sypialnia w stylu rustykalnym
03
paź

Powrót do korzeni

Do świata aranżacji wraca moda na stare i piękne w swojej prostocie wnętrza. Styl rustykalny zyskuje coraz więcej zwolenników i ciężko się dziwić, bo nadaje on niepowtarzanego klimatu. Dzięki niemu pogłębiamy naszą więź z naturą i wprowadzamy aurę istnej sielanki. Niektórzy idą krok dalej i sprowadzają z najdalszych stron świata chaty, aby w pełni ziścić swoje marzenie o wiejskim domku. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Jeśli jesteś w tym drugim gronie, zachęcamy do lektury. Przedstawimy kilka zasad, którymi należy się kierować, jeśli zależy Ci na niepowtarzalnym klimacie.

drewniany stół, otwarta kuchnia

Dla kogo styl rustykalny?

Powszechnie uważa się, że styl rustykalny stosuje się jedynie w przypadku domków na wsi. Jednak w rzeczywistości, taki wystrój możesz wprowadzić w każdym miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Może być to zwykły dom jednorodzinny albo bliźniak na przedmieściach, a nawet standardowe mieszkanie w centrum dużego miasta – wystarczy tylko zadbać o odpowiedni projekt oraz wykonanie. Jeżeli cenisz sobie tradycję i kontakt z naturą, to z pewnością ten styl wpasuje się, w Twoje gusta. Odnajdziesz w nim spokój i harmonię, a każdy dzień spędzony w takim otoczeniu, będzie niezapomniany.

Sztuka retro dodatków

Podstawą domu w stylu rustykalnym, są unikatowe dodatki. Wszelkie stare obrazy, wazony i porcelana, są tu mile widziane. Pamiętaj jednak, że istnieje cienka granica między wystrojem retro a stworzeniem skansenu. W tym wszystkim musisz zachować dobry smak i umiar. Poszukuj nieoczywistych i wyjątkowych okazów, bo tylko one zapewnią niepowtarzalne odczucia.

Często, pozbywając się przedmiotów, nie myślimy o tym, że inni ludzie mogliby nadać im nowe i ciekawsze życie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się portale, na których można znaleźć wiele ogłoszeń o rzeczach z drugiej ręki. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z zabytkowymi przedmiotami, oto lista lokalizacji, które warto odwiedzić na swojej drodze w poszukiwaniu staroci:

  • pchli targ,
  • komisy z używanymi rzeczami,
  • dom dziadków bądź rodziców,
  • Twój własny strych.

To właśnie tam odnajdziesz swoje upragnione perełki. W wielu przypadkach nie musimy daleko szukać, ponieważ nasz własny dom oferuje szeroką gamę pamiątek rodzinnych – wystarczy poszukać. Jeśli jednak nie chcesz przeznaczać dużego budżetu na wystrój, to może zainteresować Cię temat DIY. Jest to sztuka polegająca na pracy z tym, co już posiadamy. Czy w Twoim salonie stoi stara i nieużywana skrzynia? Wykorzystaj ją jako rustykalny stolik kawowy! Wystarczy odpowiednio ją postarzyć i odmalować, a w kilka chwil wpasuje się w pożądany wystrój.

Materiały oraz paleta kolorów

Klimat wiejskiego domku oparty jest na prostocie i elementach natury. Dlatego w naszym domu powinny królować odcienie bieli, beżu oraz kolory ziemi. Nie bójmy się białych ścian, bo choć kojarzymy je z nowoczesnym wystrojem, to w połączeniu z drewnem stworzą iście starodawny klimat. Malując ściany farbą, warto rozkładać ją nierównomiernie. Wszelkie przetarcia i widoczne ślady pędzla stworzą iluzję, jakoby dom miał za sobą długą i ciekawą przeszłość.

Na suficie zjawiskowo będą wyglądać masywne, stare belki. Taki zabieg najczęściej widuje się w chatach z XIX wieku. Z tą różnicą, że tam były elementem konstrukcyjnym, utrzymującym dach, a obecnie służą jedynie za dodatek. Dodatkowo, zaczerpnięto z nich miłość do kaflowych kuchenek, ale w dzisiejszych czasach zamieniono je na piecyki.

