Spis treści:
Historia stylu
Na samym początku Orientem określano wschodnią część Imperium Rzymskiego, z której powstało Bizancjum. Później nazywano tak to, co pochodziło z Azji i muzułmańskich państw Afryki. Następnie znaczenie objęło również kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W latach 80. ubiegłego stulecia, w czasie największej popularności stylu, nawiązania do kultury indyjskiej i irańskiej również zaczęto rozumieć jako orientalne.
Europa już w XVII wieku zaczęła wprowadzać do wnętrz wschodnią estetykę. W następnym stuleciu interesowano się szczególnie akcesoriami pochodzącymi z Chin bądź Japonii. Posiadanie elementów orientalnych było uznawane za luksus i przejaw dobrego smaku.
Niestety dwieście lat później, w latach 80. XX wieku, styl ten stał się tak popularny, że zaczęto go utożsamiać z kiczem, w którym nie może zabraknąć tanich kadzidełek i tureckich dywaników.
Orientalne aranżacje nawiązują do wielu kultur, co pozwala na urządzenie oryginalnego i ciekawego wnętrza. Jednakże projekt musi być przemyślany, gdyż bardzo łatwo przekroczyć granicę dobrego gustu.
Kolory i wzory
Barwy w stylu orientalnym są niezwykle ważne. Można podzielić je na trzy grupy: dominujące, uzupełniające i takie, które spełniają obie te funkcje.
Kolory dominujące | Kolory uzupełniające |
czerwień, beż, biel, szarość, żółć. | czerń, pomarańcz, srebro, złoto. |
Szeroka paleta barw pozwala na wiele kolorystycznych kombinacji. Możemy zaprojektować wnętrze przy użyciu dominujących, mocnych kolorów, np. czerwieni czy zieleni, które uzupełnimy złotem czy srebrem. Fani bardziej stonowanych aranżacji powinni zdecydować się na przewagę bieli, beżu oraz szarości. Ciekawymi barwami są zieleń i błękit. W zależności od projektu mogą być albo dominujące, albo uzupełniające w aranżacjach stonowanych. Najlepsze w stylu orientalnym jest to, że nie trzeba ograniczać się jedynie do trzech kolorów!
Obok barwnych ścian czy akcesoriów w naszym wnętrzu powinny zagościć wschodnie wzory:
- mandala,
- paisley,
- kwiaty,
- azjatyckie zwierzęta (w szczególności ptaki).
Materiały
Naturalne tworzywo króluje w stylu orientalnym. We wnętrzu nie powinno zabraknąć połyskujących, miękkich tkanin, ale te o surowym wykończeniu również odnajdą swoje miejsce. Jeśli przy urządzaniu pomieszczenia przede wszystkim będziemy czerpać z kultury arabskiej, nie zapomnijmy o jedwabiu, aksamicie i welurze. W aranżacji nawiązującej do krajów Dalekiego Wschodu tkaniny powinny być wykonane z bawełny i lnu.
Innym naturalnym materiałem, bez którego nie stworzymy wnętrza w stylu orientalnym jest drewno. Można je wykorzystać zarówno w meblach, jak i w akcesoriach. Wyposażenie w stylu arabskim preferuje ciemniejsze kolory. Aranżacja nawiązująca w znacznej mierze do kultury japońskiej powinna wykorzystać jasne drewno.
Ciekawym tworzywem jest laka, z której wykonuje się przede wszystkim akcesoria. Jest to drzewna żywica, która po zaschnięciu robi się twarda.
Innymi mile widzianymi materiałami w stylu orientalnym są metal i szkło. Trzeba uważać, aby wybierać przedmioty o lekkiej konstrukcji, gdyż zbyt ciężkie mogą wprowadzić uczucie przytłoczenia.
Poza tym wykorzystuje się jeszcze:
- papier,
- ceramikę,
- plecionkę.
Meble i dekoracje
Wyposażenie powinno być solidne i wykonane z drewna – najczęściej palisandru i bambusa. Lekkości nadadzą im wyraziste, jasne kolory oraz zwiewne tkaniny. Charakterystycznymi meblami w stylu orientalnym są:
- Szafka – koniecznie z drzwiczkami ozdobionymi tradycyjnym, orientalnym wzornictwem, ewentualnie wykonanymi z rattanu.
- Stół mozaikowy – blat z kolorowych płytek stworzy wspaniały ornament. Często stawiane są obok większych mebli, np. łóżka bądź sofy.
- Siedzisko – poduszki są nie tylko elementem dekoracji, ale również mogą zastąpić krzesła bądź kanapę.
W orientalnym wnętrzu nie może zabraknąć akcesoriów. W kulturze japońskiej ważny jest minimalizm. W takiej aranżacji akcesoria powinny być przede wszystkim użytkowe. Wnętrza czerpiące z estetyki arabskiej są zaś bogate w dekoracje.
Orientalne aranżacje
Choć w stylu orientalnym można zaaranżować całe mieszkanie, to najczęściej w tej estetyce urządza się łazienkę i sypialnię. Oba te wnętrza mają dwie odsłony – arabską, która nie stroni od wielości barw i dodatków oraz minimalistyczną, nawiązującą do japońskiej kultury.
Akcesoria w stylu orientalnym to:
- Kolorowe ręczniki – najlepiej o wyraźnych, nasyconych odcieniach. W ofertach sklepów można znaleźć ręczniki w orientalne wzory, a także takie zakończone frędzlami.
- Naczynia – szczególnie wykonane z metalu, ceramiki i szkła. Będą pięknie wyglądać nie tylko w kuchni, ale również, np. na szafce w salonie.
