łazienka
14
kwi

Charakterystyka stylu 

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „rustic” tzn. „wiejski”, „swojski”. Jeżeli teraz na myśl przyszły Wam drewniane wnętrza z prostymi meblami, subtelne dekoracje w postaci robótek ręcznych czy lepionych z gliny naczyń to znakomicie! Są to jedne z głównych elementów wykorzystywanych przy projektowaniu wnętrz w tym stylu. Stawia się tutaj na prostotę, jednak nie są to banalne rozwiązania, wręcz przeciwnie – dzięki nim tworzy się oryginalna, przytulna atmosfera. Dodatkowym atutem stylu rustykalnego jest to, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, sprawiając, że będziemy się w nim czuć komfortowo. 

Jak wprowadzić styl rustykalny do wnętrza? 

Styl ten charakteryzuje przede wszystkim wykorzystywanie naturalnych materiałów zarówno w elementach trwałych m.in. na podłogach i ścianach, jak i w samym wystroju. Sprawdzą się więc drewniane parkiety i wracająca do łask po długim czasie boazeria. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka można zastosować płytki o teksturze tego surowca. Równie popularnym rozwiązaniem są kamienne ściany z nieobrobionych bloków i zaprawą, na której widoczne są ślady po jej nakładaniu. To samo tyczy się malowania ścian farbami, jest to najprostsze rozwiązanie, a żeby zachować rustykalny klimat, dobrze jest nakładać ją w ten sposób, by pozostawały widoczne ślady pociągnięć pędzlem. Jeżeli wnętrze na to pozwala, można zdecydować się na wprowadzenie belek na suficie bądź na ścianach tak, by imitowały dawne bele podporowe. W tym wypadku stawiamy na stare (lub postarzane) drewno. 

ceglana ściana w salonie

Meble dopełniające wnętrza 

Mając tak przygotowaną „bazę”, tj. ściany i podłogi, przychodzi czas na wybór mebli. Należy poszukiwać tych wyglądających masywnie, „surowo”, jakby ręcznie ciosanych. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie antyków, jednak obecnie na rynku można znaleźć wiele szaf, stołów czy krzeseł stylizowanych na starodawne, ręczne wykonane. Ponadto istnieje wiele sposobów na postarzanie wyglądu drewna, chociażby przez użycie papieru ściernego czy odpowiedniej bejcy.

Do rustykalnych pomieszczeń pasować będą również fotele czy krzesła z wikliny lub rattanu, staro wyglądające kredensy, komody i skrzynie. Te ostatnie również mogą pełnić praktyczną funkcję, kiedy wykorzystamy je jako stoliki kawowe, nocne albo do przechowywania pościeli. Z kolei wiklinowe kosze doskonale będą wyglądać w łazience.


Wisienką na torcie może stać się kominek – prawdziwy czy też atrapa – wykonany z postarzanej cegły bądź nieregularnie ociosanych kamieni w różnych kolorach. Jeżeli będzie atrapą, można wypełnić go świecami w naturalnych kolorach (bezpieczniejsze będą jednak warianty na baterie).  
Najważniejsze, by zachować minimalizm form i prostotę brył. 

Dodatki dopięciem aranżacji 

Sielankowy klimat uzupełnią gliniane naczynia, koronkowe serwety i tkane poduszki. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaje materiałów, ważne by były one naturalne, stawia się więc na:  

  • wełnę, 
  • bawełnę,  
  • len.  

W kwestii wzorów sprawdzą się ludowe, na przykład na zastawie, poduszkach, kocach. Przytulności dodadzą też puchate dywany imitujące zwierzęce skóry czy owcze runo, malowane wazony, plakaty w stylu retro oraz obrazy bądź fotografie naniesione na płótno. Miłośnicy robótek na pewno szybko odnajdą się w tym klimacie, ponieważ idealnym dopełnieniem takiego wystroju wnętrz są wszelkiego rodzaju makramy, frywolitki i inne stworzone ręcznie dodatki, które ozdobią blaty i ściany. 

Wiklinowy fotel z grubym kocem

Architektura wnętrz dla Twojego domu

Doświadczeni pracownicy z MAZZANI z pasją pomogą Ci zrealizować marzenie o mieszkaniu w przestrzeni, która spełni Twoje oczekiwania zarówno estetyczne, jak i pod względem funkcjonalności. Projekty realizujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całym kraju. 

Pytania naszych klientów:

Co charakteryzuje styl rustykalny?

W stylu rustykalnym najważniejszą rolę odgrywają materiały organiczne. Taka przestrzeń nie obejdzie się więc bez drewna, najlepiej noszącego ślady użytkowania bądź jego imitacji. Bardzo często wykorzystywanymi elementami są również surowo wyglądająca cegła, kamień oraz glina. Unika się natomiast tworzyw sztucznych i błyszczących, metalicznych powierzchni.  

Jakie pomieszczenia można urządzić w stylu rustykalnym?

Zaletą tego stylu jest to, że pasuje do wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Największym wyznawaniem jednak będzie łazienka, ponieważ ze względu na panującą w niej wilgoć trzeba być ostrożnym przy wyborze organicznych materiałów. Ponadto nie chcemy przecież pozbawiać się wygód związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami, a one mogą odstawać od rustykalnych aranżacji.  

Czy w stylu rustykalnym można stosować sztuczne materiały?

W tym stylu ważne są silnie skojarzenia z naturą i sielankowy klimat. Sztucznych materiałów więc z zasady się unika. Oczywiście są one zwykle nieco tańszym rozwiązaniem, dlatego użycie płytek imitujących fakturę drewna, materiałów z domieszką poliestru czy innych syntetyków nie będzie rażące, jeżeli takie rozwiązania nie zdominują organicznej całości.