oliwkowe meble w kuchni
02
mar

Kolor oliwkowy – inspirowany naturą

Mówi się o nim, że to nowa biel, bo komponuje się z wieloma kolorami i może stanowić świetne tło dla wyposażenia we wnętrzu. O jaki kolor chodzi? O kolor oliwkowy! To szlachetny odcień inspirowany naturą, pasujący nie tylko do mieszkań o męskim charakterze. Stanowi świetne uzupełnienie i tło dla wielu stylów. Wpisze się zarówno w aranżację boho, nowoczesną, jak i japandi. Świetnie podkreśli też klasyczne meble stylu angielskiego. Jest uniwersalny i z powodzeniem można go zaaranżować w wielu pomieszczeniach podkreślając ich charakter. Aby dodać nowoczesnego sznytu, nie musimy całkowicie rezygnować z bieli w pomieszczeniu. Możemy ograniczyć się jedynie do dodatków w jego odcieniach, pomalować jedną ścianę na kolor oliwkowy lub odważniej zaaranżować monochromatyczne wnętrze w wielu tonach barwy oliwkowej.

oliwkowa ściana, białe meble

Odcienie barwy oliwkowej

Oliwkowy ma swoją szeroką paletę odcieni, zaczynając od jasnego, żółtawego, a kończąc na ciemnej, szarawej barwie. Tak, jak w naturze, w zależności od pory roku i dojrzałości oliwki przybierają różne tony. Generalnie rzecz ujmując, aby otrzymać kolor oliwkowy, należy zmieszać zielony z żółtym i z domieszką szarego. W zależności od tego, jaką domieszkę wybierzemy, taki uzyskamy odcień oliwkowego. Jasność barwy możemy regulować poprzez dodanie farby białej bądź czarnej. Pamiętajmy, że drugi raz nie uda nam się uzyskać takiego samego koloru, więc najlepiej udać się  do mieszalni farb albo bazować na gotowych kolorach z puszek.

Oliwkowe ściany

Sprawdzi się on zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu. Jest to kolor naturalny i może stanowić świetną bazę pod oryginalne, nastrojowe aranżacje. Nie musimy się obawiać tego, że pomieszczenia staną się przytłoczone i zbyt ciemne. Ostateczny wyraz i kształt uzyskamy za pomocą odpowiedniego, punktowego oświetlenia i dodatków. Nie trzeba od razu malować wszystkich ścian w odcieniach oliwki, dobrym wyborem może okazać się jedynie jedna ściana bądź wnęka czy sufit w omawianym kolorze. Zawsze dobrze jest poprosić o radę projektanta wnętrz. Dzięki doświadczeniu i wizualizacjom pomoże nam wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Połączenia oliwki z innymi kolorami

Barwa oliwkowa sama w sobie jest intrygująca i ciekawa. Jednak nie każdy czuje się dobrze w nowoczesnych, monochromatycznych wnętrzach. Aby wydobyć charakter i nadać styl aranżacji, można połączyć oliwkowy odcień z innymi. Sprawdź, z jakimi prezentuje się najlepiej:

  • Z bielą – biel jest świetnym tłem dla całej palety pozostałych kolorów. Tak jest również w tym przypadku. Chcąc uzyskać delikatny efekt i harmonijne połączenie warto wybrać jasny odcień oliwkowy. Jeśli natomiast zależy nam na kontraście i podkreśleniu poszczególnych elementów aranżacji zdecydujmy się na ciemny odcień oliwkowy.
  • Z zielenią – tak z zielenią! Nie bójmy się miksować kolorów z tej samej palety barw. Czysta zieleń pięknie podkreśli szlachetny odcień oliwkowych dodatków i mebli. Pamiętajmy tylko, aby do małych pomieszczeń wybierać barwy jaśniejsze. Mając do dyspozycji większą przestrzeń możemy pokusić się o ciemniejsze tony zieleni.
  • Z żółtym – to niezwykle radosne i energetyczne połączenie sprawi, że w pomieszczeniu nie powieje nudą, a Twój nastrój podniesie się. Pamiętajmy, że żółty także występuje w różnym nasyceniu i jasności. Wybierając pastelowe, zgaszone tony uzyskamy spokojny efekt, a idąc w kierunku silnie nasyconych barw możemy finalnie otrzymać efekt przedszkolnej sali, dlatego warto skorzystać z porady projektanta.
  • Z fuksją – to połączenie także możemy zaliczyć do tych bardziej energetycznych, a wybierając tony zgaszone i ciemne uzyskamy ciekawe i szlachetne wnętrze.
  • Z turkusowym – podobnie jak zieleń świetnie podkreśli ton oliwki. Turkus nada wnętrzu iście wakacyjnego i beztroskiego klimatu.
  • Z czarnym – oliwka, czerń i odrobina złota to luksusowe zestawienie kolorystyczne. Dodając do aranżacji miękkie materiały i puszyste poduszki, podniesiemy wrażenie przytulności.
nowoczesna kuchnia w kolorze oliwkowym

