prowansja
12
kwi

Skąd wzięła się ta stylistyka? 

Jak sama nazwa wskazuje – styl ten wywodzi się z francuskiej Prowansji. Znajduje się ona na południu Francji, w ciepłym, śródziemnomorskim klimacie. Regiony te od lat inspirują podróżników i twórców z całego świata. Żółte, soczyste słoneczniki i wibrujący fiolet krzewów lawendy – te kolory najczęściej kojarzą się z Prowansją. Nawet filmy takie jak „Lato w Prowansji”, których akcja toczy się w tym regionie Francji, utrzymane są w ciepłej tonacji, a słynne słoneczniki i lawenda tworzą obraz o niezwykłej naturze. Nic dziwnego, że artyści zdecydowali się na tworzenie dzieł w tak fotogenicznym miejscu. 

Korzenie stylu prowansalskiego sięgają aż XVII wieku, kiedy do Prowansji zaczęła napływać fala klasy arystokratycznej, poszukująca nasłonecznionych terenów, by odejść od klasycznej, ciężkiej zabudowy i wystroju wnętrz. Prowansja pozwoliła im odetchnąć, nacieszyć się ogromem i widokiem na jasne chodniki. W tym czasie białe lub beżowe domy mieszkańców miast Prowansji urozmaicały krajobraz regionu. Przyjezdna burżuazja zainspirowana wygodnymi wnętrzami prostych, wiejskich domów ludowych, zaczęła dostosowywać styl do swoich rodzimych regionów. Wszystko to zachęcało do pozostania w Prowansji, która do dziś przyciąga przyjezdnych i turystów swym urokiem. 
 

prowansalski salon z kuchnią

Kolorystyka prosto z Prowansji 


Chociaż przy nurcie prowansalskim na myśl rzucają nam się przede wszystkim jasne barwy, nie możemy zapomnieć, że aranżacje nie muszą być zerojedynkowe – całkowicie białe albo beżowe. Akcenty kolorystyczne doskonale wkomponują się w tak urządzone wnętrza, przykładowo pod postacią lawendowych tonacji. Kolory możemy przemycić do środka w drobnych akcesoriach i bibelotach, a nawet decydując się na pomalowanie niektórych ścian w bardziej ekspresyjnych odcieniach. Równie ciekawą ideą byłaby zmiana koloru futryny na wyrazistszy. Rzucająca się w oczy żółć w swojej ciepłej odsłonie, lawenda oraz błękity pomogą nieco ożywić jasne, subtelne wnętrze stylu prowansalskiego i są jedynie częścią tego typu pomysłów. 
 

Prowansalskie meble 

Meble w stylu prowansalskim wykonane są głównie z drewna spotykanego na terenach śródziemnomorskich – owocowego lub orzechowego. Naturalne materiały najczęściej są bogate w zdobienia z cierniami, kwiatami i owocami. Paleta barw natomiast utrzymana jest w jasnych i ciepłych tonacjach, w których królują żółcie, zielenie oraz odcienie niebieskiego. Wyposażenie estetyki charakteryzuje się przede wszystkim swoją strukturą, ponieważ meble są przecierane. Taki efekt można uzyskać dzięki kupowaniu naprawdę starych i używanych rzeczy lub stosując wieloetapowe ścieranie i postarzanie drewnianej powierzchni. Doskonałymi dodatkami do mebli są bez wątpienia elementy gliniane, ceramiczne, metalowe lub szklane. Wszystkie obrusy, poduszki i zasłony powinny być bawełniane lub lniane z grubym, wyrazistym splotem. 
 

kuchnia prowansalska

Dodatki w domach Prowansji 

Choć styl prowansalski ma swoje reguły, które pozwalają na stworzenie spójnego wnętrza o określonym charakterze, warto zaznaczyć, że wybierając ten styl, możemy również dokonywać indywidualnych wyborów. W nurcie cenne są wszelkiego rodzaju antyki, pamiątki, zdobycze z pchlich targów, odziedziczone po członkach rodziny meble czy bibeloty. Wszystko, co sami nabyliśmy lub czym szczególnie się interesujemy, sprawdza się w stylu prowansalskim i pomaga uzyskać efekt komfortowego, przytulnego wnętrza. Styl oksytański charakteryzują nie tylko elementy drewniane czy druciane, ale również wiklinowe – a wielu z nas ma w swoich domach stare wiklinowe kosze.  

Aby uzyskać dopełnienie stylu Prowansji, wystarczy je odświeżyć. Jednak estetyka nie opiera się tylko na sielskim klimacie, Ważna jest jeszcze nutka zużycia wynikającego z ciężkich warunków życia, ale również wpływu śródziemnomorskiej atmosfery. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie różnorodnych pęknięć i śladów subtelnego zniszczenia oraz zaopatrzenie się w starocie, np. 

  • żelazne lampiony,  
  • wiklinowe kosze,  
  • ceramikę z motywami roślinnymi. 
     
kamienne umywalki, beżowe lustra

Twoje wnętrze, Twoja historia, nasza pasja

To tylko niektóre z pomysłów, jakie możesz zrealizować, urządzając swoje cztery kąty po prowansalsku. A jeśli estetyka ta do Ciebie przemawia, to znak, że chyba przyszedł czas na wnętrzarską metamorfozę. Może Ci z nią pomóc fachowiec z MAZZANI, który nie tylko zagwarantuje Ci wspaniałą przemianę, ale także rozwieje ewentualne wątpliwości, udzieli praktycznych rad oraz zadba o potrzeby wszystkich domowników. 

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi styl prowansalski?

Jak podpowiada nazwa – stylistyka pochodzi z Prowansji, która jest położona na południu Francji. Te śródziemnomorskie tereny od lat stanowią inspirację dla podróżników i artystów z całego świata. 

Co jest najważniejsze w stylu prowansalskim?

Estetyka Prowansji opiera się głównie na sielance, nawiązuje też do wiejskich domków. Warto pamiętać o jasnej kolorystyce oraz różnych starociach, pamiątkach, nostalgicznych meblach i dodatkach.