salon na poddaszu
03
paź

Idea nurtu minimalizmu

Większość ludzi uznaje minimalizm jako posiadanie jak najmniejszej ilości rzeczy. Zapominamy jednak, że przede wszystkim jest to styl życia i odnosi się nie tylko do dóbr materialnych, ale i myślenia. To właśnie od naszej głowy wychodzą wszystkie działania, jakie podejmujemy w tworzeniu komfortowej dla nas przestrzeni. Harmonia to jeden z filarów tego nurtu, to ona sprawia, że czujemy się dobrze i nie jesteśmy przytłoczeni. Jak wprowadzić ją do naszego mieszkania? Oto kilka podstawowych kroków, jakie należy podjąć w tym kierunku.

białe łóżko z kolorową poduszką

Co jest dla Ciebie niezbędne?

Spójrz na swoją przestrzeń, czy denerwuje Cię ta wielka półka z mnóstwem bibelotów, które tylko się kurzą? A może potrzebujesz więcej miejsca na swoje pasje? Uświadom sobie, jakie masz potrzeby i co przeszkadza Ci w ich realizacji.

Zredukuj liczbę przedmiotów

Wiele z nas gromadzi rzeczy, myśląc, że na pewno się kiedyś przydadzą. Miewamy również problemy z sentymentalnością i ciężko nam podjąć decyzję o rozstaniu, ale wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć, jak błędne jest to myślenie. Rzecz, którą przestawiamy z kąta w kąt, ponieważ nam zawadza, na pewno nie jest niezbędna. Zwróć uwagę na to, kiedy ostatnio używałeś danych przedmiotów – jeżeli nawet nie potrafisz sobie przypomnieć, to jest już jakiś znak. Krótka lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, podczas procesu redukcji:

  • przybory kuchenne,
  • naczynia,
  • środki czystości,
  • sprzęt AGD,
  • ręczniki oraz ścierki,
  • odzież,
  • książki.

Gdy już zdecydujesz się na pozbycie obiektów – zobaczysz, jak wiele miejsca zyskasz. Nie zapełniaj go jednak od razu, być może lepiej będzie zostawić nieco pustej przestrzeni.

beżowa kanapa, białe ściany

Zwróć uwagę na kolorystykę

Minimalizm to przede wszystkim biel, beż, szarość oraz czerń. W tych kolorach najlepiej wybierać meble oraz dodatki. Co do ścian, w tej idei dość popularne są elementy wykonane np. z betonu czy marmuru. Aby ocieplić nieco przestrzeń, warto wybrać aplikacje z drewna i umieścić je na pustym kawałku ściany. Jeżeli bardzo chcesz, możesz zaszaleć z kolorem, ale tylko jednym, aby nie wprowadzać zamętu. Tutaj możesz postawić na wyróżniającą się poduszkę czy świecę. Minimalizm nie musi być dla Ciebie ograniczeniem i nie zabiera Ci prawa do własnej inwencji. Wyrażaj siebie, bo chodzi o to, abyś mógł rozwijać się we własnej przestrzeni. W tym wszystkim zachowaj jednak rozwagę i bądź uważny, aby na nowo nie wprowadzić chaosu.

Zbadaj funkcjonalność

Gdy już stworzysz swój azyl, zauważ, czy jest on dla Ciebie wygodny. Czy rzeczy, które powinny być na wierzchu, tam się znajdują i możesz z nich swobodnie korzystać. Warto przyjrzeć się, czy nie masz zbyt małej ilości np. pościeli – niektórzy potrzebują dwóch kompletów, a inni trzech. Sprawdź, czy gdybyś chciał coś zmienić w aranżacji, to czy przedmioty, które już posiadasz, dalej będą wpisywać się w wystrój.

kuchnia w drewnianymi elementami

Harmonia i funkcjonalność w Twoim mieszkaniu

Urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym to recepta na harmonię i prostotę. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI proces projektowania staje się przyjemnością. Nasz architekt wnętrz zadba o każdy detal, tworząc przestrzeń, która nie tylko zachwyca estetyką, ale również sprzyja spokojowi i funkcjonalności. Minimalistyczna aranżacja wnętrz pozwoli Ci cieszyć się przestrzenią bez zbędnego bałaganu. Odkryj piękno minimalistycznego stylu z projektantem już teraz! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy warto wprowadzić minimalizm do swojego domu?

Większość z nas pracuje efektywniej w zorganizowanej i estetycznej przestrzeni. W dodatku nie dziwnym jest, iż czujemy się wtedy lepiej. Nie musimy myśleć o ścieraniu kurzy z dodatków, ponieważ nie posiadamy ich w nadmiernej ilości, ich utrzymanie jest zdecydowanie prostsze. Wszystkie te cechy wystroju odnajdziemy właśnie w tej idei, więc zdecydowanie warto wprowadzić chociaż cząstkę minimalizmu do swojego domu.

Czy muszę rezygnować z pamiątek rodzinnych w minimalistycznym wystroju?

Jeżeli przedmioty są sentymentalne, ale ich obecność na półkach wytrąca Cię z równowagi, to warto je pochować. Można przygotować jedno małe pudełko i właśnie do niego włożyć dane pamiątki.

Czy przez małą ilość rzeczy minimalistyczny dom nie będzie wyglądał ubogo?

Niestety wiele osób utożsamia redukcję rzeczy z odbieraniem sobie komfortu oraz przyjemności. W rzeczywistości to właśnie wprowadzenie hierarchii wartości pozwoli Ci w pełni cieszyć się życiem i zapewni przestrzeń na własne pragnienia oraz zainteresowania.