oświetlona i jasna sypialnia
11
kwi

Sypialnia ważniejsza niż nam się wydaje 

Sypialnia jest prywatną i intymną przestrzenią, zależy nam na wygodnym oraz spokojnym śnie, aby być gotowym na kolejny dzień. Podczas jej aranżacji nie skupiaj się tylko na stylu wnętrza!  

Podział sypialni 

Nasze pokoje nie zawsze są tylko miejscem do spania, podzielmy to pomieszczenie na więcej lub mniej stref według potrzeb. Niezależnie od wielkości wnętrza powinniśmy urządzić pokój w taki sposób, aby czuć komfort i swobodę. Strefy, na które możemy podzielić wnętrze to: 

  • strefa spania – znajdziesz tu łóżko, najlepiej dwuosobowe, niezależnie czy mieszkasz sam czy z kimś. Należy pamiętać, że wejście na materac powinno być łatwe, bez budzenia drugiej osoby; 
  • strefa garderoby – zależnie od ilości miejsca może być to pojedyncza szafa lub cała, ogromna garderoba. Najlepiej, aby była zasłonięta, nie będzie wtedy wprowadzała bałaganu i nieładu w pomieszczeniu; 
  • strefa kosmetyczna – nie każdy pragnie robić makijaż w łazience, dlatego warto znaleźć miejsce na toaletkę. Pamiętaj, aby kosmetyki były poukładane i schludne; 
  • strefa zainteresowań – gitara, biurko do malowania, stolik do szachów, regał z książkami – to zależy od Ciebie, Twoje zainteresowania nie powinny odejść na bok.  

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca możemy rozważyć łazienkę bezpośrednio obok sypialni lub osobną garderobą. Te pomieszczenia z pewnością będą dodatkowym udogodnieniem. 

bogato udekorowana sypialnia

Przechowywanie przedmiotów w sypialni 

Niezależnie, czy tylko Ty będziesz z niej korzystać, nie możemy pozwolić na bałagan w pomieszczeniu. Wszędzie leżące przedmioty to łatwy sposób na pojawienie się negatywnych emocji, w takim pokoju nie poczujemy spokoju. Warto więc zobaczyć, gdzie możemy wstawić dodatkowe elementy wyposażenia na przechowywanie urządzeń codziennego użytku. Szafki nocne i półki to genialny sposób, ale nie jedyny – do wyboru mamy jeszcze: 

  • szuflady pod łóżkiem – prosty, ale ergonomiczny sposób na przechowywanie tekstyliów, 
  • szafki wbudowane w ścianę – czasem mamy na tyle szerokie ściany, że możemy zamontować płytką szafkę na dekoracje lub przedmioty codziennego użytku, 
  • półki nad łóżkiem – zamykana przestrzeń do schowania rzeczy, których często nie używamy. 

Elementy, które podniosą jakość snu 

Sypialnia to nie tylko łóżko i szafa, nasze pomieszczenie można wyposażyć w elementy, które poprawią komfort życia. Jednym z nich jest urządzenie powodujące ruch powietrza. Z kolei w przerwie pomiędzy drzwiami a framugą możemy umieścić w wentylator lub klimatyzator. To właśnie one wpłyną na jakość naszego snu. Odpowiednia temperatura sprawi, że nie będziemy budzić się w nocy z potrzebą otwarcia lub zamknięcia okna.  

Jeśli dopiero planujemy dom, warto uwzględnić sypialnię w najdalszym od ulicy punkcie budynku. Jeśli nie mamy możliwości zmiany projektu, warto zainwestować w ściany dźwiękoszczelne. Tutaj również ważne jest wstawienie okna, świeże powietrze pomoże w problemach ze snem. Jeśli nasz dom będzie znajdował się w ruchliwej części miasta, warto wstawić okna dźwiękoszczelne.  

sypialnia z oddzielną łazienką

Na poprawę komfortu  

Jednym z ważnych kwestii dotyczących łóżka jest odpowiedni materac. Niektórzy wolą twardszy, inni miększy – na pewno warto wypróbować go już w sklepie, to on odpowiada za komfort snu. Na łóżku znajdziemy także inne elementy, oto najważniejsze, o których trzeba pamiętać: 

  • poduszka – polecamy “Memory Foam”, jest to technologia, która dostosuje się do Twojej głowy. Doda ona komfortu i dobrze podtrzyma ciało w trakcie snu; 
  • kołdra – zależnie od potrzeb związanych z ciepłem w nocy, wybierz cieńsze lub grubsze okrycie do snu. Pamiętaj, aby poszwa była z miękkiego i oddychającego materiału;  
  • zagłówek – często pomijana część łóżka, która wspomaga nas we śnie. To właśnie dzięki niej nie obijamy głową o ścianę. Dla komfortu i stylu zalecamy wybór zagłówka obitego miękkim materiałem. 

Nasza sypialnia to niezmiernie ważna część życia, nie możemy sobie pozwolić na półśrodki. Nasz sen jest ogromnie potrzebny, aby móc stawiać czoła kolejnemu dniu pełnego wyzwań.  

sypialnia w stylu loftowym

Twój styl, nasza pasja, piękne wnętrza

Planując dom lub mieszkanie potrzebujesz pomocy? Grupa MAZZANI pomoże Ci spełnić wszelkie marzenia. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zaś zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Łóżko w sypialni powinno stać przy ścianie czy na środku?

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, preferuje się stawianie łóżka na środku. Pozwoli to uniknąć ocierania farby. Jeżeli jednak nie posiadasz przestrzeni, łóżko przy ścianie również dobrze się sprawdzi. 

O czym należy pamiętać przy oświetlaniu sypialni?

Zmiana koloru i nasycenia żarówek to ważna sprawa, dzięki niej możemy zmienić nastrój w pokoju. Warto rozważyć drugi włącznik światła przy łóżku. Ten prosty element sprawi, że poranne wstawanie i wieczorne gaszenie światła nie będzie problemem. 

Jak poprawić komfort snu?

Głośnik z szumami wody lub szarymi dźwiękami to wspaniały polepszacz snu, warto go wstawić w okolicy łóżka. Powinniśmy zainwestować również w żaluzje, na rynku mamy ogromny wybór, ale najlepiej sprawdzą się automatyczne. W specjalnej aplikacji możemy ustawić godzinę, o której będą się otwierać i zamykać. 

Jakie rośliny dobrać do sypialni?

Najlepiej sprawdzą się te, które oczyszczają powietrze – paprocie i paprotki to jedne z nich.  Są one również bardzo proste w utrzymaniu. Dobrze sprawdzi się też aloes, kaktus, fikus i mirt.