przykładowa aranżacja pralni
17
paź

Odpowiednie miejsce i wymiary

Pralnia do marzenie każdej zorganizowanej osoby, lubiącej porządek. Wbrew pozorom, nie musi być ona duża, ponieważ liczy się przemyślane rozmieszczenie sprzętów oraz akcesoriów. Dzięki rozwojowi technologicznemu, dzisiejsze pralki lub suszarki automatyczne są przyjemne w użytkowaniu i przede wszystkim ciche, więc można ulokować ją w dowolnym pomieszczeniu.

Metraż pralni będzie zależny od potrzeb domowników, jednak standardowa pralnia, która pozwoli na swobodne zagospodarowanie przestrzeni, powinna mieć około 5 – 6 m2. Taki wymiar będzie funkcjonalny oraz pozwoli na umieszczenie niezbędnego wyposażenia np. kosza na odzież, półek, pralki lub pralko – suszarki.

białe szafki

Jeśli nie mamy wolnego pokoju, który moglibyśmy przeznaczyć na pralnię, możemy wykorzystać część innego pomieszczenia, które umożliwi aranżację domowej pralni.

Parter/piętroWybór zależny jest od ogólnego projektu domu. Jeśli prowadzimy życie nocne na piętrze, pralnię powinniśmy umieścić na parterze, z dala od sypialni.
PiwnicaDobrze jest zagospodarować miejsce, które zazwyczaj stoi puste, a w takiej sytuacji idealnie sprawdzi się piwnica. Jeśli nie chcesz kupować suszarki automatycznej, musisz mieć na uwadze, że tradycyjne suszenie będzie utrudnione, ze względu na niską temperaturę.
GarażDobre miejsce, jeśli jest ogrzewane oraz oddzielone, aby spaliny nie miały kontaktu ze schnącą odzieżą.
PoddaszeDuża przestrzeń do zaaranżowania pozwoli na wygodę w rozmieszczeniu wyposażenia. Jednak warto zastanowić się nad odległością pralni na strychu od pomieszczeń, w których jesteśmy na co dzień oraz trudu zaprojektowania wnętrza pod skosami.
KotłowniaIdealne rozwiązanie dla małych oraz dużych domów.

Meble i akcesoria

Pralnia powinna być jak najbardziej funkcjonalna oraz przyjemna w użytkowaniu. Jedną z ważniejszych rzeczy jest duża ilość miejsca do przechowywania, więc trzeba zaopatrzyć się w liczne szafki oraz półki, na których możemy umieścić proszki do prania, środki czyszczące, mopy oraz inne akcesoria sprzątające.

Warto pomyśleć o przemyślanym rozmieszczeniu suszarki, jeśli planujemy suszyć ręcznie. Można znaleźć jakiś kąt, gdzie można ją ukryć lub umieścić ją w szafie. Dobrze jest zagospodarować miejsce dla koszy na brudną odzież i bieliznę.

Wybór pralki oraz automatycznej suszarki zależny jest od dostępnego metrażu, jednak pamiętajmy, że suszarkę możemy umieścić nad pralką, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo przestrzeni.

białe wnętrze

Zlew

Aby pralnia, była wygodna oraz spełniała swoją funkcję, musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt oraz dodatki. Wpływ na praktyczność może mieć umiejscowienie zlewu lub umywalki. Jeśli będziemy musieli wyczyścić szafki, półki lub zrobić pranie ręcznie, posiadanie miejsca z dostępem do bieżącej wody może oszczędzić czasu oraz ułatwić nam korzystanie z pralni.

Przemyśl sprawy techniczne związane z montażem. Odpowiedni zlew roboczy powinien mieć około 15 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Zostaw trochę wolnego blatu, który będzie miał wpływ na wygodę użytkowania.

Co nałożyć na ściany oraz podłogi?

W pomieszczeniu, w którym będzie kontakt z wodą, powinno zadbać się o odpowiednie wykończenie na ścianach oraz podłogach, aby nigdzie nie dostawała się wilgoć lub środki chemiczne.

Na ścianach najlepiej umieścić kafelki lub płytki, podobne do łazienkowych, które będą wodoodporne, wytrzymałe oraz nie będą zostawały na nich zabrudzenia.

Podłogę, podobnie jak ściany, można wyłożyć kafelkami, jeśli chcemy połączyć ścianę z podłogą. Idealnym rozwiązaniem będzie też terakota, gres oraz panele winylowe.

Wszechstronna funkcjonalność

Pralnia nie musi służyć tylko do jednej czynności. Jeśli zadbamy o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, może ona być idealnym miejscem do prasowania odzieży. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się dobre oświetlenie oraz w kosze i wieszaki, dzięki którym będziesz mógł oddzielić ubrania czyste i wyprasowane.

Pralnia może stać się suszarnią, gdy zamontujemy linki na suficie lub postawimy suszarkę stojącą. Pamiętaj o odpowiednej wentylacji, która umożliwia usunięcie wilgoci oraz pleśni.

Gdy spędzamy dużo czasu w takim wielofunkcyjnym miejscu, zorganizujmy telewizor lub radio, dzięki któremu możemy milej spędzić czas, wykonując obowiązki domowe.

drewniany blat

Architektura wnętrz dla Twojego domu

Zyskaj nowoczesną i funkcjonalną domową pralnię dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasze usługi projektowania pralni obejmują optymalne rozmieszczenie urządzeń, praktyczne przechowywanie detergentów i wygodne strefy robocze. Dzięki naszym projektantom wnętrz, Twoja pralnia stanie się efektywnym miejscem do prania, oszczędzając Twój czas i energię. Skorzystaj z naszego projektowania pralni i ciesz się komfortem w codziennych obowiązkach domowych. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym dodatkowo może być pralnia?

Dzięki dobrej organizacji oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu wyposażenia, pralnia może być również suszarnią lub idealnym miejscem do prasowania. Zadbaj o linki lub suszarkę stojącą, deskę do prasowania oraz odpowiednią wentylację. 

Jakie wykończenie podłogi i ścian sprawdzi się w pralni?

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie ułożenie kafelków lub płytek, podobnych do tych łazienkowych, na ścianach i podłogach. Na podeście idealnie sprawdzi się również terakota, gres oraz panele winylowe.

Jaki wymiar powinna mieć pralnia?

Metraż pralni jest zależny od dostępnego miejsca, które możemy przeznaczyć, jednak standardowo ma 5-6 m2. Dzięki takim wymiarom, przestrzeń idealnie spełni swoją rolę oraz pozwoli na swobodne korzystanie. 

Jakie meble wybrać do pralni?

W pralni najważniejsza jest funkcjonalność. Warto zaopatrzyć się w szafki z licznymi półkami, na których będziemy mogli umieścić proszki, środki chemiczne, mopy, szczotki oraz inne narzędzia sprzątające. Ważne jest, aby znaleźć miejsce na suszarkę stojącą oraz odkurzacz, aby zoptymalizować pomieszczenie.