będzie zainwestowanie w plastikowe lub materiałowe pudełka, które umożliwią trzymanie w nich drobiazgów oraz prywatnych rzeczy.

łóżko w pokoju nastolatka

Strefa do nauki

Jak łatwo się domyślić, wiek nastoletni to czas, gdzie główną rolę odgrywa szkoła. To w niej nasze dziecko spędza większość dnia, a po powrocie do domu oddaje się nauce i odrabia zadania domowe. Z uwagi na to powinniśmy umilić mu ten czas i zaaranżować przestrzeń w przyjazny dla dziecka sposób. Po pierwsze, zainwestujmy w biurko, które będzie posiadało dużą ilość szafek oraz szuflad. Pozwoli to na schowanie wszystkich zeszytów oraz książek. Zwróćmy uwagę na wysokość mebla, aby była dopasowana do wzrostu. Te same kryteria powinno spełniać krzesło, a dodatkowo warto zadbać o to, aby było regulowane – nastolatkowie bowiem rosną w bardzo szybkim tempie. Wygodne fotele często nie spełniają wymagań naszych dzieci pod względem wyglądu, dlatego podczas zakupu należy konsultować to wraz z samym zainteresowanym. W innym wypadku siedzisko może nie być użytkowane, a tym samym stanie się bezużyteczne.

Szafa

Bardzo często nastolatkowie posiadają zatrważające ilości ubrań, które niechętnie są odkładane na miejsce. I właśnie dlatego ważne jest wybranie szafy z dużą ilością wieszaków, półek oraz szuflad. Kiedy odzież ma zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, a nie jest poupychana na siłę w za ciasne szafki, mniej się gniecie. Najlepszym wyborem jest duży i kompaktowy model, który dodatkowo posiada lustro. Pozwoli to na swobodne przechowywanie wszystkich ubrań oraz dodatków, a przy okazji ułatwi utrzymywanie porządku.

Miejsce do przechowywania

Nasze dzieci posiadają mnóstwo pamiątek oraz przedmiotów, które mają dla nich wartość sentymentalną. Dodatkowo mają ogromne ilości kartek, zeszytów i innych biurowych drobiazgów. Aby je wszystkie uporządkować, warto wyposażyć pokój w komodę lub szafkę. Im więcej przegródek, tym tak naprawdę lepiej. Wiek nastoletni to również okres rozwoju w kwestii literatury, dlatego należy rozważyć stworzenie tzw. biblioteczki, czyli miejsca, gdzie w łatwy i przejrzysty sposób można umieścić, a następnie odnaleźć książki.

Wyraź siebie

Plakaty, obrazy i naklejki to tylko niektóre ze sposobów wyrażenia poglądów i upodobań nastolatka. Jeśli nie chcemy, aby dziecko zniszczyło powierzchnię ścian, to powinniśmy dać mu przestrzeń na bezpieczne działanie. W tym przypadku dobrze sprawdzą się wszelkie tablice, sznurki do wieszania oraz półeczki. Jednak najważniejszą zasadą jest zakaz wtrącania się w strefę ekspresji. Nieprzychylne komentarze oraz pouczenia rodziców nic nie wskórają, a stworzą jedynie nieprzyjemną atmosferę.

mural na ścianie

Istota kompromisu

Stworzenie pokoju dla nastolatka może być wyzwaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji przestrzeni, dostosowując ją do potrzeb i upodobań młodych mieszkańców. Z naszą pomocą zapewnisz komfort, funkcjonalność i styl w jednym. Optymalne wykorzystanie przestrzeni to gwarancja zadowolenia Twojego dziecka, a my jesteśmy tutaj, by Ci w tym pomóc. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaki dywan wybrać do pokoju nastolatka?

Dywan wymaga regularnego sprzątania, a w przypadku nastolatków jest to ciężkie do zrealizowania. Warto się zastanowić, czy nie jest to element zbędny, gdyż może przynieść więcej szkód niż korzyści.

W jakich kolorach najlepiej urządzić pokój nastolatka?

Najważniejszą kwestią jest komunikacja z naszym dzieckiem i zebranie informacji, jakie kolory będą mile widziane. Jednak warto mieć na uwadze, że najlepiej czujemy się w otoczeniu jasnych barw. Tym bardziej może mieć to ogromne znacznie w kwestii nauki oraz regeneracji.

Czy tematyczny pokój nastolatka to dobry pomysł?

Oczywiście, ale może być to rozwiązanie na krótką metę. Gust oraz zainteresowania naszego dziecka szybko się zmieniają i nie należy kierować się nimi w stu procentach.