zdobione zasłony w jadalni
24
wrz

Sztuka dekoracyjna we wnętrzach

Styl art déco zawdzięcza swoją nazwę wdzięcznemu francuskiemu wyrażeniu arts decoratifs co w dosłownym tłumaczeniu, znaczy nic innego, jak sztuka dekoracyjna. Głównym założeniem tego designu jest połączenie funkcjonalności z elementami elegancji, często nawiązującej do przeszłości. Wnętrza art déco powinny być nie tylko przytulne i szykowane, ale także zapewnić mieszkańcom komfort i wygodę przy wykonywaniu codziennych, domowych czynności. Istotną rolę pełnią tu także ozdoby i dekoracje, w dużej mierze inspirowane architekturą, malarstwem i projektowaniem wnętrz dwudziestolecia międzywojennego.  

drewniany parkiet w salonie

Najważniejsze założenia 

Wyróżniamy 3 cechy, które w stylu art déco pełnią najważniejsze role: 

 • funkcjonalność i wygoda – najważniejsze, aby całe domowe wyposażenie było nie tylko piękne i pełniło rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim zapewniało mieszkańcom jak największy komfort użytkowania. W ten sposób wykonywanie domowych czynności powinno stać się przyjemniejsze i mniej uciążliwe; 
 • szyk i elegancja – w tym designie należy używać materiałów wysokiej jakości, a meble powinny być dobrane w taki sposób, aby reprezentowały zestawienie łatwo dostępnych przedmiotów z unikatowymi obiektami, często wykonywanymi przez artystów; 
 • geometria – ciężko nie skojarzyć zamiłowania tego nurtu do kształtów geometrycznych. Zarówno koła, kwadraty i romby przejawiają się w postaci form wyposażenia bądź dodatków, a także we wzorach na ścianach i podłogach. 

Kolorystyka 

Paleta barw w stylu art déco jest dosyć szeroka i pozostawia dużo miejsca dla naszej wyobraźni. Jednym ze sposobów skomponowania kolorystyki w tym designie jest zasada kontrastów. Aby zapewnić przestrzeni optyczne powiększenie, warto sięgnąć po takie kolory jak biel czy beż, a następnie skontrastować je z intensywniejszymi barwami, na przykład: 

 • granat,  
 • czerń, 
 • bordo,  
 • turkus,  
 • szmaragd,  
 • fuksja, 
 • burgund, 
 • brąz, 
 • fiolet. 

Nie ma jednak przeciwwskazań, aby sięgać też po inne barwy, zarówno te jasne, jak i ciemne, w zależności od swoich upodobań. Ważne jest jednak, aby urządzana przestrzeń była ze sobą spójna. 

welurowe łóżko

Meble 

Przy wyborze wyposażenia do wnętrz w stylu art déco, należy kierować się dwoma czynnikami: ich wyglądem, który powinien przynosić na myśl szyk i elegancję, oraz ich funkcjonalnością, tak aby zapewnić użytkownikom jak największy komfort. Świetnie sprawdzą się tu meble masywne, wykonane z solidnych, naturalnych materiałów, w tym również odrestaurowane antyki.  Największą uwagę należy poświęcić strefie wypoczynkowej, a przede wszystkim pełniącej w niej kluczową rolę sofie. Powinna być ona nie tylko wygodna, ale charakteryzować się również wyjątkowym wyglądem. Najlepiej sięgnąć po sofę antyczną lub przedwojenną z drewnianymi wstawkami na bokach i optymalnym rozmiarze, zależnym od wnętrza. Całe wyposażenie powinno wyróżniać się bogatą kolorystyką, geometrycznymi kształtami i oryginalnymi fakturami, jak również posiadać dodatkowe zdobienia. 

Materiały i faktury 

Najczęściej używanymi materiałami w omawianym stylu są te najszlachetniejsze, czyli: 

 • jedwab, 
 • aksamit, 
 • skóra, 
 • marmur, 
 • onyks, 
 • lite drewno, 
 • metale szlachetne. 

Wskazane jest także użycie wielu odmiennych faktur. Świetnie sprawdzą się tu tapety ścienne z geometrycznym wzorem, sztukaterie, fornirowane powierzchnie z rysunkiem słoi, unikalne faktury i marszczenia oraz meble z elementami pikowanymi. 

Dodatki i akcesoria 

W stylu art déco nie może zabraknąć również miejsca na dodatki. Aby dopełnić wygląd wnętrza i dodać mu pożądanej elegancji, warto sięgnąć po elementy błyszczące i przyciągające wzrok. Doskonałym wyborem będą więc lustra w bogato zdobionych ramach, umieszczone w wielu pomieszczeniach, metalowe świeczniki, złote lub srebrne wazony, a także patery, tace czy wazy z szykownym połyskiem. We wnętrzu nie może zabraknąć także dzieł sztuk, takich jak obrazy czy rzeźby. Nie należy zapominać o tak ważnych w tym stylu aspektach – komforcie i wygodzie, które zapewnią nam wzorzyste poduszki czy kapy z metalicznymi akcentami.  

Styl art déco – dla kogo? 

Styl art déco idealnie sprawdzi się w domach amatorów sztuki czy wielbicieli wyszukanego wzornictwa i elegancji. Trzeba jednak liczyć się także z dosyć wysokimi kosztami wprowadzenia tego stylu do swojego wnętrza. Ze względu na zamiłowanie do antyków i kunsztownych dzieł sztuki, design ten będzie odpowiedni dla osób dysponujących większym budżetem.  

obrazy na ścianach

Unikalne wnętrza, stworzone tylko dla Ciebie

Jeśli uważasz, że Twoja wiedza na temat projektowania wnętrz jest wciąż niewystarczająca, zaczernij porady od jednego z naszych wykwalifikowanych specjalistów, który kompleksowo zajmie się Twoją wymagającą zaprojektowania przestrzenią i rozwieje wszelkie wątpliwości. Działająca od wielu lat firma MAZZANI projektuje wnętrza zarówno mieszkań, jak i domów na terenie Warszawie i okolic oraz oferuje współpracę zdalną na terenie całej Polski.  

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl art déco?

Styl art déco to połączenie elegancji i luksusu z wysoką funkcjonalnością i komfortem. Wnętrza w tym stylu przepełnione są bogato zdobionymi elementami i antykami, często zainspirowanymi okresem międzywojennym. 

Czy styl art déco sprawdzi się na mniejszej przestrzeni?

Jak najbardziej. Art déco to idealne rozwiązanie dla posiadaczy zarówno domów jak i mieszkań. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że im mniejsza jest dostępna przestrzeń, tym mniej wspaniałych dodatków na niej zmieścimy. 

Czy styl art déco jest odpowiedni na niski budżet?

Styl art déco dedykowany jest w szczególności osobom, które dysponują średnim lub wysokim budżetem. Ze względu na swoje zamiłowanie do sztuki i antyków, może wymagać większej ilości dostępnych środków.