mural na ścianie
18
paź

Jeden pokój, wiele funkcji

Pokój dla nastolatka musi być urządzony tak, by spełniał wiele funkcji, między innymi miejsce do spania, relaksu, rozrywki, nauki oraz kontaktów towarzyskich. Ponadto musi spełniać wymagania młodzieży odnośnie stylu oraz zainteresowań – w przeciwieństwie do urządzania pokoju dla małego dziecka, które daje nam większą dowolność wystroju, tutaj musimy brać pod uwagę zdanie nastolatka. Przede wszystkim powinna to być przestrzeń, w której będzie czuć się swobodnie.

kolorowe ściany w pokoju

Strefa sypialniana

Szerokość łóżka nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę ewentualne nocowanie znajomych dziecka i rozważyć model z dodatkowym miejscem do spania. Popularne są łóżka z wysuwanym materacem. Nie powinniśmy również zapomnieć o jego najbliższym otoczeniu, w którym koniecznie musi znajdować się dobre oświetlenie oraz przestrzeń do odłożenia telefonu lub książki.

Łóżko pełni dla nastolatków funkcję kanapy, miejsca do czytania oraz korzystania z laptopa, dlatego nie może ich przy nim zabraknąć.

W przypadku ograniczonej przestrzeni, świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe, pod którym możemy umieścić biurko, komodę lub pufy do siedzenia. Alternatywą może być model z wysoką skrzynią z szufladami, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. W ostatnim czasie do łask wracają także łóżka chowane do szafy. W przeciwieństwie do dawnych półkotapczanów, współczesne modele potrafią być bardzo stylowe.

pokój na poddaszu

Strefa nauki

Zapewnienie dziecku odpowiedniej strefy do nauki jest niezbędne. Powinna ona zawierać wygodne biurko i krzesło, które są dopasowane do wzrostu nastolatka. Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie spędzało przy nim dużo czasu, dlatego warto zainwestować w meble, które nie wpłyną negatywnie na jego rozwój i zdrowie.

Teoretycznie, blat biurka powinien być wystarczająco szeroki by pomieścić rozłożone przybory szkolne oraz materiały do nauki. Jednak, gdy brakuje nam miejsca na biurko, możemy zdecydować się na składany blat lub szeroką półkę zawieszoną na ścianie. Coraz częściej nastolatki wykorzystują do nauki laptopy, co zmniejsza zapotrzebowanie na duży blat.

Aby ułatwić dziecku utrzymanie porządku w pokoju, kluczowe są szafy oraz szafki z szufladami. Zapewnią nastolatkowi więcej prywatność, a także miejsce do schowania przyborów szkolnych. Bardzo ważne jest także oświetlenie. Powinno być zbliżone barwą do światła naturalnego, by jak najmniej męczyć wzrok.

Wystrój pokoju młodzieżowego

Pamiętaj, by zaangażować nastolatka w decyzje dotyczące wystroju. Pokój powinien być dla niego miejscem do wypoczynku oraz wyrażania swojej osobowości. Nie może być także dziecinny.

W wyborze kolorów ścian, warto postawić na te, które podobają się młodzieży. Najczęściej są to mocne barwy, które dodają pokojowi charakteru. Ważne jest jednak zachowanie umiaru tak, aby nie stworzyć przytłaczającej kompozycji, która z czasem stanie się męcząca. Dobrym rozwiązaniem będzie:

  • zachowanie neutralnych ścian i dodanie koloru w dodatkach,
  • pomalowanie jednej lub dwóch ze ścian w soczystej barwie,
  • wykorzystanie fototapety.
sypialnia w styluy glamour dla dziewczyny

Stwórz funkcjonalne i piękne wnętrze

W ostatnich trendach są ściany pomalowane farbą tablicowo-magnetyczną jako akcent w pokoju. Taki zabieg dodatkowo zapewni nastolatkowi przestrzeń do pisania, wieszania fotografii oraz obrazków. Najważniejsze jest jednak zapewnienie, że dziecko ma widoczny wpływ na aranżacje przestrzeni.

Wiedza i pasja – to wyznaczniki pracy zespołu MAZZANI! Pełne zaangażowanie i wyjątkowe realizacje wyróżniają nasz zespół! Zobacz pełną ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy i spełnij marzenia o wyjątkowych wnętrzach! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić pokój nastolatka?

Przy urządzaniu pokoju nastolatka powinno się wziąć pod uwagę jego gust oraz zainteresowania i zaangażować go w proces projektowania. Ważne jest jednak by pamiętać o zachowaniu funkcjonalności.

Jakie kolory wybrać do pokoju nastolatka?

W pokojach nastolatków często widzimy neutralne barwy połączone z akcentami w mocnych kolorach. Kluczowe jest zachowanie balansu, by nie przytłoczyć przestrzeni jaskrawymi barwami.

Co jest najważniejsze w urządzaniu pokoju nastolatka?

Istotne jest zapewnienie nastolatkowi strefy do spania, nauki oraz wypoczynku. Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć miejsca do odrabiania lekcji oraz przechowywania osobistych przedmiotów.