Oliwkowe meble i dodatki

Aby sprawdzić, jak będziesz czuł się w otoczeniu koloru oliwkowego, dobrym pomysłem będzie zakup mebli w tym odcieniu lub pomalowanie tych obecnych już w mieszkaniu. Dzięki temu okaże się, jak ten kolor wpływa na wygląd wnętrza i nastrój domowników. Podobnie zakup dodatków do domu, jak donice, pledy, wazony czy puf, pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji co do stworzenia aranżacji w tym kolorze. Zawsze możemy jedynie poprzestać na dodatkach i wymienić je, jeśli kolor nie przypadnie nam do gustu. Jeśli natomiast zda egzamin i pojawi się apetyt na więcej, wówczas warto wprowadzić więcej elementów z kolorem oliwkowym w roli głównej. Warto pamiętać, że oliwka świetnie współgra z naturalnym drewnem. Czy to będzie drewno sosnowe, dąb czy orzech, zależy już bezpośrednio od odcienia oliwki. Faktem jest natomiast, że świetnie uzupełniają się one i współgrają ze sobą.

Salon z elementami oliwkowymi

Dobrym pomysłem na wprowadzenie barwy oliwkowej do salonu jest pomalowanie ścian w tym kolorze lub podkreślenie ścianki TV oliwkową tapetą. Postawienie w centralnym miejscu pomieszczenia oliwkowej sofy, komody czy pufu nada całości ciekawego charakteru. Warto też skłonić się ku naturze i wybrać zielone rośliny doniczkowe. Zieleń wycisza, pomaga się zrelaksować  i jest nośnikiem dobrej energii. Rośliny nie tylko pięknie podkreślą fantazyjną, oliwkową aranżację salonu, ale poprawią jakość powietrza i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Oliwkowe meble w kuchni

To znakomity pomysł, jeśli chcemy stworzyć w kuchni atmosferę pełną harmonii i spokoju. Barwy nawiązujące do natury zawsze wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Możemy pokusić się nie tylko o pomalowanie kuchennych ścian w tym kolorze, ale pójść o krok dalej i poprosić projektanta o zaprojektowanie oliwkowych mebli kuchennych. Jeśli natomiast te rozwiązania wydadzą nam się nieodpowiednie, zawsze można skusić się chociażby na oliwkowe krzesła w jadalni bądź hokery przy wyspie.

pościel w kolorze oliwkowym

Oliwkowa sypialnia

Wydawać się może, że jest to kolor niemal idealny do sypialni – koi nerwy i świetnie nastraja do snu. Jeśli zdecydujemy się na ciemny odcień, dodatkowo stworzymy warunki do efektywnego odpoczynku w przyciemnionym pomieszczeniu. Kolor oliwkowy, choć wydaje się dość odważny i rzadko wybierany, warty jest uwagi. Za jego pomocą można stworzyć wnętrze zarówno uniwersalne, jak i fantazyjne oraz pełne polotu.

Oliwkowy kolor harmonii

Oliwkowy to kolor harmonii i elegancji, idealny do aranżacji wnętrz. Z nami, doświadczonymi projektantami MAZZANI, projektowanie mieszkania w kolorze oliwkowym staje się łatwe i efektywne. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w stworzeniu aranżacji, która wydobywa pełen potencjał tego pięknego odcienia. Oliwkowy dodaje ciepła i spokoju do przestrzeni, a my jesteśmy tu, by uczynić Twoje mieszkanie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Odkryj z nami magię oliwkowego projektu!

Pytania naszych klientów:

Czy kolor oliwkowy nadaje się tylko do dużych przestrzeni?

Absolutnie nie. Musimy tylko pamiętać, aby dobrać odpowiedni odcień oraz poziom nasycenia barwy oliwkowej. W małych mieszkaniach możemy skłonić się ku jasnym odcieniom oliwki lub zdecydować się jedynie na dodatki w tym kolorze.  

Czy kolor czarny pasuje do oliwkowego?

Jak najbardziej tak. Dodaje mu szlachetności i luksusowego wyrazu. Jest to niewątpliwie połączenie odważne i wbrew pozorom nadające się nie tylko do męskich wnętrz. Należy tylko pamiętać, aby nie dominował on nad oliwkowym, a jedynie go podkreślał.