Spis treści:
Praktyczne porady dla aranżacji małych mieszkań
Małe mieszkania to często duże wyzwanie dla wprowadzających się do nich osób. Wymagają one pokładów kreatywności i praktycznych pomysłów, aby w nowych wnętrzach żyło się wygodnie i by były one jak najbardziej funkcjonalne. Jakim aspektom poświęcić największą uwagę, aranżując niewielkie przestrzenie? W dzisiejszym poradniku zapoznamy Was z kilkoma cennymi wskazówkami!
Już na etapie gruntownego remontu warto mieć na uwadze to, jak chcemy rozplanować nasze wnętrze. Podczas przygotowań podłóg i ścian dobrze pomyśleć o tym, by zachować je w jasnej tonacji – odcienie szarości, biel czy beże będą do tego idealne. Kolory te nie tylko spowodują, że pomieszczenie będzie wydawać się większe, ale też zapewnią wrażenie schludności i przejrzystości.
Wykorzystaj każdy centymetr przestrzeni!
Nie ma co do tego żadnej wątpliwości – małe wnętrza wymagają od nas tego, by zagospodarować każdy wolny kąt. I to nie tylko ten na podłodze – ściany i sufity również mogą okazać się przydatną płaszczyzną. W przypadku wysokich mieszkań w kamienicy świetnie sprawdzą się antresole, które można wykorzystać na sypialnię lub miejsce wypoczynkowe. Podczas wyboru odpowiednich mebli powinniśmy postawić przede wszystkim na ich funkcjonalność i wielofunkcyjność, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko przestrzeń, ale również pieniądze – zamiast zakupu oddzielnie łóżka i kanapy, wystarczy zaopatrzyć się w rozkładaną sofę, która spełni przeznaczenie obydwu mebli. Należy pamiętać także o tym, żeby rezygnować z masywnych, bogato zdobionych elementów wyposażenia wnętrza, ponieważ spowodują one, że nasza mała przestrzeń stanie się „ciężka” i przytłaczająca. Kupując meble, warto pomyśleć o nabyciu:
- rozkładanego stołu,
- pojemnej kanapy,
- głębokich puf.
Funkcjonalność można wydobyć nie tylko poprzez wyposażenie, ale też przez styl, w jakim urządzamy nasze mieszkanie. Bez wątpienia małe wnętrza najlepiej zaaranżować minimalistycznie w stylu skandynawskim, który jest do tego najlepiej przystosowany. Przestronność mogą zapewnić jednolite kolory w każdym z pomieszczeń czy zamontowanie przesuwanych drzwi. Warto także zminimalizować liczbę ozdób i wybrać jedynie te, które współgrają z całością – im mniej zbędnego chaosu, tym bardziej optycznie powiększymy nasze mieszkanie!
Co poza funkcjonalnością?
Może się wydawać, że pójście w jak najpraktyczniejsze rozwiązania pozbawi naszą przestrzeń domowego ciepła i przytulności. Wcale jednak nie musi tak być! Najprostszym sposobem będzie światło naturalne. Rezygnacja z ciężkich zasłon zdecydowanie pomoże wpuścić nieco słońca, które ożywi i ociepli lokum. Świeże kwiaty w wazonach na stolikach kawowych czy rośliny doniczkowe również przyczynią się do tego, że aranżowane wnętrze stanie się mniej surowe. Wybierając dodatki, można pokusić się o przełamanie jasnego, minimalistycznego stylu i wprowadzić nieco koloru poprzez:
- obrazy,
- poduszki,
- lampy designerskie,
- dywany.
Przedpokój
Zapewne nikt z nas nie chciałby, wchodząc do mieszkania, w pierwszym momencie ujrzeć bałaganu z wierzchniej odzieży czy butów, które blokują przejście. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji będzie zamontowanie dużej, pojemnej szafy sięgającej do sufitu, mieszczącej wszystkie kurtki i rzeczy, których nie chcemy trzymać na widoku. Kupując szafę, warto wybrać tę, która będzie zawierać w swoich drzwiach lustro. Takie rozwiązanie może okazać się praktyczne oraz niewątpliwie optycznie powiększy nasz niewielkich rozmiarów przedpokój.
