Widok z garderoby na łazienkę
05
sty

Dostosowanie pomieszczenia, by mieściły się w nim sypialnia, łazienka i garderoba, jest praktycznym rozwiązaniem. W ten sposób powstaje prywatna, nieco odizolowana od reszty domu przestrzeń, która pozwala, by w jednym miejscu były przedmioty codziennego użytku. Takie połączenie nazywane jest “master bedroom”. Spotykamy je w nowoczesnych mieszkaniach. 

Sypialnia 

Czy główna sypialnia powinna być duża? Do zaprojektowania takiego połączenia wystarczy powierzchnia 24-35 mkw. Taki plan najlepiej przygotować z projektantem, gdyż jest nieco skomplikowany, a przy opracowywaniu szczegółów trzeba się trzymać kilku zasad. Dotyczą one i wymiarów, i układu pomieszczeń. Zarówno łazienka, jak i garderoba muszą być tak dopasowane, by dostęp do nich był komfortowy. Inaczej mówiąc: po otwarciu drzwi do łazienki mamy miejsce na garderobę, a otwierając ubieralnię – wchodzimy do sypialni.   

Jak zaplanować master bedroom? 

W takim apartamencie głównym wyposażeniem jest duże, dwuosobowe łóżko. Najczęściej ma 160 cm szerokości i 200 cm długości. By dostęp do niego był komfortowy, po obu stronach powinna pozostać przestrzeń minimum 70-centrymetrowa. Oprócz tego trzeba uwzględnić także szerokość drzwi. Podsumowując, do sprawnego przemieszczania się po sypialni potrzeba przynajmniej 9 mkw. 

Jeśli chodzi zaś o wielkość garderoby, to powinno przypadać przynajmniej 1,5m na część wspólną. Oprócz tego ważna jest powierzchnia, którą zajmą szuflady na bieliznę. Jeśli jednak w garderobie będziemy przechowywać buty lub walizki, metraż musimy zwiększyć. Minimalna łazienka, usytuowana za garderobą, musi mieć przynajmniej 2,5 mkw. Tak zaprojektowane wnętrze pozwoli na swobodne przemieszczanie się między poszczególnymi strefami. 

Łazienka w sypialni 

Kiedy taki pomysł się sprawdzi? Przede wszystkim w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest więcej łazienek. Wtedy sypialniany kącik kąpielowy będzie przeznaczony jedynie dla dorosłych/rodziców. Nie trzeba się wówczas obawiać, że znajomi będą zmuszeni do skorzystania z prywatnej strefy. Dotyczy to również pozostałych domowników. Łazienka w sypialni ma niewątpliwe zalety.  Skrócenie dystansu między strefą relaksu a kąpieli pozwoli od razu po przebudzeniu na orzeźwiający prysznic albo chwilę po kąpieli na oddanie się lekturze lub oglądaniu ulubionego serialu.  

Kilka słów o garderobie 

O dużej garderobie marzy pewnie większość kobiet. To pomieszczenie, w którym można ułożyć najpotrzebniejsze rzeczy. W dobrze urządzonej garderobie ubrania nie będą się gnieść. Powinno się tam znaleźć miejsce na deskę do prasowania, buty, pościel, koce, a nawet kosmetyki czy biżuterię. Idealna więc będzie pokaźna szafa, w której zmieści się to wszystko. Takie rozmieszczenie garderoby, między łazienką a sypialnią, sprawi, że stanie się ona bardzo funkcjonalna. Wychodząc spod prysznica, będzie można szybko wybrać ubranie, w którym zamierzamy wyjść. Z kolei idąc do łazienki, bielizna i kosmetyki będą pod ręką – bez potrzeby szukania ich po pokojach we wnętrzu domu. Garderoba likwiduje także konieczność zakupu dodatkowych szafek do sypialni. By to rozwiązanie się jednak sprawdziło, potrzebne jest dobre rozplanowanie takiej szafy. Ilość miejsca i wieszaków musi być dostosowana do przedmiotów, które posiadamy. Bliskość sypialni i garderoby znacznie ułatwia komunikację. Najlepiej, by oba pomieszczenia znalazły się w układzie kwadratu. Głębokie szafy trzeba wtedy ulokować wzdłuż ścian i nadać im odpowiednie oświetlenie i wentylację. 

Zalety i wady master bedroom 

Klasyczna sypialnia kojarzy się zapewne z dużym łóżkiem i malutkimi szafkami po bokach. Ten hotelowy standard nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia na przechowywanie ubrań. Aby sypialnia była bardziej użyteczna, warto pokusić się o  umieszczenie w niej garderoby. Możemy w niej schować rzeczy, które nie powinny ujrzeć światła dziennego – w tym kosmetyki i dodatki. Wieczorne ubieranie po kąpieli, w przypadku garderoby tuż za łazienką, usprawni funkcjonowanie. Nie trzeba także marnować dodatkowego miejsca na szafy.  

Do wad takiego układu należy z kolei to, że zajmuje ona jednak większą część sypialni. Można by się, zamiast tego, pokusić o duży telewizor albo bardziej komfortowe łóżko. Wiele osób traktuje sypialnię jednak jako miejsce do relaksu, a posiadanie tam garderoby nieco przeczy temu określeniu. Dobrze wyposażona garderoba powinna być pokaźna i nie zawsze będzie odpowiednia w sypialni. Jeśli mamy wnękę w przedpokoju – może lepiej tam umieścić szafę. 

Rozmieszczenie sypialni, łazienki i garderoby w jednym miejscu ma swoje zalety. Trzeba jednak pamiętać, że plan takich pomieszczeń może sprawić wiele kłopotów aranżacyjnych, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Zapraszamy do kontaktu z Przestronnie ! Razem stworzymy funkcjonalny master room!