- Poduszki – powinny być w miarę duże i miękkie. Styl orientalny ceni sobie zarówno te wykonane ze skóry (koniakowej, ciemnobrązowej lub czarnej), jak i z kolorowych oraz wzorzystych tkanin (pomarańcz, błękit, czerwień). Aranżację doskonale dopełnią te, które są wykończone frędzlami, pomponami lub falbanami.
- Koce i narzuty – to niezwykle praktyczne dekoracje, które można zastosować w niemal każdym pomieszczeniu. Powinny być w orientalnych wzorach lub kolorach – najlepiej, jeśli będą zakończone frędzlami lub pomponami, tak jak poduszki.
- Lampy i lampiony – obowiązkowo z kolorowymi abażurami wykonanymi z metalu lub szkła.
- Dywany berberyjskie – wyglądają niczym dzieła sztuki i nie powinno ich zabraknąć w orientalnej aranżacji. Ich kolory i wzory ożywią każde wnętrze.
- Parawany – idealna dekoracja przed prostą ścianą lub element dzielący dwa pomieszczenia. Powinien być wykonany z drewna i być ciekawie ozdobiony.
- Kolorowe świeczniki na podgrzewacze z reliefem – dają przytulne światło, co przekłada się na szczególny klimat we wnętrzu.
- Dekoracje z laki – z tego tworzywa może być wykonane niemalże wszystko. Jednak przede wszystkim wykonuje się z niej elementy zastawy, obrazy, lampy i szkatułki.
Sypialnia
W sypialni nie powinno zabraknąć łóżka z baldachimem, żyrandola z kolorowym abażurem oraz berberyjskiego dywanu. Aranżacje dopełnią kolorowe poduszki, koce oraz narzuty we wschodnich wzorach, wykończone frędzlami. Ciekawą i funkcjonalną ozdobą będzie lustro w orientalnej ramie.
Fani minimalizmu mogą w urządzaniu sypialni kierować się kulturą japońską. W tym przypadku należy ograniczyć ilość wyposażenia do najpotrzebniejszych elementów. Całość dopełnią subtelne dekoracje – najlepiej funkcjonalne, np. lampy.
Intrygującym pomysłem może okazać się połączenie stylu skandynawskiego wraz z orientalną estetyką.
Łazienka
W tym pomieszczeniu najlepiej będzie wyglądał styl marokański. Niesamowity efekt uzyskamy już dzięki położeniu wzorzystych kafelek. Nie muszą znajdować się na wszystkich czterech ścianach. Jedna z nich może być pomalowana na zielono lub bordowo. Aranżację dopełnią złote dodatki i świece.
Drugim sposobem na łazienkę jest japoński minimalizm. We wnętrzu nie powinno zabraknąć kamienia, jasnego drewna oraz bambusowych akcesoriów. Jeśli mamy dostęp do naturalnego światła, warto rozważyć obecność żywych roślin, które ocieplą pomieszczenie.
Dopasowane rozwiązania do Twojego stylu życia
Nie możesz się zdecydować, z której kultury będzie czerpać Twoja orientalna aranżacja? Spokojnie! Pomożemy Ci dobrać styl do każdego pomieszczenia. Wybierzemy odpowiednie materiały i wyposażenie, uwzględniając Twoje potrzeby i gust. Biuro MAZZANI znajduje się w Warszawie, ale w formie zdalnej pracujemy na terenie całej Polski.
Pytania naszych klientów:
Czym jest styl orientalny?
Styl orientalny to estetyka nawiązująca do wielu kultur, m.in. indyjskiej, tureckiej, chińskiej. Już w XVII wieku Europa urządzała swoje wnętrza w duchu Orientu. Szczególną popularność zyskał w latach 80., kiedy to został utożsamiany z kiczem. Styl orientalny wykorzystuje wiele kolorów, wzorów oraz materiałów naturalnych, dzięki czemu pozwala na tworzenie różnorodnych i ciekawych aranżacji.
Jakich materiałów używa styl orientalny?
Styl orientalny wykorzystuje naturalne tworzywo. W aranżacji powinno znaleźć się drewno, kamień i szkło. Równie ważne są tkaniny wykonane m.in. z jedwabiu, aksamitu, bawełny czy lnu. Często spotykane są także ceramika, laka i plecionka.
Jakie dekoracje są orientalne?
Orientalne akcesoria są przede wszystkim barwne i wykonane z naturalnych materiałów, często ozdobione charakterystycznym wzornictwem, np. paisley’em. Takie dodatki jak ręczniki, poduszki, koce i narzuty mogą być wykończone pomponami, frędzlami lub falbaną. Oprócz tego orientalnymi akcesoriami są również: lampy z barwnymi abażurami, dywany berberyjskie, parawany czy naczynia wykonane z metalu, szkła lub laki.
Które pomieszczenia aranżuje się w stylu orientalnym?
Dzięki szerokiej palecie barw i nawiązaniem do wielu kultur, styl orientalny daje nam możliwość zaaranżowania każdego wnętrza w mieszkaniu, jednakże w Polsce najczęściej jest to łazienka i sypialnia. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie tej estetyki w każdym pomieszczeniu, powinniśmy urządzić je w duchu japońskiego minimalizmu. Duża ilość dominujących, mocnych barw i mnogość dodatków mogą wprowadzić uczucie przytłoczenia i szybko nas zmęczyć. Odważnym i ciekawym pomysłem może okazać się aranżacja każdego pomieszczenia, nawiązując do innej kultury.