kanapa w stylu retro
10
maj

Charakterystyka stylu retro 

Jeśli kiedyś, oglądając stare filmy, zachwycaliście się tamtejszym wystrojem wnętrz, ten artykuł jest idealny dla was. Często odwiedzając starszych członków rodziny, można poczuć ten klimat i zaznać chociaż w małym stopniu życia w czasach PRL–u. 

Antyczny styl w aranżacjach przestrzeni czerpie inspiracje z lat 50. 60. i 70. XX wieku i jeśli chcemy uzyskać zaskakujący efekt, można użyć elementów oryginalnych z tamtego czasu lub przy pomocy wyobraźni przerobić nowe na stare. Nurt retro, łącząc ze sobą klasykę z praktycznością, sprawia, że nasz dom może przywoływać wspomnienia. Czym wyróżniały się stare wnętrza? 

  • intensywne kolory, 
  • różnorodne wzory, 
  • meblościanki i kredensy, 
  • duża ilość niepasujących do siebie dekoracji.  

Kolorystyka  

Szeroka paleta barw retro wzbudza wiele kontrowersji ze względu na chaos wywołany niepasującymi do siebie kolorami. Dziś raczej używamy stonowanej kolorystyki, a pojedyncze elementy nawiązują do dawnych lat. 

W łazienkach spotkamy kafelki w jaskrawych odcieniach, np. różu lub niebieskiego. W małych pomieszczeniach warto złapać balans przy doborze kolorystyki, aby wnętrze nie stało się przytłaczające.  

Podstawowe barwy retro, to: 

  • butelkowa zieleń, 
  • awokado, 
  • turkusowy, 
  • fioletowy, 
  • miętowy, 
  • brązy, 
  • żółty. 
przykładowa aranżacja wnętrza retro

Oświetlenie  

Typowym oświetleniem, które znajdziemy w pomieszczeniach retro, są żyrandole różnego rodzaju, np. z kryształkami lub zwykłymi lampkami, które nadają oryginalny charakter. Taką lampę często znajdziemy nad stołem w jadalni, a przy kominku i dużym, drewnianym stole daje efekt przytulnego kąta. 

Lampki nocne w konwencji retro emitują wyjątkową energię. Jak wyglądają takie lampy? Najczęściej mają delikatne, materiałowe abażury z frędzlami oraz zdobione podstawki. Idealnie sprawdzą się w miejscu do nauki lub pracy, podobnie jak lampy stojące. 

Innym rozwiązaniem jest oświetlenie ścienne, które było znane w dawnych czasach pod postacią lamp naftowych wieszanych na ścianach. Kinkiety są idealne do klatki schodowej lub przedpokoju, gdzie zazwyczaj światła jest mało, a my potrzebujemy delikatnego oświetlenia. Dobrze rozświetlają przestrzeń i sprawią, że pomieszczenie nabiera specjalnego nastroju. 

Dodatki i dekoracje  

Dobór elementów dekoracyjnych do wnętrza retro to skomplikowany proces. Dodatki powinny być powiązane z historią, dlatego nie patrzymy na aspekt funkcjonalności. Często spotkamy miedziane figurki, metalowe świeczniki, antyczne zegary oraz przyozdobione lustra. 

W korytarzach lub przedpokojach można umieścić parę zdjęć w ozdobnych ramkach tworząc małą galerię. Dzięki temu wprowadzamy nostalgię i wspomnienie przeszłości do naszego domu. 

Zdobione poduszki z haftami, frędzlami lub falbankami nadają antyczny charakter mieszkaniu, a dywany w intensywnych barwach i wzorach to kwintesencja stylu retro. 

W kuchniach znajdziemy drewniane chlebaki, szklane witryny, porcelanę, wiklinowe koszyczki, które przenoszą nas w przeszłość, a na ścianach wiszą metalowe przyrządy kuchenne. Unikalnego ducha retro znajdziemy też w grafikach i plakatach z lat powojennych, które pokazują nam realia życia w PRL–u. 

Nie zapominajmy o roślinach, które wypełniały większą część domu w latach 50.–70. XX wieku. Sprawiają, że nasza przestrzeń nabiera naturalnego oblicza.  

szafa z lat 60. XX wieku

Meble 

Istotnym elementem w aranżacji wnętrza jest wybór wyposażenia, które powinno być funkcjonalne, eleganckie i jedyne w swoim rodzaju.  

PomieszczenieCharakterystyka  
Kuchnia  Drewniane, zdobione, fronty z ceramicznymi, metalowymi uchwytami lub gałkami, które często są elementem dekoracyjnym. Częstym elementem wyposażenia kuchennego są kredensy i murowane szafki z kolorową zasłonką. 
Salon Spotkamy tu ciężkie, dostojne kanapy i fotele z kwiatową tapicerką i drewnianymi nóżkami oraz zdobieniami.  
Łazienka Podstawą w aranżacji łazienki są kafelki na ścianach i podłogach w dwóch intensywnych kolorach. Zazwyczaj spotkamy wannę na nóżkach lub zabudowaną, rzadko prysznic. Stalowe elementy i uchwyty. 
Sypialnia Duże, małżeńskie łóżko drewniane. Często pięknie zdobione, rzeźbione szafy z chromowymi uchwytami. Wszystkie meble są dopasowane i w dobrym, starym stylu. 

Ożyw swoje wnętrza z nami

Styl retro jest stworzony dla miłośników historii, którzy lubią się nią otaczać również we wnętrzu. Nasi specjaliści MAZZANI sprawią, że Twój dom będzie zbiorem wspomnień. Sprawdź nasze projekty wnętrz w nurcie retro i przekonaj się, że to właśnie nas szukasz. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do wnętrza w stylu retro? 

W stylu retro dominują intensywne odcienie zieleni, fioletu, pomarańczy, żółci, niebieskiego. Dziś przy aranżacji wnętrza używamy tej palety barw w dekoracjach. 

Czym charakteryzuje się kuchnia retro?

Kuchnia w stylu retro cechuje się drewnianymi, zdobionymi frontami z chromowymi gałkami lub uchwytami. Znajdziemy tram dużo dodatków, np. porcelanę, chlebaki, świeczniki itp. 

Jakie dodatki i dekoracje wybrać do wnętrza retro?

Retro nawiązuje do historii, dlatego ozdoby powinny być powiązane z przeszłością. W takich pomieszczeniach znajdziemy duże obrazy ze zdobionymi ramami, antyczne zegary, lustra oraz świeczniki. 

Jakie lampy pasują do wnętrza w nurcie retro?

Oświetlenie to ważna kwestia w aranżacji, powinno rozjaśniać przestrzeń oraz nadawać charakterystyczny nastrój. Do stylu retro idealnie pasują duże żyrandole z lampkami lub kryształami oraz lampki nocne lub stojące z delikatnym abażurem i frędzlami.