Spis treści:
Wpływ kolorów na nas
Kolorystyka jest jednym z najistotniejszych punktów, które należy przemyśleć przed rozpoczęciem pracy nad aranżacją wnętrza. Rozmaite style wyznaczają zasady stosowania barw, jakkolwiek trzeba też pamiętać o tym, że różne odcienie mogą odmiennie oddziaływać na nasze samopoczucie.
Zanim zaczniemy malować…
Przed wyborem kolorystyki warto dokładnie przeanalizować kilka ważnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy naszych wymagań względem wrażenia, jakie ma wywoływać dane pomieszczenie. Ciepłe odcienie nie tylko dodają wnętrzom przytulności i wyrazistości, ale też optycznie pomniejszają aranżację. Z kolei chłodniejsze odcienie działają w odwrotny sposób, powiększając przestrzeń.
To jakkolwiek tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ na odbiór wystroju wpływa także rozmiar pomieszczenia, od którego zależy nasilenie barw. Do kolejnych istotnych aspektów zalicza się też:
- ilość dostępnego światła naturalnego,
- rodzaj oświetlenia sztucznego,
- rolę, jaką spełnia pomieszczenie.
Wszystkie te elementy decydują o funkcjonalności projektowanego wnętrza. Wypada również pamiętać, że zbyt intensywne natężenie barw może przytłoczyć czy też przesadnie pobudzić, natomiast niewystarczające – znużyć, zamiast uspokoić. Ponadto nie wszyscy odbierają kolory w ten sam sposób, co też trzeba mieć na uwadze.
Znane i lubiane
Można pokusić się o stwierdzenie, że biel, beż i szarość sprawdzą się wszędzie. Te neutralne kolory nie powodują wrażenia przesady i dobrze komponują się z różnorodnymi dodatkami, zatem dla wielu osób będą „bezpiecznym” wyborem. Poświęcimy im teraz nieco więcej czasu, uwzględniając ich wpływ na nastrój człowieka.
Biel
Kojarzy nam się z elegancją, blaskiem i lekkością, jednak to nie są jej jedyne walory. Jak wspomnieliśmy we wstępie, chłodniejsze barwy powiększają przestrzeń, dlatego biel będzie idealna do wywołania tego rodzaju złudzenia w niewielkich pomieszczeniach.
To oczywiście nie koniec zalet tej barwy – biel sprawdzi się też w roli niejakiej podstawy dla akcentów utrzymanych w innej kolorystyce. Pasuje również do drewna, które naturalnie ociepli całość, gdyby bieli w aranżacji było jednak za dużo.
Beż
Podobnie jak biel, kolor beżowy uznawany jest za uniwersalny, charakteryzuje go jakkolwiek odrobinę więcej ciepła niż w przypadku poprzedniego koloru. Może znaleźć się na ścianach, ale beżowe zasłony czy tekstylia także dobrze się spiszą, dbając o przytulność aranżacji.
Beż zachęca do relaksu, ale jeśli zdaje się za bardzo dominować, warto rozważyć uatrakcyjnienie wnętrza z pomocą dodatków w kontrastowych tonacjach. Subtelne kolorystyczne urozmaicenie nie zaszkodzi żadnej aranżacji.
Szarość
To kolejna neutralna barwa, która przywodzi na myśl spokój i poczucie gustu, a także stanowi znakomite tło dla żywszych dodatków oraz ciemniejszych wstawek. Innym atutem szarości jest fakt, że istnieje wiele jej odcieni, dzięki którym całość stanie się cieplejsza lub chłodniejsza w zależności od naszych upodobań.
Z tego powodu szarość nada się zarówno do aranżacji nastawionych na minimalizm, jak i tych łagodniejszych. Zalecamy jednak ostrożność, decydując się na ten kolor – zbyt intensywny odcień szarości może przykładowo sprawić, że wnętrze wyda się przygnębiające. Jeśli zaistnieje taka okoliczność, sugerujemy upiększyć aranżację wyrazistszymi akcentami.
Sposób na odstresowanie
Wśród kolorów, które mają pozytywny wpływ na nastrój człowieka, możemy wyróżnić odcienie niebieskiego i zieleni. Te barwy pozwalają poczuć się bezpiecznie, a także wyciszają i koją nerwy. Przyjrzyjmy się im z bliższej perspektywy.
Niebieski
Jedną z jego zalet jest fakt, że pomaga w koncentracji i wyzbyciu się negatywnych emocji. Ze względu na swoje uspokajające i zachęcające do działania właściwości idealnie sprawdzi się w biurach czy innych miejscach przeznaczonych do pracy czy lub nauki.
Niebieski dobrze komponuje się z szarością, jak również kontrastuje z kolorem beżowym oraz żółtym, o którym powiemy niebawem coś więcej. Aby osiągnąć to zróżnicowanie, warto rozważyć wyposażenie wnętrza w niebieskie meble albo tekstylia.
