kuchnia
19
sty

Bez użycia magicznej różdżki

Jesteś już znudzony swoją kuchnią i marzysz o tym, aby nadać jej świeżości, ale nie chcesz przeprowadzać generalnego remontu? Jeżeli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Metamorfoza kuchni możliwa jest do zrealizowania bez generowania dużych kosztów oraz w krótkim czasie. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury. 

1. Odnowione ściany 

Pierwszym ze sposobów na odświeżenie naszej kuchni jest odnowienie ścian. Zajmują one zdecydowanie największą powierzchnię w pomieszczeniu, dlatego też ich wygląd wpada w oczy w pierwszej kolejności. Nawet jeżeli kuchnia wyposażona jest nowymi i pięknymi meblami oraz sprzętami, to jeżeli ściany są brudne, obdrapane, zniszczone bądź pomalowane na męczące i niemodne kolory, to całe wnętrze traci swój efekt i wygląda bardzo nieestetycznie.  

Jak prawidłowo odnowić ściany? W pierwszej kolejności należy je oczyścić. Kolejnym krokiem będzie pomalowanie ścian – najlepiej farbą zmywalną, która umożliwia łatwiejsze utrzymanie czystości – lub naklejenie na nie fototapety. Fototapeta lub naklejki świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie występuje największy fragment pustej ściany, ponadto nie jest do drogie rozwiązanie, a dobrze dopasowany kolor i wzór do mebli, i innych akcesoriów zawartych w pomieszczeniu da dodatkowy rewelacyjny efekt. 

kuchnia

2. Nowy kolor szafek kuchennych 

Pierwszą rzeczą, po której widać wiek oraz intensywność korzystania z kuchni są meble. Więc, czy konieczna jest wymiana mebli kuchennych na nowe? Oczywiście, że nie! Tańszym i prostszym rozwiązaniem jest poprawa ich wyglądu. Skutecznym i ciekawym sposobem na podarowanie drugiego życia naszym meblom jest pomalowanie ich farbą przystosowaną do malowania mebli. Zanim jednak przystąpimy do nadawania charakteru naszym wiekowym meblom kuchennym, tak jak w przypadku ścian – należy je najpierw oczyścić i odtłuścić. Pamiętać należy, aby kolor farby pasował do ścian i innych elementów pomieszczenia. 

3. Oklejanie szafek kuchennych 

Skoro mowa już o meblach i szafkach kuchennych to warto wspomnieć o drugim sposobie na nadanie im świeżego wyglądu i nowego charakteru. Sposób ten jest również nie generuje dużych kosztów i jest stosunkowo prosty do zrealizowania. Oklejanie frontów mebli pozwala unowocześnić nasze pomieszczenie, daje efekt odświeżenia pomieszczenia, a dodatkowo pozwala zakryć niedoskonałości naszych mebli. Warto również wspomnieć, że istnieje wiele ciekawych wzorów oklein, dzięki czemu każdy znajdzie coś co idealnie wpasuje się w styl zaaranżowanego pomieszczenia, a współcześnie produkowane okleiny mają elegancki design wykończony wyszukanym wzornictwem oraz dużą wytrzymałością i trwałością. 

4. Płytki kuchenne – jak je odnowić? 

Twoje płytki kuchenne wyglądają nieestetycznie, są podniszczone, a ich kolor i wzór jest już niemodny i męczący chcesz je wymienić? Jest na to prostszy i szybszy sposób niż ich kucie i wymiana, a mianowicie – malowanie. Tak, płytki kuchenne również można przemalować. Czynność ta jest równie prosta i tana tak jak poprzednie sposoby zaprezentowane już w artykule. Oczywiście, pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w specjalne farby, które przeznaczone są do malowania płytek. Mając już odpowiednią farbę należy najpierw dokładnie oczyścić płytki, następnie je pomalować i można cieszyć się odświeżoną kuchnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz na kosztach, czasie i bałaganie, który generowałoby  kucie i wymiana płytek na nowe. 

kuchnia w formie aneksu płytki

5. Wielkie znaczenie małych rzeczy 

Odświeżyłeś już ściany, meble i płytki, ale Twojej kuchni wciąż brakuje charakteru i duszy? Wiemy czego Ci potrzeba! Różnego rodzaju dodatki potrafią diametralnie odmienić każde wnętrze, nadać charakteru nawet niewielkich rozmiarów pomieszczeniom i tak też jest w przypadku kuchni. Jeżeli mówimy już o dodatkach, to warto wyróżnić nie tylko te dekoracyjne, ale również te pełniące różnego rodzaju zadania np.: 

  • firany, 
  • zasłony 
  • lampy. 
  • sprzęt kuchenny, 
  • uchwyty do szafek. 

Nie można jednak przesadzić z ilością i kolorystyką dodatków, ponieważ może to skutkować przytłoczeniem pomieszczenia, a co za tym idzie będzie ono męczące i zagracone. Nawet najmniejszy i najdelikatniejszy dodatek, który został dobrany odpowiednio do stylistyki oraz kolorystyki pozostałych elementów występujących w pomieszczeniu, potrafi diametralnie zmienić charakter takiego wnętrza i nadać efekt świeżości kuchni. 

kuchnia  granatowymi szafkami i małą jadalnią

Dokonamy metamorfozy wnętrza twojej kuchni

Mamy nadzieję, że powyższe pomysły przydadzą Ci się w odnowieniu swojej  kuchni. Jeśli poszukujesz inspiracji, nie wiesz, od czego rozpocząć zmiany, skontaktuj się z zespołem profesjonalnych projektantów wnętrz MAZZANI, którzy z chęcią pomogą.