sypialnia
14
kwi

Istota art deco 

Art deco to wszechstronny kierunek, który zaistniał zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i dosłownie można przetłumaczyć ją jako „sztuka dekorowania”. Osoby tworzące w tym stylu stawiały przede wszystkim na perfekcyjność swoich wytworów, co wiązało się z wykorzystywaniem drogich i eleganckich surowców. Dzięki hebanowi, marmurowi oraz kości słoniowej, wnętrza stawały się luksusowe, świadczyły o wyrafinowanym smaku właścicieli. 

Charakterystyka stylu 

Art deco narodziło się na początku XIX wieku, niejako będąc odpowiedzią i buntem przeciw wcześniejszym, niezorganizowanym stylom. Stawia on na proste formy, geometryczne linie i poszukiwanie piękna w pozornie zwyczajnych przedmiotach codziennego użytku. Równie ważnym aspektem stała się funkcjonalność, meble przede wszystkim miały spełniać swoje role, jednak w swej prostocie również dodawać wnętrzu charakteru. Często decydowano się na wykorzystywanie dekoracji vintage o oryginalnych formach, jednak wciąż eleganckich i stosunkowo prostych. 

Ściany w stylu art deco 

Wybierając kolor ścian, tak naprawdę nie ma ograniczeń, ponieważ w stylu art deco można postawić na zdecydowane, ciemne bądź jasne kolory. Zależy to tylko od indywidualnych preferencji. Warto przemyśleć, jakiego rodzaju meble, dodatki i akcenty chcemy wprowadzić do wnętrza, tak by wybrany kolor tworzył dla nich tło, wybijał je i sprawiał, że nie będą niknąć i się zlewać. Wyznacznikiem będzie również funkcja i metraż pomieszczenia. W małych lepiej zastosować otwierające przestrzeń jasne kolory, w dużych oraz w sypialni czy łazience dobrze wyglądać będą ciemne, z kolei w salonie i jadalni można wprowadzić żywsze odcienie.  

Nie trzeba ograniczać się tylko do malowania ścian – popularnym rozwiązaniem są tapety. Decydując się na nie, mamy do wyboru wzory: 

  • florystyczne, 
  • geometryczne, 
  • nawiązujące do klasycystycznej architektury, 
  • ciemne ze złotym nadrukiem. 

Te ostatnie będą doskonałym elementem wiążącym pomieszczenie o złotych akcentach (w oświetleniu, wazonach, gałkach mebli itp.). 

 drobne, białe kwiatki

Podłogi w stylu art deco 

W pomieszczeniach, w których pojawią się kafelki, można zdecydować się na te w ciemnych odcieniach (szarości, granatu, zieleni) lub imitujące marmur. Projektowanie wnętrz o większym metrażu pięknie zwieńczą mozaiki – zarówno gotowe aranżacje dostępne w sklepach, jak i bardziej ambitne, indywidualne projekty, np. z kwiatowym przedstawianiem. 

 
W pozostałych domowych przestrzeniach polecane będą deski podłogowe ułożone w elegancką francuską jodełkę. Ciepła i wytworności dodadzą dywany o geometrycznych wzorach, a dla odważniejszych – z ludowymi czy nawiązującym do wschodnich kultur motywem. 

 
Jakie meble wybrać?

Najważniejszymi aspektami są ponadczasowość i funkcjonalność. Stosuje się pikowaną tapicerkę z weluru lub skóry na krzesłach i kanapach o opływowych kształtach. Zarówno one, jak i wszelkiego rodzaju meble oraz wanna powinny stać na zdobionych nóżkach – pozłacanych lub w inny sposób stających się dekoracyjnym komponentem wystroju. Owe elementy współgrać będą również przy wyborze łóżka, preferowane są takie o wysokich zagłówkach, właśnie z pikowaniem. Siedziska będą miały drewniane, zdobione podłokietniki i, chociaż nie jest to obowiązkowe rozwiązanie, kolory, które sprawią, że wyróżnią się na tle pomieszczenia, stając się jego głównym akcentem.  

Oświetlenie powinno stanowić kolejny wyraźny akcent. Jest wiele możliwości wyboru, począwszy od drewnianych żyrandoli z żarówkami imitującymi świece, przez kryształowe klosze, po barwne, witrażowe lub o obłych, fantazyjnych kształtach.  

zielona kanapa, biały stolik

Na co zwracać uwagę?

Wybierając elementy wystroju, oczywiście należy kierować się prostotą form, ale co to dokładnie znaczy? Obiekty powinny mieć „czyste” geometryczne kształty, jednak, aby ocieplić wnętrze, dobrze jest wprowadzić elementy o zaokrąglonych brzegach. Materiały, z których będą wykonane, charakteryzować się powinny połyskującymi powierzchniami, dlatego też przeważnie decyduje się na wprowadzenie do wnętrza złota. Żeby uniknąć surowości i nadmiernej sterylności, dobrze by miały różne tekstury, np. w formie żłobień. W kuchni i łazience ten luksusowy styl wyrażony zostanie przez marmurowe blaty, z kolei w salonie i sypialni przez zastosowanie weluru i aksamitu w zasłonach, ozdobnych poduszkach czy obiciu foteli.  
 

Dopięciem wnętrza w stylu art deco są lustra, które mogą optycznie powiększyć pomieszczenie lub stanowić jego ozdobny akcent. Do wyboru mamy duże tafle w subtelnych ramach i mniejsze w rzeźbionych lub pozłacanych oprawach. Wspominane niejednokrotnie złoto można zastąpić srebrem, ważne jest, by w tym wyborze być konsekwentnym i nie mieszać tych dwóch surowców. 

 
Wybierając kształt, najczęściej stawia się na prostokątne bądź owalne lustra, jednak można pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie formy lub wybrać ramę, która będzie przyciągała uwagę oryginalną formą. 

zielono–złota tapeta

Przywróć życie swojemu domowi!

Projektowanie wnętrz w wymarzonym, dopasowanym do potrzeb klienta stylu z powodzeniem zrealizuje grupa architektów MAZZANI. Na miejscu, w Warszawie omówią z Państwem szczegóły projektu, z klientami spoza stolicy możliwe są konsultacje online. Serdecznie zapraszamy do współpracy! 

Pytania naszych klientów:

Co charakteryzuje wnętrze w stylu art deco?

Przede wszystkim elegancja i geometryczne formy. Materiałami najczęściej stosowanymi są marmur  

i jego imitacje, welur, aksamit i metaliczne, połyskliwe akcenty. W kwestii kolorów panuje duża dowolność, przeważnie stawia się na jasne bądź ciemne tło i wyraziste akcenty, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie.  

Jakie dekoracje wybrać do sypialni w stylu art deco?

W sypialni w stylu art deco doskonale będzie wyglądać pikowany zagłówek łóżka, welurowe poduszki, lustro w złotej bądź rzeźbiarskiej ramie. Wybierając wzory do wyboru mamy geometryczne, azteckie, klasycystyczne czy nawet ludowe.

Czy trzeba stosować prawdziwy marmur i złoto w stylu art deco?

Nie. Obecnie na rynku jest wiele autentycznie wyglądających imitacji marmuru, można też po prostu zastosować charakterystyczny żyłkowy wzór marmuru np. na tacach lub poduszkach. To samo tyczy się złota, które można też zastąpić innym metalem o połyskującej powierzchni.