Zieleń
Kojarzona jest oczywiście z naturą, a więc również z wytchnieniem, harmonią i emocjonalną równowagą. Optymizm zieleni przejawia się w wielu jej odmianach, spośród których możemy zdecydować się choćby na odcień:
- pistacjowy,
- oliwkowy,
- trawiasty.
Jasna zieleń często gości w sypialniach, pomagając w odprężeniu. Z kolei jej ciemniejszy (na przykład butelkowy) odcień nierzadko można spotkać w salonach, gdzie przyciąga do siebie spojrzenia i podkreśla gustowność aranżacji.
Zastrzyk energii
Żółty i pomarańczowy dodadzą optymizmu wnętrzom i domownikom, a także przepędzą negatywne myśli. Na przekór ich pozytywnym cechom trzeba pamiętać, że nadmiar tych kolorów potrafi przytłoczyć. Omówimy teraz te barwy dokładniej i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak je stosować, aby nie przesadzić.
Żółty
Podobnie jak niebieski, kolor żółty pasuje do szarości, a oprócz tego uatrakcyjnia wnętrza, w których dominuje biel. Kolejnym walorem tej barwy są jej rozjaśniające właściwości oraz fakt, że przyczynia się do wizualnego powiększenia przestrzeni.
Wspomnieliśmy przedtem, że zasada umiaru jest szczególnie ważna w stosowaniu tego koloru. Pojedyncze elementy, takie jak żółta sofa czy dekoracje, będą prezentować się korzystniej od ścian pokrytych w całości tym kolorem, ponieważ taka ilość tej barwy prędzej rozdrażni, niż podzieli się optymizmem. Ponownie zalecamy ostrożność w stosowaniu tego rodzaju tonacji.
Pomarańczowy
Do wyboru mamy wiele odcieni pomarańczowego, których zadaniem jest rozprzestrzenianie wesołości i dobrej energii, a także zachęcanie do działania. Jednocześnie zatroszczą się one o to, aby we wnętrzu panowała ciepła atmosfera.
Ten kolor doskonale ożywi wnętrza, w których dominuje biel, szarość, beż czy brąz. Utrzymane w tej barwie dodatki – na przykład poduszki, pledy lub dywaniki – ocieplą aranżację, nadając jej bardziej przytulnego charakteru. Do większych pomieszczeń będą natomiast pasować przykuwające wzrok, pomarańczowe zasłony.
Jaki kolor wybierzesz?
Postawisz na neutralność, odprężenie czy pobudzenie? Nie zapominaj, że kolory nie spełniają jedynie estetycznej funkcji w wystroju pomieszczeń. To, czy będą pasować do danego aranżacyjnego stylu, nie zawsze musi być pierwszą rzeczą do rozważenia. Wpływ barw na nasz nastrój jest równie istotnym punktem i warto o nim pamiętać. Mamy nadzieję, że skorzystasz z którejś z naszych wskazówek, wybierając kolor dla wnętrz w Twoim domu lub mieszkaniu.
Magia kolorów w aranżacji wnętrz
Kolory odgrywają kluczową rolę w projektowaniu wnętrz. Nasz doświadczony architekt wnętrz z MAZZANI wie, jak odpowiednio dobrać paletę kolorów, aby Twoje mieszkanie stało się wyjątkowe. Poprzez projektowanie wnętrz z nami, zyskujesz nie tylko estetyczne i harmonijne połączenia kolorów, ale również wprowadzasz właściwą atmosferę do swojego domu. Dzięki naszemu projektantowi, Twoje wnętrze nabierze charakteru i oryginalności, tworząc wyjątkową przestrzeń do życia. Skorzystaj z naszej pomocy, by przekształcić swoje mieszkanie w miejsce pełne kolorowych możliwości. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Co brać pod uwagę, wybierając kolor?
Decydując się na kolor, warto pamiętać o przeznaczeniu aranżowanego pomieszczenia, ilości naturalnego światła i rodzaju światła sztucznego. Kolejna ważna kwestia, to wpływ barw na nasz nastrój – przed wyborem kolorystyki należy zastanowić się, czy chcemy, aby wnętrze pobudzało, uspokajało, czy wywoływało bardziej neutralne wrażenie.
Jakie barwy wprowadzą spokój do wnętrz?
Uspokajające właściwości mają jasne barwy, takie jak biel, beż czy szarość. Kolor niebieski oraz zieleń przypomną o harmonii natury i zachęcą do relaksu.
Kolory, które dodają energii?
Żółty i pomarańczowy ożywią wnętrza i nas samych, jednak trzeba ostrożnie korzystać z ich uroków, aby nie przytłoczyły intensywnością. Jako subtelne urozmaicenie pomieszczeń sprawdzą się żółte i pomarańczowe dodatki, na przykład poduszki.
Kolorystyka dla domowego biura?
Potrzebne w pracy skupienie pomoże osiągnąć kolor niebieski. Dodatkowo przyczyni się do rozproszenia negatywnych emocji, co również ma szansę zwiększyć produktywność.