kuchnia w stylu skandynawskim
04
sty

Kilka rad

Kuchnia w kształcie litery U cechuje się tym, że meble są ustawione przodem do siebie po przeciwległych stronach pomieszczenia. Spoiwem je łączącym jest ciąg prostopadle leżących szafek na jego końcu. Tego typu rozwiązanie nadal cieszy się dużym uznaniem. Umeblowanie w kształcie litery U wyglądają dobrze zarówno w otwartych, jak i zamkniętych pomieszczeniach. Sprawdź, jak można zaprojektować takie wnętrze, by było funkcjonalne i estetyczne.

grafitowe meble, półwysep w kuchni

O czym warto pamiętać?

Kuchnia w kształcie litery U doskonale sprawdzi się pod względem praktyczności. Śmiało można ją zastosować zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. Polecana jest osobom, które cenią komfort codziennej pracy. W każdej kuchni należy pamiętać o tym, że im więcej blatu roboczego – tym lepiej. Nie inaczej jest w przypadku układu w kształcie litery U. Sprzęt taki jak lodówka warto oddzielić przestrzenią roboczą od zlewu. Produkty wyjmowane z lodówki będzie można od razu położyć na blacie. Podział trzeba też zastosować między zlewem a płytą grzewczą. Będzie wówczas pełnił kilka funkcji – miejsce do krojenia i przestrzeń, gdzie odłożysz gotowe posiłki. Im więcej blatów, tym więcej sprzętów się na nich zmieści. Ekspres, blender czy sokowirówka nie będą kłopotliwe. Kuchnia w kształcie litery U bez problemu je wszystkie zmieści. Warto rozważyć także zlew pod oknem. Praca w takim układzie jest przyjemna. Jeśli rozważysz hodowanie ziół, będą blisko okna i wody. W takiej kuchni warto zrezygnować też z wiszących szafek. Jeśli boisz się, że zabraknie miejsca – możesz powiesić ażurowe szafki albo zdecydować się na zabudowanie w pełni tylko jednej ściany.

Zalety kuchni w kształcie U

Taki układ charakteryzuje się dużą funkcjonalnością. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ustawienie szafek we wszystkich ciągach. Sprawdza się to również w stosunkowo niedużych wnętrzach. W większym metrażu można sobie pozwolić na ustawienie wyspy. Dzięki temu zyskuje się dodatkową przestrzeń roboczą. Litera U, w kształcie której zaprojektowana jest kuchnia, otacza wyspę, ta z kolei może pełnić wiele funkcji. Dół wyspy to dodatkowe miejsce na szafki, ale i piekarnik. To także miejsce, przy którym domownicy mogą zjeść posiłek. Taki układ to idealne wyjście dla osób, które chcą połączyć kuchnię z salonem. Meble pozwalają na rozgraniczenie tych dwóch stref. Jeden rząd szafek może być barem, przy którym będą spożywane posiłki. Aneks kuchenny w kształcie litery U jest praktyczny, a z dodatkiem stołków barowych i eleganckich lamp będzie ozdobą domu. W praktyce kuchnia w literę U bardzo dobrze sprawdza się w dużych, zamkniętych pomieszczeniach. Możliwość instalacji wyspy pełniącej funkcję stołu, pozwala dodatkowo ograniczyć ilość mebli w salonie i jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń.

minimalistyczna kuchnia w jasnych kolorach

AGD i wyspa w kuchni

Jeśli zastanawiasz się nad tym układem, a dodatkowo chcesz mieć wyspę – będzie to świetnym pomysłem. Tego typu ułożenie pomieszczenia bardzo lubi się z wyspami, a dodatkowo takie połączenie dobrze sprawdzi się pod względem funkcjonalnym. Przede wszystkim należy zdecydować, czy wyspa będzie jedynie przestrzenią roboczą, czy może umieścisz na niej płytę grzewczą. Jeśli tak, musisz starannie zaplanować przewody, a nad płytą musi znaleźć się okap. Wyspa bardzo dobrze będzie wyglądać w kuchni otwartej na salon – połączy przestrzeń roboczą z wypoczynkową. Można również wykorzystać ją jako bar, a wtedy wystarczy, że dodasz do niej wysokie hokery dla gości. Wyspę można również ozdobić – stanie się wówczas imponującym centrum domu. W kuchniach o tym układzie rozmieszczenie sprzętu AGD ma duże znaczenie. Układ funkcjonalny powinien być uszeregowany w następującej kolejności:

  • zlew,
  • płyta grzewcza,
  • lodówka,
  • piekarnik.

Kuchnia – bar i stół

Kuchnia to dusza domu. W niej odbywają się często imprezy, wokół wyspy siedzą również goście.  Dobrym pomysłem jest więc zamontowanie baru pod oknem. Jak to zrobić, by kuchnia nadal była funkcjonalna, a bar stanowił świetny dodatek? Potrzebny jest blat, który połączy oba ramiona kuchni. Nie należy ustawiać pod nim żadnych szafek, a jedynie dopasowane do stylu barowe stoliki. Te z kolei zawsze można wsunąć pod blat, by mieć więcej przestrzeni, gdy przygotowujesz posiłki. Blat sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych kuchniach. Dodatkowo, jeśli nie masz jadalni i nie możesz sobie pozwolić na wyspę z powodu braku miejsca – pomysł może być trafiony. Stół ustawiony w kuchni może pełnić funkcję jadalnego. Warto rozważyć okrągły, by kuchnia nie wydawała się toporna, a pozostała lekka. Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem tego rodzaju mebli, to kwadratowy lub prostokątny stół postaw przy ścianie lub w miejsce, które oddzieli salon od kuchni. Mebel ten wygląda praktycznie, jeśli stoi nieco na uboczu, z dala od zabudowy.

biało czarna kuchnia

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami

Przemyślane zaprojektowanie wnętrza kuchni w kształcie litery U stworzy przestrzeń nie tylko do przechowywania, ale i nada stylu, czyniąc ją praktyczną i reprezentacyjną. W MAZZANI stawiamy na projekty dopasowane do potrzeb klienta. Stwórz z nami kuchnię, o jakiej marzysz! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.