ściana w ludowe wzory 
06
kwi

Wybór dla miłośników natury

Styl rustykalny we wnętrzu to idealny wybór dla miłośników natury. Elementy go tworzące muszą być unikatowe, naturalne oraz nieść ze sobą jakąś historię. Wbrew pozorom nie jest to nurt zarezerwowany tylko dla posiadaczy domków poza miastem. Aranżacje w stylu rustykalnym mogą również odnaleźć się w wielkim mieście. 

Styl rustykalny – co to jest? 

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, które oznacza „wiejski”. Jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku i nawiązuje do charakterystycznej dla ówczesnych gospodarstw ludowości. Dominuje w nim atmosfera wiejskich chałup i dworków. W Stanach Zjednoczonych w 1903 roku powstał pierwsze mebel w stylu rustykalnym – kultowe dzisiaj krzesło Adirondack, zwane również „Musaka chair”, zaprojektowane przez Thomasa Lee. Zostało ono wykonane z 11 elementów pochodzących z jednej deski i miało służyć do wypoczynku w domkach letniskowych położonych na stromych zboczach amerykańskich gór. 

Konwencja rustykalna przypadnie do gustu osobom ceniącym przestrzeń życiową oraz bliski kontakt z naturą. Choć ten styl idealnie odnajduje się w drewnianych domach o sporym metrażu, nie jest niemożliwe jego wykorzystanie w niewielkim mieszkaniu w bloku. 

stary drewniany stół z surowego drewna

Charakterystyka stylu rustykalnego 

Wnętrza w stylu rustykalnym charakteryzują się przede wszystkim nawiązaniem do natury, co można osiągnąć poprzez użycie naturalnych materiałów. Drewno jest tutaj niekwestionowanym królem, zwłaszcza takie o surowym wyglądzie, z widocznymi sękami i słojami. Parkiet drewniany pasuje do każdego wnętrza, ale w rustykalnym stylu sprawdza się wyjątkowo dobrze, tak samo jak drewniane belki stropowe i słupy. Dobrym uzupełnieniem tego surowca jest ceramika i metale, np. miedź, żelazo oraz surowa cegła. 

W tym stylu idealnie sprawdzają się ciepłe i neutralne kolory, zwłaszcza biel i beż, a także różne odcienie ziemi, takie jak brązy i zielenie. Należy unikać zdecydowanych, jaskrawych barw. Aby dodać trochę życia do aranżacji, warto dodać kontrastowe dekoracje w postaci ludowych wzorów, obrazów czy tkanin. Kolorowe kwiaty, pasy oraz kratki to także świetne motywy, które dopełnią wnętrze w rustykalnym stylu. 

Meble pasujące do stylu rustykalnego 

W domu utrzymanym w stylu rustykalnym meble drewniane są najlepszym wyborem. Powinny być proste, bardzo masywne, wręcz surowe oraz o naturalnej barwie surowca. Tradycyjne witryny, masywne łóżka, szafy oraz komody, które jeszcze niedawno były skazywane na pozbycie się, teraz stają się trwałym i solidnym wyposażeniem, które pomaga wypełnić wnętrze, nadając mu nie tylko modny, ale i przytulny charakter. 

kwiaty doniczkowe ustawione na schodach

Dekoracje w stylu rustykalnym 

Wystrój wiejski, do którego styl rustykalny nawiązuje, to także ciekawe i klimatyczne dodatki. Ważną rolę w takim wnętrzu odgrywa sztuka ludowa, rękodzieło, pamiątki oraz zabytki. Powrót do przeszłości umożliwiają też takie dekoracje jak: 

  • lustra w drewnianych ramach,  
  • wiklinowe kosze,  
  • koronkowe serwety, firany oraz obrusy.  

Kominek w obudowie z cegieł lub kamienia, a także piec kaflowy to również oryginalne dodatki. Nie można zapominać o najbardziej naturalnym elemencie, czyli o żywych roślinach. Cięte polne kwiaty postawione w wazonie w różnych miejscach w domu oraz rośliny doniczkowe to najłatwiejszy sposób na nawiązanie do natury. 

Dekoracje w stylu rustykalnym to również urocze, ręcznie malowane ceramiczne filiżanki lub imbryki do nalewania herbaty w ludowe wzory. Oczywiście zawsze najlepiej jest stosować zasadę złotego środka. Wnętrze pełne bibelotów, serwetek oraz ludowych rzeźb wyniesionych z domu babci nie będzie sprzyjało spokojnemu wypoczynkowi czy pracy zdalnej. Jednak rustykalne dodatki wykorzystane z umiarem oraz dobrej jakości drewniane meble zawsze się sprawdzą i sprawią, że nasz dom stanie się dużo przytulniejszy. 

Jeśli całe wnętrze urządzone konsekwentnie w stylu rustykalnym to dla Was za dużo, spróbujcie zacząć od drobnych elementów. Urocza koronkowa serweta na stole lub stary zegar z kukułką to przedmioty, które dodadzą wnętrzu swojskości.  

biała makarama na beżowej ścianie

Pozwól nam pomóc Ci stworzyć piękne wnętrze

W stylu rustykalnym dominują naturalne materiały, ciepłe kolory i proste, masywne meble. Dopełnieniem takiego wystroju są dekoracje, w których ważną rolę odgrywa sztuka ludowa, rękodzieło, pamiątki oraz zabytki. Aby uzyskać rustykalny klimat w swoim wnętrzu, nie musisz posiadać domku na wsi. Styl ten sprawdzi się również w niewielkim mieszkaniu w bloku. Jednakże, jeśli nie wiesz, jak zacząć aranżację, możesz skorzystać ze wsparcia projektanta wnętrz MAZZANI, który pomoże Ci stworzyć wymarzone wnętrze, dopasowane do Twoich preferencji i trybu życia. 

Pytania naszych klientów:

Jakie meble dobrać do domu w stylu rustykalnym?

We wnętrzu stylu rustykalnym idealnie odnajdą się meble wykonane z drewna – najlepiej surowego, z widocznymi sękami oraz słojami. Dobrze sprawdzą się również elementy wykonane z wikliny.

Jakie kolory sprawdzą się we wnętrzu w stylu rustykalnym?

We wnętrzu w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzają się kolory ziemi oraz biel i beż. Kolorystykę można trochę ożywić, wykorzystując dzieła sztuki ludowej, które są bardzo kolorowe i pstrokate.