lustro, poduszki i palma
14
kwi

Brak sztywnych reguł 

We wnętrzach w stylu boho stawia się na połączenie wygody z elementami inspirowanymi naturą. Daje to ogromną swobodę przy wyborze wzorów i motywów, co sprawia, że można dostosować go pod niemal każdy gust. Stawia się na eklektyzm, łączenie mebli vintage i antyków z nowoczesnymi dodatkami, folklorystycznych wzorów z delikatnymi materiałami i stonowanymi barwami. Styl boho z pewnością pozwala puścić wodze wyobraźni i kreatywności w doborze dodatków, które rzucają się w oczy na spokojnym, organicznym tle.  

Istnieje wiele odmian omawianego stylu, m.in.:  

  • scandi boho – w którym stawia się na jasne przestrzenie z dominacją bieli i beżu,  
  • boho loft – gdzie nawiązuje się do industrialnych przestrzeni, 
  • boho chic – który wyróżnia się eleganckimi akcentami takimi jak kryształowe lampy. 
beżowa ściana, drewniana półka 

Ściany, podłogi, meble 

Zanim przejdziesz do wyboru intensywnie kolorowych i wzorzystych dodatków, dobrze jest przygotować pod nie bazę w postaci neutralnych ścian. Podłogi najlepiej, aby były drewniane w naturalnym odcieniu, zależnie od preferencji – od jasnego świerku po ciemny orzech.  

W przypadku mebli sytuacja wygląda podobnie – powinny być drewniane, jednak dodatkowo można wyróżnić w nich nowoczesne akcenty metalowymi listwami lub gałkami. Pomimo materiałów, z których są wykonane, ważne jest, by były delikatne, nadające wnętrzu lekkości. W zależności od preferencji można zdecydować się na meble imitujące ogrodowe modele lub egzemplarze wykonane z rattanu, wikliny czy pokryte wyplataną tapicerką. Stanowi to również dodatkowy atut w przypadku projektowania wnętrz o małym metrażu, takie wyposażenie łatwiej jest przestawiać i zmieniać dzięki temu aranżacje w zależności od potrzeb. 

 
Materiały i kolory w stylu boho 

W stylu tym akcentuje się przede wszystkim motywy nawiązujące do natury, które kontrastują z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Szczególnie często inspiracje czerpie się z kultury Bliskiego Wschodu, chociaż z biegiem czasu zaczęto stosować niuanse folklorystyczne z różnych zakątków świata. Szaleństwa wzorów dopełniają przeważnie gładkie powierzchnie w jednolitych kolorach, takich jak: 

  • szary, 
  • zielony, 
  • żółty, 
  • brązowy, 
  • biały,  
  • beżowy. 
wazon i biała świeczka

Moc dekoracji  

Jako, że styl ten charakteryzuje swoboda i nie ma sztywno określonych zasad, których należy się stosować, najważniejsze są w nim dekoracje, głównie inspirowane wcześniej wspominanymi ludowymi motywami. Doskonale wpasują się tu etniczne rzeźby, gliniane naczynia i ceramika oraz ręcznie wykonywane dekoracje. Wszelkiego rodzaju makramy, dywany i poduszki z frędzlami również dopełnią klimat. Wybierając poszewki, zasłony i obrusy, nie należy bać się „głośnych” wzorów, które na pozór mogą sprawiać wrażenie niepasujących do siebie. Dobrze jest przy tym stawiać na naturalne surowce, takie jak wełna lub len. 
 

Boho w pigułce 

W stylu boho, jak w przypadku XIX wiecznej bohemy, którą inspirowana jest nazwa stylu, istotna jest dowolność w łączeniu wzorów, stylów i kolorów. Ważną częścią skłądową są intensywne barwy, chociaż nie są konieczne, kiedy decydujemy się na scandi boho, kontrasty wzorów i surowców. Charakterystyczne jest łączenie elementów inspirowanych naturą i organicznych materiałów z modernistycznymi rozwiązaniami. To wszystko sprawia, że każde pomieszczenie w stylu boho będzie oryginalne i całkowicie dostosowane do potrzeb mieszkańców!  

 etniczny dywan, białe poduszki

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

 
Doświadczeni pracownicy MAZZANI, których łączy pasja do aranżacji wnętrz, pomogą Ci zrealizować marzenie o idealnym mieszkaniu. Projekty wykonujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu! 

Pytania naszych klientów:

Co charakteryzuje wnętrza w stylu boho?

Styl boho charakteryzuje przede wszystkim dualizm oraz zaskakujące, na pozór niepasujące do siebie połączenia. Jest to zderzenie motywów nawiązujących do natury z modernistycznymi rozwiązaniami. Ważne jest przy tym, by pomieszczenia dawały efekt lekkości i swobody. 

Czy w stylu boho stosuje się tylko afrykańskie motywy ludowe?

Chociaż motywy afrykańskie i z Bliskiego Wschodu są najdłużej i najczęściej stosowane w tym stylu, coraz częściej czerpie się inspiracje z różnych zakątków świata. Nie trzeba nawet udawać się w dalekie podróże stylistyczne, pomysły można zaczerpnąć z polskiej czy słowiańskiej sztuki ludowej.

Jakie kolory dominują w stylu boho?

Przeważnie stawia się na żywe, intensywne kolory – żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony i niebieski. Łączy się je z bardziej stonowanym tłem w postaci ścian i podłóg. Wyjątek stanowi scandi boho, gdzie mieszankę etniczno-modernistyczną uzyskuje się neutralnymi, jasnymi barwami.

Czy można zastosować polskie ludowe wzory w stylu boho?

Coraz częściej zachęca się do takich rozwiązań. W stylu boho ważne są nawiązania do etniczności i folkloru, nie ma jednak zasady, że takie motywy powinny pochodzić z danej kultury czy regionu. Ponadto można zdecydować się na śmiałe zestawienia wzorów z różnych, odległych krajów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!