kamienna ściana w salonie
12
kwi

Poczuj wiejski klimat w mieszkaniu

Styl rustykalny może się kojarzyć między innymi z odrestaurowanymi stodołami i odnowionymi chłopskimi chatami. Spotykany jest jednak nie tylko na wsi. Urządzić w nim można również domy w mieście, a nawet mieszkania w blokach. Podpowiadamy, jak odpowiednim wystrojem można wprowadzić w swoje cztery kąty sielską atmosferę. 

Odrobina historii 

Rozwój rustykalnego meblarstwa nastąpił w połowie XIX wieku w Ameryce Północnej. Zmuszeni do szukania oszczędności rzemieślnicy tworzyli wyposażenie z materiałów pozyskanych z lasu. Prosty, dość minimalistyczny styl wykorzystujący lokalne drewno, przeniknął następnie na przedmieścia i do samych miast. 

Naturalne materiały 

Charakterystyczne dla tradycyjnych, rustykalnych wnętrz są meble i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Dominuje w nich drewno, a jako uzupełnienie występują między innymi wiklina, kamień, wełna i len. Przy wyborze ich proporcji należy mieć na uwadze kształt i rozmiary pomieszczeń. Masywne, drewniane meble potrafią przytłoczyć aranżację – na niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdzają się elementy wiklinowe. 

Surowce powinny być w miarę możliwości nieprzetworzone, a forma szaf, regałów, stołów, krzeseł – prosta. Należy zrezygnować z bogatych zdobień oraz rzeźbień. Sęki, rysy i spękania lepiej jest wyeksponować, niż je zakrywać lub usuwać. 

Dobrze w stylu rustykalnym prezentują się odsłonięte cegły w ścianach. Dla podłóg typowe są deski, ale można wykorzystać też panele, najlepiej wyglądające na wysłużone. Ponadto warto pamiętać m.in. o lustrach w drewnianych ramach, charakterystycznych lampach oraz glinianych naczyniach. 

Kolory natury 

Pomieszczenia w stylu rustykalnym są ciepłe wizualnie. Ściany powinny być pomalowane na jasne kolory. Stonowane i neutralne barwy można następnie przełamać mocniejszymi akcentami w dodatkach. 

Typowe kolory dla stylu rustykalnego to: 

  • biel, 
  • szarość, 
  • beż, 
  • brąz, 
  • zieleń. 

Roślinność 

Projektując sielskie wnętrza, nie można zapominać o roślinach. Oprócz typowych doniczkowych, w stylu rustykalnym sprawdzają się rozmaite zioła oraz kwiaty w wazonach. Do dekoracji można wykorzystać suszone bukieciki, zboża oraz szyszki. 

Folklor, rękodzieło i starocie 

Warto sięgnąć po dodatki w stylu ludowym. Do chętnie wykorzystywanych, folklorystycznych wzorów należą między innymi podhalańskie parzenice oraz łowickie kodry i gwiozdy. Świetnie wpasują się też ręcznie zdobione obrusy, robione na szydełku serwety, narzuty z frędzlami, plecione dywany i koronkowe firanki. 

Doskonałymi rekwizytami we wnętrzach w stylu rustykalnym są stare przedmioty, takie jak zegary z kukułką, leciwe mapy, maszyny do szycia i lampy naftowe. Do najprostszych uzupełnień można zaliczyć obraz przedstawiający wiejski krajobraz. 

modern vintage otwarta na salon kuchnia

Salon 

Nie w każdym budynku istnieje możliwość postawienia w salonie kominka otoczonego podłogą z kamienia. Na szczęście styl rustykalny nie ogranicza się do tego elementu. Przede wszystkim należy pamiętać o unikaniu meblościanek. Podstawą są meble drewniane, utrzymane w naturalnych barwach. Jeżeli w pomieszczeniu ma się znajdować sprzęt RTV, należy go umiejętnie wkomponować. Kanapa najlepiej się będzie prezentować z obiciem z lnu lub z florystycznym deseniem, a także z miękkim kocem i poduszkami w ciepłych barwach. Całość doskonale dopełnią: tkany ręcznie dywan z ludowymi wzorami i robione na szydełku serwety. 

Kuchnia 

W kuchni sprawdzą się grube, ciężkie blaty, a jeśli służyć ma też za jadalnię – duży, dębowy stół z lnianym obrusem. Klimatu doda porcelanowa zastawa wyeksponowana w starym kredensie z przeszklonym frontem, a także stare kawiarki, cynowe sagany, ręcznie zdobione pojemniki na przyprawy i powieszone na relingach drewniane łyżki. W oknach warto powiesić firanki w ludowe wzory. 

Sypialnia 

Najważniejszym punktem sypialni zaprojektowanej w stylu rustykalnym powinno być masywne, drewniane łóżko. Przykryć można je kocem w ludowe wzory, warto dobrać też odpowiednie poduszki. Co do samej pościeli, dobrze się sprawdzi ręcznie malowana, z bawełny. Oprócz drewnianej szafy, klimatu doda skrzynia, jak również stoliki nocne wykonane z pieńków. Całość dopełnią jutowy dywan i lniane zasłony. 

Łazienka 

Do łazienki polecana jest duża, wolnostojąca wanna. Jeśli ktoś woli prysznic, kabinę warto jest wydzielić kamienną ścianką. Dobrze będzie wyglądała ceramiczna umywalka w kształcie misy. Wszelkie drewniane elementy w łazience, takie jak szafki czy rama lustra, powinny być twarde i odpowiednio zaimpregnowane, ale dla ułatwienia wystarczy po prostu zastosować materiały drewnopodobne. Na ścianach wykorzystać można ocieplające pomieszczenie płytki lub cegły. Jako wieszaczki na ręczniki i ubrania sprawdzą się drabinki z gałęzi. Chodniczki powinny być plecione, należy unikać nowoczesnych. 

łazienka w stylu rustykalnym

Zaprojektujemy wnętrze, które pokochasz

Styl rustykalny jest idealny dla osób, którym nie odpowiadają sztuczne tworzywa i sklejki. Utrzymane w nim przytulne wnętrza, odpowiedzą na potrzeby miłośników natury i sielskiej atmosfery. Jeśli myślisz o aranżacji mieszkania w tym stylu, zapraszamy do kontaktu. Zespół MAZZANI chętnie przygotuje dla Ciebie projekt. Jesteśmy profesjonalistami z bogatym doświadczeniem w aranżacji domów i mieszkań, ale też pasjonatami, którzy każde zlecenie traktują wyjątkowo 

Pytania naszych klientów:

Czy styl rustykalny można zastosować w mieszkaniu w bloku?

Tak, ale należy pamiętać, że masywne, drewniane meble mogą się okazać zbyt przytłaczające oraz zajmować za dużo przestrzeni w małych lub wąskich pomieszczeniach, tam lepiej się sprawdzą elementy wiklinowe.

Jaka jest kolorystyka stylu rustykalnego?

Dla stylu rustykalnego typowe są ciepłe barwy kojarzone z naturą. Dominujące i najczęściej spotykane kolory to biel, brąz, szarość, beż i zieleń.

Czy kabina prysznicowa pasuje do stylu rustykalnego?

Do łazienki w stylu rustykalnym najlepiej pasuje wolnostojąca wanna. Prysznic można zamontować we wnęce utworzonej poprzez budowę kamiennej ścianki.

Skąd wziąć dekoracje do mieszkania w stylu rustykalnym?

Oprócz roślin, w stylu rustykalnym sprawdzają się takie elementy dekoracyjne, jak stare sprzęty i rękodzieło. Można je m.in. znaleźć na targach staroci lub zrobić samemu.