meble w stylu włoskim
25
kwi

Luksusowe wnętrza włoskie

Włochy, dzięki swojej bogatej historii, związanej nieprzerwanie z największymi twórcami sztuki i kultury w dziejach świata, postrzegane są jako silnie związane z modą i dobrym smakiem. Zasada ta wygląda podobnie w przypadku aranżacji i projektowania wnętrz w stylu określanym jako włoski. Stanowi on synonim luksusu, piękna i dobrego smaku, przenosząc artystyczne tradycje Italii, na przestrzeń otaczającą nas w życiu codziennym. Zapraszamy do zgłębienia tajemnic włoskiego smaku zawartych w poniższym artykule.

Czym jest styl włoski?

Aranżacje w stylu włoskim podobnie jak w przypadku włoskich projektantów mody definiują dwa słowa: styl i luksus. Chodzi tu jednak przede wszystkim o zachowanie harmonii, a nie wybranie najdroższych, czy najbardziej luksusowych materiałów, od najlepszych projektantów. Jednocześnie w przypadku wnętrz zaaranżowanych w stylu włoskim nie ma miejsca na nudę. Trochę tak jak w przypadku sztuki, to co widzimy, to co nas otacza, powinno jednocześnie cieszyć oczy, skłaniać do refleksji nad pięknem, ale także prowokować, stosować nieoczywiste wzorce czy kolory, zachwycając, ale i konfundując. Dlatego taki styl najlepiej pasuje do osób zdecydowanych na to, czego chcą, o nietuzinkowej, silnej osobowości, które chcą to podkreślić, również za sprawą wnętrza mieszkania.

dywan w złote wzory

Materiały

Materiałem definiującym i odgrywającym szczególnie istotne miejsce w przypadku stylu włoskiego jest kamień naturalny. Marmur, granit czy trawertyn to od wieków skarby Półwyspu Apenińskiego, ich dostępność i popularność w Italii, sprawia, że trudno wyobrazić sobie wnętrze wykonane w opisywanym stylu i pozbawione tych szlachetnych budulców. Stanowią one bazę projektów, uzupełnianą przez kolejne, równie ważne dodatki. Jednym z nich jest drewno – kolejny szlachetny materiał – w tym wypadku najlepiej orzech bądź dąb, które nie tylko pięknie się prezentują, ale zapewniają trwałość i jakość wykonanych z nich mebli. Całość dopełnia ceramika, a także metale, niejednokrotnie szlachetne: złoto i srebro, wprowadzając prawdziwe poczucie luksusu.

Co jednak zaskakuje, w stylu włoskim, jest miejsce na jeszcze jedne materiał – plastik. Ten nieoczywisty element wiąże się z kunsztem włoskich projektantów. To właśnie za ich sprawą, ten pospolity, lecz jednocześnie wdzięczny materiał stał się idealnym tworzywem umożliwiającym realizację najbardziej wyszukanych, pomysłów. Decydując się jednak na meble czy dodatki wykonane z plastiku, należy mieć na uwadze dwie rzeczy:

  1. Unikać nadmiaru, zbyt duży wybór przedmiotów wykonanych z plastiku odbierze ważny i trudno uchwytny charakter wnętrza w stylu włoskim, zamieniając je w nieco futurystyczną przesadnie wypełnioną przestrzeń.
  2. Wybór odpowiedniego projektanta – decydując się na aranżacje włoskie i używając plastikowych dodatków, najlepiej sięgnąć głębiej do kieszeni, tak by mieć pewność, że wybieramy nietuzinkowe produkty, najlepszych twórców w swej branży, gdyż w innym wypadku, zamierzony przez nas efekt dodania ekscentryki wnętrzu, może zaowocować jego groteskowym wyglądem

Odpowiednie zestawienie i kompozycja tych wszystkich składowych jest więc niewątpliwe sztuką niełatwą, jednakże odpowiednio wykonana i zaprojektowana, zapewnia niepowtarzalne wrażenia estetyczne.

łazienka

Meble

Decydując się na wybór konkretnych mebli, nie bójcie się rozmachu. Komfortowa, duża sofa, drewniane komody o słusznych rozmiarach, niebanalne w swych kształtach lampy i pozostałe dodatki, składają się na najbardziej charakterystyczne elementy. Podobnie w jadalni, niech zagości tam prawdziwie królewski stół, pełen rozmachu i wielkości. Całość musi być oczywiście wykonana z najlepszych materiałów, tak by tak by wygoda łączyła się z luksusem. Dzięki temu poczujemy się we własnym mieszkaniu jak w prawdziwej włoskiej willi.

Kolorystyka

W przypadku kolorów w stylu włoskim powinny one stanowić tło dla szlachetnych i oryginalnych dodatków, pozwalać na ich odpowiedną ekspozycję. Dlatego w tym przypadku najpopularniejszymi są jasne i ciepłe odcienie, lekkie w odbiorze, a jednocześnie przywodzące na myśl słoneczną Italię. Dopiero przy doborze mebli i dodatków warto postawić w kilku przypadkach na nieco odważniejszą kolorystykę, dla której stonowane barwy będą idealnym kontrastem, nadając całości prawdziwie włoskiego charakteru. Jeśli chcecie, by projekt był jeszcze bardziej odważny, możecie pozwolić sobie na dodanie w niektórych miejscach barwnych ornamentów. Całość powinna zostać podkreślona przez światło, tak charakterystyczne dla Italii.

Wnętrza zaprojektowane dla Twojego komfortu

Jeżeli marzy Ci się wnętrze w stylu włoskim koniecznie skontaktuj się z naszymi projektantami. MAZZANI pomoże Ci w przygotowaniu projektu, tak byś w przyszłości mógł się cieszyć z oryginalnego i pięknego wnętrza!

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl włoski?

Styl włoski to sposób projektowania wnętrz wywodzący się z Półwyspu Apenińskiego. W swojej formie zachowuje najlepsze elementy z włoskiego świata, będąc synonimem dobrego smaku i stylu, z jakim kojarzona jest Italia.

Co jest charakterystyczne dla stylu włoskiego?

Styl włoski charakteryzuje się doborem odpowiednich materiałów, a także odwagą. Styl włoski to rodzaj projektów, w których najważniejszą rolę odgrywa wyczucie smaku, dobrego stylu, połączone z materiałami najwyższej jakości. Więcej informacji i odpowiedzi znajdziesz pod linkiem:

Dla kogo styl włoski?

Styl włoski przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ceniących gustownie wykonane wnętrza, a jednocześnie tych, którzy nie boją się nieco odważniejszych aranżacji, decydując się na niebanalne i stylowe wykończenie.

Jakie meble są typowe dla stylu włoskiego?

W stylu włoskim charakterystycznymi elementami są meble wykonane ze szlachetnych rodzajów drewna, gustowne dodatki, a także materiały, chociażby kamienie najwyższej klasy, między innymi marmur. Jeśli zastanawiasz się, na co jeszcze warto się zdecydować, więcej informacji znajdziesz pod linkiem: