sypialnia i łóżko
14
kwi

Skąd pomysł na ten styl? 

Shabby chic gościł w domowych wnętrzach od dawna, szczególnie w domach starszych pokoleń, jednak nie funkcjonował pod tą nazwą i był niedoceniany. Obecnie inaczej spoglądamy na stare meble, a ślady, jakie nadał im ząb czasu, uznajemy za urokliwe i estetyczne. Styl ten jest bardzo romantyczny i delikatny, chociaż pełen detali. 

Jego popularność rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych w Ameryce i stopniowo projektowanie wnętrz w tym stylu skradało serca właścicielom mieszkań na całym świecie. Wiele osób czuje się komfortowo w pomieszczeniach w stylu shabby chic, ponieważ przywodzą one na myśl beztroskie, wakacyjne dni spędzane u rodziny na wsi. 

Projektowanie wnętrz w takim stylu zwykle przyciąga kobiety ze względu na delikatność i romantyczny klimat. Jednak na pewno we wnętrzu shabby chic odnajdzie się każdy, kto marzy o klimatach słonecznej Prowansji czy włoskich wybrzeży. Takie pomieszczenia są idealną mieszanką elegancji i relaksu. 

Charakterystyczne elementy 

Wyjątkowości wnętrzu nadaje połączenie elementów starych, celowo wyglądających na zużyte, z nowoczesnymi. Dominują jasne, naturalne kolory, np. drewniane podłogi z desek (często bielone) o widocznych słojach, kremowe i beżowe ściany. Ważnym aspektem jest oświetlenie, w tym wypadku często stawia się na stylizowane żyrandole z kryształami i żarówkami w kształcie świeczek oraz dodatkowe lampki nocne czy biurkowe i kinkiety. Ostatnie jednak lepiej stosować tylko we wnętrzach o większej powierzchni, inaczej mogą przytłaczać. 

Meble zwykle pokrywane są farbami kredowymi, tak by widoczne były ślady po pociągnięciu pędzla, a nawet odpryski czy przetarcia! Dodatkowo, można pokryć je wzorami w technice decoupage, jednak ostrożnie, należy pamiętać o tym, by dominowały subtelne kolory, sprawdzą się więc pastelowe odcienie. 

meble w stylu shabby chic

Jeśli lubisz bibeloty 

Ciepło i domową, relaksującą atmosferę w dużej mierze tworzą dodatki. Ważnym elementem są kwiaty, np. zasuszone, w odcieniach pudrowego różu, bieli czy herbaciane, przewiązane koronkową wstążką i umieszczone w wiklinowym koszyczku. Praktyczną i estetyczną opcją będą też różnego rodzaju zioła, które można umieścić w metalowych wiaderkach – każde innej wielkości czy o nieco innym kształcie. Sprawdzi się też porcelana z kwiatowym wzorem, drewniane tace oraz świeczniki – zarówno proste, klasyczne, jak i bardziej wymyślne, stylizowane na antyki lub z ornamentalnymi, roślinnymi elementami. Lustra w starych ramach z odchodzącą farbą czy z mosiądzu z przybrudzeniami, lampiony a nawet ptasie klatki, przemalowane na biało, puste lub z kwiatową kompozycją w środku. Wszystko dopełnią ramki na zdjęcia (np. ozdobione wcześniej wspomnianym decoupage).   

Warto przemyśleć każdy detal, znacząco na spójność stylową wpływają nawet gałki meblowe, firanki czy „babcine” poduszki wykończone koronką. Na pozór przypadkowa zbieranina starych (bądź stylizowanych na stare) elementów ostatecznie stworzy spójną, przytulną całość. Nie chodzi jednak o to by wnętrze zostało wypełnione detalami po brzegi, należy pamiętać o zachowaniu umiaru. 

Shabby chic – podsumowanie 

Można wyróżnić kilka najbardziej istotnych aspektów potrzebnych do stworzenia przestrzeni w tym stylu. Są nimi: 

  • dominacja elementów starych, vintage, 
  • efekt zużycia, przetarcia, odpryśnięcia, 
  • żywe kwiaty i zioła, kwiatowe wzory, 
  • beż, biel, neutralne, pastelowe odcienie, 
  • artystyczny nieład, bogactwo elementów. 
drewniana podłoga w salonie

Nasze projekty wnętrz to harmonia kolorów i form

Jeżeli ten styl to coś dla Ciebie, zapraszamy do kontaktu z profesjonalistami z zespołu MAZZANI, którzy chętnie doradzą i pomogą zaprojektować wnętrze Twoich marzeń. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu stworzysz wyrażającą Ciebie przestrzeń! 

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl shabby chic?

Z angielskiego słowo „shabby” oznacza „sfatygowany”, „zużyty”. Chodzi więc o to, by wnętrza wyglądały tak, jakby zatrzymał się w nich czas młodości naszych babć, a jednocześnie prezentowały się szykownie. Wiekowość elementów wystroju ma być pozorna, niewynikająca z zaniedbania czy bałaganu. 

Jakie dekoracje stosować w stylu shabby chic?

Stawia się przede wszystkim na neutralne kolory. Beżowe poduszki, białe, koronkowe serwety i firany sprawdzą się idealnie. Dobrze jest wprowadzić trochę pastelowych kolorów, w tym pomogą kwiaty – żywe i zasuszone bukiety albo roślinne wzory na wazonach i obrazach.  

Czy shabby chic sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Tak, będzie to jednak nieco większe wyzwanie. Małą przestrzeń łatwo „zagracić” i zamiast romantycznego, eleganckiego efektu skończyć z przestrzenią przypominającą schowek. Dekorując mały pokój w stylu shabby chic, należy dokonać dokładnej selekcji i unikać intensywnych, dominujących elementów (kinkiety, ciężkie żyrandole, lustra w masywnych ramach).