drewniana ściana w salonie
04
sty

Nie ta sama jak kiedyś

Być może jeszcze niedawno zastanawiałeś się, jak usunąć i czym zastąpić boazerię ze ścian. Trendy wnętrzarskie zataczają jednak krąg. Boazeria uznawana za przeżytek, dziś znowu zyskuje na popularności. Ta nowoczesna i odświeżona nie przypomina już swojej siostry z minionej epoki. Odróżnia ją wzornictwo i sposób montowania. Sprawdź, gdzie nadaje się boazeria i jak efektownie wykorzystać ją we wnętrzu.

Boazeria angielska czy skandynawska?

Boazeria angielska najczęściej występuje w postaci listewek, ułożonych od podłogi aż do sufitu. Świetnie wygląda zarówno na ścianach, jak i drzwiach. Tworzy tym samym spójną całość. Umieszczana jest na ścianach do pewnego momentu, tworząc gzyms lub półkę. Nowoczesna boazeria ma więc dodatkowy potencjał – można wykorzystać ją na przestrzeń dla zdjęć lub pamiątek. Stanowi ona element dekoracyjny, a jednocześnie chroni dolne partie ściany przez zabrudzeniami. Najczęściej wybierana jest biała w technice MDF. Z kolei boazeria skandynawska jest pomalowana na naturalne kolory lub wykonana z jasnego drewna.

lamele za telewizorem

Boazeria drewniana – z jakich gatunków drewna?

Tworzona może być z różnych gatunków drewna i mieć dzięki temu różne właściwości. Na uwagę zasługuje dąb, ponieważ jest twardszy i mniej podatny na odkształcenia i mechaniczne uszkodzenia. Podobne właściwości, jeśli chodzi o trwałość, ma boazeria z egzotycznych gatunków drzew. Popularne są także: boazeria sosnowa lub świerkowa. Te znajdują zastosowanie w pomieszczeniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nowoczesna świerkowa boazeria sprawdza się w temperaturze pokojowej, ale i w pomieszczeniu o średniej wilgotności, dzięki dużej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne.

Boazeria MDF

Wykonana jest z płyt pilśniowych. Charakteryzują się odpornością na wilgoć i zabrudzenia. Wyróżniają się także dobrą izolacją akustyczną. Ten typ dekoracji imituje drewno i pozwala na urządzenie przytulnego wnętrza. Jego drewnopodobna faktura może posłużyć do obłożenia ściany w całości. Służy także do zabudowy sufitów. Panele można układać poziomo, pionowo lub ukośnie, dzięki czemu zamaskujemy nierówności i niedoskonałości ścian. Szara boazeria będzie pasowała do prowansalskich pomieszczeń. Ciekawym pomysłem jest użycie boazerii 3D, która posiada geometryczne kształty. Ten typ idealnie pasuje do minimalistycznych wnętrz. Ogromnymi zaletami boazerii MDF są jej lekkość i różnorodność kolorów.

boazeria w łazience

Gdzie zamontować boazerię?

Dobrym pomysłem jest użycie boazerii na ścianach w przedpokoju lub klatce schodowej. Dzięki temu, powierzchnie te będą chronione przed zbrudzeniami i urazami mechanicznymi. Boazeria, która jest właściwie zabezpieczona, świetnie sprawdzi się także w łazience. To doskonały pomysł na aranżację tego pomieszczenie w stylu retro. Można do tego dobrać efektowną wannę na nóżkach, czarno-białe płytki i armaturę w starym klimacie. Dzięki temu zyskamy nieszablonowe pomieszczenie. Boazeria to także dobry pomysł do dziecięcego pokoju lub sypialni. Tak ozdobiona ściana doda wnętrzu przytulności, a przecież to właśnie kącik, w którym o relaks i przyjemność z odpoczynku chodzi.

Zalety i wady boazerii

Niewątpliwymi zaletami boazerii są:

  • trwałość i wytrzymałość – chroni dolne partie ściany przed zabrudzeniem,
  • właściwości izolacyjne – tłumi hałas, zatrzymuje dźwięki z zewnątrz,
  • efektowny design – boazeria daje przytulny i elegancki efekt.

Jeśli chodzi o wady, wyróżniamy:

  • niekorzystna optyka – ułożone na ścianach deski zmniejszają pomieszczenie,
  • dość wysoki koszt zakupu – metr bieżący boazerii to wydatek rzędu kilkuset złotych,
  • skomplikowany montaż – samodzielny montaż sprawia wiele trudności oraz wymaga posiadania dużej wiedzy.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, warto się zastanowić nad użyciem boazerii. W małych pomieszczeniach będzie ona mniej wskazana, chyba że zdecydujemy się na jasne tony. Niewątpliwie właściwości aranżacyjne sprawdzą się natomiast w przestronnych salonach czy łazienkach. Dzięki swojej wytrzymałości – będą dobrym materiałem chroniącym przed uszkodzeniem.

deski na ścianie

Stwórz z nami modną przestrzeń

Projektowanie i aranżacja mieszkania w boazerii to sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI oferuje wsparcie w tworzeniu unikalnych przestrzeni. Dzięki ich ekspertyzie, Twoje wnętrza nabiorą niepowtarzalnego charakteru, wykorzystując potencjał boazerii. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się elegancją i funkcjonalnością swojego nowego projektu wnętrza.