Na ziemi obowiązkowo powinna znaleźć się drewniana podłoga. Warto wybrać taką, która ma widoczne słoje i lekkie przetarcia. Jeśli fragmenty nie do końca się ze sobą łączą i tworzą lekkie szpary, nie musisz się obawiać – jest to efekt jak najbardziej pożądany.

drewniane okiennice w sypialni

Starodawne meble

Do stylu rustykalnego najlepiej pasują masywne, surowe meble. Oprócz tego typu materiału, możemy wybrać jeszcze wiklinę lub rattan. Wszystko obowiązkowo w ich naturalnych odcieniach, a dodatkowym atutem będą wszelkie widoczne ślady upływającego czasu.

W jadalni warto postawić na stół wykonany z grubego i solidnego drewna. Krzesła powinny być w podobnym klimacie, jednak można je wzbogacić o delikatne, skórzane obicia. W kuchni zjawiskowo wyglądają postarzałe szafki. Detale w postaci zdobionych uchwytów, dodatkowo wzmocnią efekt. Nasza sypialnia powinna być wyposażona w masywne, ale proste łóżko. Obok możemy postawić krzesło bujane, które tak bardzo kojarzy się z wiejską sielanką. Jeżeli chodzi o łazienkę, to warto skupić uwagę na lustrze – rama wykonana z drewna zdecydowanie ociepli pomieszczenie.

Akcesoria i dodatki

Wyobraź sobie skromną chatkę na wsi. Jak wygląda jej wnętrze? Jest przytulne, ciepłe i wręcz zachęcające do odpoczynku. Miękkie poduszki z frędzlami w odcieniach beżu, idealnie wpasują się w naszą kanapę. Możemy wybrać również takie z motywem ludowym lub kratę. To samo tyczy się koców – ułożone nieco niechlujne, lecz ze smakiem, nadadzą niepowtarzalnego klimatu. Na podłodze powinien pojawić się pleciony, wełniany dywan. Można położyć go pod stolikiem, w okolicy bujanego krzesła, a nawet w kuchni. Wszelkie kosze wiklinowe i lniane płótna sprawią, że dom wyda się bardziej swojski.

Prosta elegancja i bliskość natury

W stylu rustykalnym stawiamy na prostotę, więc nie musimy inwestować, w ekstrawaganckie akcesoria. Postawmy na skromne i tradycyjne dodatki. Stare obrazy – te nieco wyblakłe i delikatnie porysowane, będą doskonałym dopełnieniem ścian. Pamiętajmy o roślinach, bo to one najbardziej zbliżają nas do natury. Wiszące doniczki pięknie wpasują się do kuchni. Zaś te stojące odnajdą swoje miejsce w przytulnym salonie. Wybierajmy różne kształty, rodzaje i odmiany – im więcej, tym lepiej. Nie bójmy się kolorowych kwiatów oraz zwykłych traw, które połączone w jeden bukiet, przeniosą nas na leśną polanę.

kuchnia pełna kwiatów

Tradycja w nowoczesnym stylu

Urządzając mieszkanie w stylu rustykalnym, odkryjesz piękno prostoty i bliskość natury. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI, proces projektowania staje się przyjemnością. Nasz architekt wnętrz doskonale zrozumie Twoją wizję i stworzy unikalną aranżację, która łączy tradycję z nowoczesnością. Mieszkanie w stylu rustykalnym zapewni Ci ciepłą i przytulną atmosferę, przypominającą wiejskie klimaty. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu wymarzonego wnętrza, które odzwierciedli Twój osobisty styl. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy mogę łączyć styl rustykalny z innym?

Jeśli do swojego “wiejskiego domku” pragniesz wnieść nieco blasku i nowoczesności, to jako dodatki możesz wybrać np. złote lub miedziane dekoracje. Metaliczne farby i ciekawe kształty również mogą stanowić część Twojego nowego-starego wystroju. 

Czy muszę wykorzystywać tylko stare przedmioty i meble?

Obecnie w sklepach obserwuje się szeroki wybór mebli w stylu rustykalnym. Pomimo iż są nowe, to idealnie oddano na nich klimat dawnych lat. Nie każdy może pozwolić sobie na autentyki, dlatego takie rozwiązania są bardzo pomocne.