garderoba w sypialni
10
sty

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Perfekcyjna garderoba łączy funkcjonalność i nienaganny wygląd. Osobne pomieszczenie, stanowiące przestrzeń do przechowywania ubrań, jest bardzo pożądane przez wielu ludzi. Pozwala na łatwe utrzymanie porządku w całym domu i pozbycie się pojedynczych szaf i komód porozstawianych w różnych pomieszczeniach. Jednak niewiele osób ma możliwość zaaranżowania jednego miejsca na garderobę, a nawet jeśli posiada ten przywilej, powierzchnia wyodrębnionego pokoju jest bardzo mała. Jak więc zaprojektować garderobę, by była ergonomiczna i wykorzystywała każdy wolny centymetr przestrzeni? 

garderoba

Pomiar pomieszczenia 

Przy projektowaniu garderoby, warto najpierw sprawdzić, czy posiadamy minimalną rekomendowaną powierzchnię do jej zaaranżowania. Według architektów ta przestrzeń powinna mieć minimum 4 metry kwadratowe. Pamiętaj, że aby swobodnie poruszać się między regałami i szafami, które zazwyczaj mają głębokość około 60 cm, powinieneś zostawić przejście o szerokości co najmniej 80 cm. Jeżeli chcesz, aby garderoba umożliwiała nie tylko przechowywanie rzeczy, ale także przebieranie, powinieneś zostawić 110-120 cm między zabudową. Najlepiej, przed przystąpieniem do umeblowania przestrzeni, rozrysować projekt całego wnętrza. Poza zapisanymi wymiarami nie zapomnij o uwzględnieniu na szkicu innych elementów jak grzejnik lub okno. 

garderoba na poddaszu

Zabudowa 

Zabudowa jest najważniejszym fragmentem całego projektu. Przed przystąpieniem do rozplanowania schematu, spisz listę posiadanych przez Ciebie rzeczy. Dzięki temu będziesz mógł wyznaczyć odpowiedniej wielkości strefy, przeznaczone na każdą z kategorii. Pozwoli to też na optymalne dobranie ilości szafek, półek, regałów i drążków do wieszania ubrań. Zaplanuj odpowiednią wysokość każdej z sekcji, ponieważ pozwoli to na łatwe utrzymanie porządku, a także na najlepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Półki przeznaczone na poskładane ubrania powinny mieć 25-30 cm wysokości, 35-40 cm głębokości i 60 cm szerokości. Dzięki temu odzież nie będzie się przewracać,  a także łatwiej będzie Ci ją wyciągnąć. Uwzględnij, że w takiej wnęce mieści się: 

  • od 5 do 6 koszulek, 
  • od 2 do 4 swetrów lub bluz, 
  • do maksymalnie 6 par jeansów. 

Części, przeznaczone na drążki do powieszenia rzeczy, powinny mieć w okolicach 60 do 70 centymetrów głębokości. Ich wysokość, w zależności od rodzaju odzieży, wynosi: 

  • 90 cm – na koszule, marynarki, kurtki; 
  • 150-160 cm – na garnitury, sukienki, płaszcze; 
  • 80-100 cm – na spódnice; 
  • 110-130 cm – na eleganckie spodnie. 

Jeżeli chodzi o przechowywanie obuwia, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regału podzielonego na komórki o szerokości 20 cm i wysokości: 40 cm dla butów na obcasie i 15-20 cm dla tych na płaskiej podeszwie. 

Pod samym sufitem warto zamontować półki lub zamykane szafki na rzeczy, które są przeznaczone na inne pory roku. Dzięki temu te ubrania i buty nie będą się kurzyć, a na wysokości wzroku będą wyłącznie te wykorzystywane w danym sezonie. 

Do schowania bielizny praktycznym wariantem są płytkie szuflady z przegródkami, które ułatwiają przechowywanie. 

Najczęściej pomijanym elementem przy projektowaniu garderoby jest znalezienie miejsca dla dodatków. Nie można zapominać o stojakach na okulary przeciwsłoneczne, organizerach na zegarki, pojemnikach na biżuterię i specjalnych wieszakach na paski. Warto też zostawić kilka wolnych półek na torebki, plecaki czy aktówki. 

Oświetlenie 

Ze względu na to, że zazwyczaj pomieszczenia przeznaczane na garderobę nie mają wcale okna lub tylko minimalny dostęp do naturalnego światła, zastosowane oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane. Bez względu na metraż pomieszczenia, poza głównym oświetleniem górnym, należy także zamontować dodatkowe źródła światła. Do tego celu możesz wybrać zarówno punkty świetlne, jak i taśmy LED, które idealnie oświetlą wszystkie zakamarki.

Dobrym wyborem będzie też umieszczenie podświetlenia w najczęściej używanych elementach, na przykład nad wieszakami lub półkami. Pamiętaj także o umieszczeniu jednej lampy nad lustrem. Przy dobieraniu oświetlenia zwróć też uwagę na jego barwę. Najlepiej sprawdzi się ta neutralna, gdyż nie będzie przekłamywać kolorów. 

garderoba w pokoju
Modern interior of stylish apartment with furniture

Jakie lustro wybrać? 

Lustro jest nieodłącznym elementem każdej garderoby. Jeżeli masz bardzo mało miejsca najlepiej umieścić jego taflę na drzwiach jednej z zamykanych szaf lub na wolnej ścianie. Jeśli jednak posiadasz trochę wolnej przestrzeni postaw na lustro stojące. Jego oryginalna rama będzie doskonałą dekoracją, dodającą wnętrzu elegancji. 

Drobne rzeczy, które poprawią wygodę użytkowania 

Do garderoby warto zakupić jeszcze kilka przydatnych rzeczy. Jedną z nich jest pufa, która ułatwi zakładanie obuwia. Warto też wykorzystać przezroczyste pudełka. Możesz umieścić w nich rzadziej używane rzeczy, które nie będą zbierać kurzu, a dzięki transparentnemu materiałowi, bez otwierania pojemnika, będziesz wiedział co się w nich znajduje. Ostatnim pomysłem jest zainstalowanie w garderobie ogrzewania podłogowego. Ten system zdecydowanie jest bardzo funkcjonalny, a poza tym można oszczędzić miejsce, w którym normalnie wisiałby kaloryfer. Jeśli jednak nie budujesz tego pomieszczenia od zera i nie masz możliwości zmiany rodzaju ogrzewania, możesz wykorzystać dywan o ciekawym wzorze, który będzie też stylowym dodatkiem  

Wnętrza z duszą i charakterem

Oddzielna garderoba jest świetnym pomysłem na uporządkowanie wszystkich ubrań i akcesoriów. Jeśli także chciałbyś zaaranżować ją w Twoim domu, ale nie do końca wiesz, jak podejść do tematu zabudowy tego pomieszczenia – skontaktuj się z MAZZANI. Po ustaleniu z projektantem Twoich wymagań, dostaniesz odpowiedni dla Ciebie projekt i będziesz mógł cieszyć się z funkcjonalnego i miłego dla oka pomieszczenia.