Kuchnia
Małe mieszkania nie zawsze dają szansę na zagospodarowanie pełnej kuchni, najczęściej trzeba zaaranżować jedynie aneks, zazwyczaj w połączeniu z salonem. Brak funkcjonalności w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki, może stać się bardzo uciążliwy, dlatego warto wszystko dokładnie rozplanować. Tym, co pozwoli zapewnić schludny wygląd małej kuchni, niewątpliwie są zabudowane szafki sięgające do sufitu. Pomieszczą one wszystkie niezbędne nam rzeczy, a ich zamknięte fronty nieco wizualnie powiększą przestrzeń. Na etapie wyboru szafek kuchennych polecamy zastanowić się nad tymi, które mają jak najwięcej szuflad. Są one niezwykle praktyczne i ułatwiają codzienne korzystanie z kuchni. W kontekście sprzętów AGD również możemy zastosować tricki pozwalające na zaoszczędzenie miejsca – wystarczy wybrać ich pionowe ułożenie, zabudowując chociażby piekarnik z mikrofalą. Wszelkiego rodzaju wolnowiszące półki czy drążki wykorzystać można natomiast na rozmieszczenie tych przedmiotów, z których korzystamy najczęściej.
Łazienka
Niewielkie łazienki często stanowią dość trudne miejsce do aranżacji, szczególnie jeśli zamiast praktyczniejszego prysznica bardzo zależy nam na wannie. Jednak i takie pragnienie nie jest rozwiązaniem z góry skazanym na porażkę. Mimo że wanna zabiera sporo podłogowej powierzchni, w dalszym ciągu jesteśmy w stanie wykorzystać przestrzeń nad nią. Świetnym pomysłem okaże się zamontowanie rozkładanej suszarki na pranie, która zajmuje miejsce jedynie wówczas, kiedy z niej korzystamy. Teleskopowe półki natomiast dobrze sprawdzą się w narożnikach między sufitem a wanną – dodadzą one trochę wolnej powierzchni, na której będziemy mogli położyć nasze kosmetyki. Umywalka wmontowana w szafkę z szufladami to niezastąpione rozwiązanie w przypadku niewielkiego metrażu. Pamiętajmy, aby wykorzystać przestrzeń również nad nią, umieszczając tam podwieszaną gablotkę z lustrem. Warto przemyśleć także przeniesienie pralki do kuchni, jeżeli nasza łazienka jest wyjątkowo mała.
Więcej wielofunkcyjnych rozwiązań
Wnętrza o małym metrażu wymagają od nas tego, by wybierać takie meble, które będą spełniać jak najwięcej funkcji. Elementy wyposażenia wnętrza skomponowane na wymiar są bez wątpienia najefektywniejszym sposobem, by zaaranżować małe mieszkanie. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na tak kosztowną inwestycję, dlatego warto znać rozwiązania, które zapewnią nam komfort i zadowolenie z estetycznych względów. Jednym z nich jest zakup modułowej szafy PAX, w której mamy pełną decyzyjność odnośnie do koloru, głębokości, szerokości i wysokości obudowy, liczby półek, szuflad itp. To od naszych preferencji i potrzeb zależy, jak wykorzystamy tę niezwykle praktyczną możliwość! Następnymi ciekawymi propozycjami, które warto wziąć pod uwagę, są:
- łóżka/kanapy z głębokimi pojemnikami na pościel,
- szafki na buty z siedziskiem,
- krzesła składane,
- półki ścienne,
- łóżka piętrowe.
Kreatywność i znajomość kilku praktycznych zastosowań może sprawić, że nasze małe mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale też optycznie zyska więcej przestrzeni. Aranżację małego metrażu należy zatem rozplanować bardzo skrupulatnie i szczegółowo, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się swoim przytulnym kątem!
Odkryj potencjał małego mieszkania
Odkryj potencjał małego mieszkania dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz zespół specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji niewielkich przestrzeni, przekształcając je w funkcjonalne i estetyczne wnętrza. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu i kreatywności maksymalizujemy wykorzystanie dostępnej powierzchni, tworząc miejsce idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby osiągnąć wyjątkowe efekty i cieszyć się komfortem w swoim małym, ale doskonale zaprojektowanym mieszkaniu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.