sypialnia nowoczesna w ciemnych kolorach
19
sty

Ponadczasowa elegancja koloru czarnego

Jesteś posiadaczem surowych i modnych wnętrz zaprojektowanych w stylu industrialnym? Jeżeli tak, to kolor antracytowy wpisze się idealnie do Twojego mieszkania. Jak wygląda ten kolor, czym się charakteryzuje i jak można wykorzystać jego atuty? Zostań z nami do końca i poznaj ciekawe inspiracje. 

antracytowa łazienka

Kolor antracytowy – charakterystyka 

Stale zdobywająca większa popularność barwa antracytowa leży na granicy ciemnej szarości oraz czerni. Nazewnictwo tego koloru wywodzi się z jednego z najbardziej cennych odmian węgla kamiennego jakim jest antracyt. Kruszec ten jest skalistą oraz silnie przeformowaną postacią węgla kamiennego posiadającą jedne z najlepszych właściwości energetycznych. Tym bardziej, nikogo nie powinien dziwić fakt, dlaczego kolor pochodzący od tak ciekawego surowca idealnie sprawdza się w surowych wnętrzach industrialnych. 

Antracyt łatwo jest pomylić z barwą grafitową, co prawda nie są to te same odcienie, ale różnice między nimi są niewielkie. Czym różni się kolor grafitowy od antracytowego? Główną różnicą między tymi dwoma odcieniami jest lekko cieplejszy ton oraz jaśniejsza barwa grafitu. Kolor antracytowy jest ciemniejszy i bardziej zbliżony do czerni. Warto również wspomnieć, że barwa antracytowa często zastępuje miejsce właśnie koloru czarnego. Jeżeli marzysz o stylowym, modnym i pełnym charakteru industrialnym wnętrzu to koniecznie musisz sięgnąć po odcień antracytowy. 

nowoczesna sypialnia  czarna ściana i tv

Meble w kolorze antracytowym 

Mówiąc o barwach zapewne każdy, a przynajmniej większa część osób czytających niniejszy artykuł pomyślała o kolorach ścian. Oczywiście, odcień antracytowy świetnie sprawdzi się jako baza do  ścian, ale o tym za chwilę. Najpierw chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o wyposażeniu pomieszczeń w odcieniach antracytu. Meble w tym kolorze świetnie wpasują się w stylistykę wnętrz industrialnych oraz loft, a warto wiedzieć, że są łatwo dostępne, ponieważ ich wybór na rynku jest już dość duży. Wyposażenie w barwie antracytowej będzie dobrym rozwiązaniem do: 

  • sypialni (łóżko, stolik nocny, lustro w antracytowej ramie oraz inne dodatki), 
  • kuchni i jadalni (fronty kuchenne, szafki, stoły, krzesła), 
  • pokoje dzienne (fotele, sofy, narożniki). 

Ponadto w industrialnych pomieszczeniach bardzo dobrze wyglądać będą antracytowe meble stworzone do przechowywania. Szafy, komody, szafki, półki oraz regały odnajdą swoje miejsce w salonowych aranżacjach, pokoju młodzieżowym, a także w domowym gabinecie. 

Jest to zaledwie kilka przykładów mebli w kolorze antracytowym dostępnych na rynku. Nie sposób by było wspomnieć o nich wszystkich w jednym artykule, ponieważ ich oferta jest bardzo bogata. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od rodzaju pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczony nowy nabytek. Pamiętać należy jedynie, aby unikać monotonii, dlatego gdy w jakimś pokoju stanie już jeden duży element w kolorze antracytowym, inny może być np. drewniany, wzbogacony szklanymi elementami. Jesteś posiadaczem mieszkania o niewielkim metrażu? Spokojnie, antracytowe dodatki i meble sprawdzą się w mieszkaniach i domach o różnej wielkości. 

czarne meble kuchenne

Antracytowe ściany 

Główny bohater niniejszego artykułu to kolor balansujący na granicy grafitu oraz czerni i wbrew pozorom nie należy się go bać. Rozsądne użycie tej barwy nawet w małych wnętrzach pozwoli na uzyskanie stylowego efektu w każdym rodzaju pomieszczenia. Z antracytem nie należy przesadzać tylko w pomieszczeniach o małym metrażu, ale również w tych większych i przestronnych. Ciekawym i stylowym pomysłem jest za pomocą tego odcienia wyeksponować jedną ze ścian, przykładem może być ściana telewizyjna w pokoju dziennym. Warto również mieć na uwadze, iż ściany w tym kolorze idealnie prezentują się w pobliżu okien lub innego źródła światła. Ponieważ jest to odcień ciemny, warto łączyć go z kolorami jasnymi, np. bielą, dzięki temu uzyskamy najlepszy efekt, a nasze pomieszczenie nie stanie się mroczne i przytłaczające.

Antracytowe ściany są idealnym rozwiązaniem do wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym. Jest to spowodowane faktem, iż barwa ta pasuje nie tylko do bieli czy jasnych szarości, ale także do cegieł, naturalnego drewna oraz różnego rodzaju metali. Wszystkie te materiały są właśnie cechą charakterystyczną stylu industrialnego, o którym więcej dowiesz się z artykułów przez nas udostępnianych.  

antracytowa łazienka z dwoma lustrami

Jakie kolory powinno się łączyć z antracytem? 

Do barwy jaką jest antracyt pasują praktycznie wszystkie inne kolory, gdyż jest on bardzo neutralnym kolorem. Antracytowe ściany i meble są idealnym rozwiązaniem do wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym i nie jest to wynik przypadku. Jest to spowodowane faktem, iż barwa ta pasuje nie tylko do bieli czy jasnych szarości, ale także do cegieł, naturalnego drewna oraz różnego rodzaju metali. Kolor ten świetnie współgra również z jasnymi odcieniami beżu, zielenią, brązem czy wieloma odcieniami drewna, miedzi, rdzy oraz starego srebra i złota. Wszystkie te barwy są głównymi elementami królującymi w stylu industrialnym. 

czarna wanna antracytowa ściana w łazience

Projekty wnętrz z klasą

Wybierając ściany, które chcemy pomalować na kolor antracytowy oraz decydując się na dodatki właśnie w tym ubarwieniu, warto pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu industrialnym liczy się przede wszystkim wyczucie oraz wykorzystywanie dość surowej i ograniczonej palety kolorów. Antracyt może mieć tu jedną z najważniejszy ról, ale warto zachować umiar. Chcesz poznać kolejne ciekawe pomysły i podpowiedzi lub dowiedzieć się więcej na temat stylu industrialnego? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszymi kolejnymi artykułami. Jeśli masz wątpliwości, na co się zdecydować – skontaktuj się z profesjonalistami z MAZZANI. Z przyjemnością stworzymy projekt Twoich marzeń.