Spis treści:
Nowoczesność we wnętrzach
Obecnie styl nowoczesny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych nurtów aranżacji wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Niemniej styl klasyczny zaczyna wracać do łask i na nowo zyskuje na popularności, ludzie coraz chętniej aranżują wnętrza właśnie w ten sposób! Czym zatem jest grandmillennial i jak urządzić swój dom lub mieszkanie właśnie w tym stylu?
Grandmillennial – skąd się wziął?
Styl grandmillennial to swego rodzaju powrót do korzeni, zapoczątkowany przez milenialsów, a zatem ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, tak zwane pokolenie Y. Jest to forma sprzeciwu wobec rosnącej popularności stylu nowoczesnego, która dodatkowo jest napędzana poprzez dzisiejsze media.
Po raz pierwszy słowo „grandmillennial” zostało użyte przez redaktorkę amerykańskiego magazynu „House Beautiful” o tematyce aranżacji wnętrz. Początkowo termin ten odnosił się do nielicznej grupy osób, które chciały powrotu do szerokorozumianej tradycji. Chodziło nie tylko o wystrój wnętrz, ale i cały styl życia, zachowanie. Co ciekawe, grupa zwolenników grandmillennial ciągle rośnie, przede wszystkim właśnie w kontekście wnętrzarskim. Urządzanie domu lub mieszkania w tradycyjny sposób stało się wręcz trendem, który dzięki mediom społecznościowym bardzo szybko zaczął się rozprzestrzeniać. Bywa on nazywany „granny chic”, a więc „babcinym szykiem”, przede wszystkim ze względu na styl aranżacji wnętrz.
Główne założenia stylu grandmillennial
Podobnie jak każdy inny styl, grandmillennial również rządzi się swoimi prawami i ma pewne kluczowe założenia, które odróżniają go od innych nurtów w aranżacji wnętrz. Są to przede wszystkim:
- załamanie minimalizmu,
- świeższa wersja tradycyjnego wystroju (synergia klasyki z nowoczesnością),
- brak przesady,
- wykorzystanie szerokiej palety kolorystycznej,
- wzorzystość.
Jako, że styl nowoczesny bywa ascetyczny, popularny jest minimalizm, grandmillennial się temu sprzeciwia. We wnętrzach urządzonych w tym stylu nie może być skromnie. Ceni się więc dekoracje i bibeloty, liczne zdobienia oraz wzory. Trzeba jednak pamiętać, że zbytni maksymalizm prowadzi do przesady. Powoduje to poczucie bałaganu i daje efekt chaosu, co nie powinno mieć miejsca.
Ważne są rozsądek i umiar. Decydując się na wnętrze w stylu grandmillennial należy również pamiętać o meblach. Dobrze byłoby gdyby nawiązywały do tych tradycyjnych sprzed lat. Powiewem świeżości jest jednak lżejsze wyposażenie, niekiedy zauważalne jest odejście od ciężkich, masywnych, drewnianych mebli. W końcu osoby, którym podoba się styl grandmillennial nie muszą pozbywać się wszystkich nowoczesnych przedmiotów, ciekawie jest je zestawić z tradycyjnymi. Całość wystroju nie powinna też ograniczać się do jednego czy dwóch kolorów. Grandmillennial wymaga wykorzystania szerokiej palety barw.
Meble w grandmillennial
W zależności od pomieszczenia, zapotrzebowanie na meble będzie inne. Jednak salon i sypialnia w stylu grandmillennial są dosyć pokrewne, a wiele mebli się pokrywa. Dobrze, aby w tych wnętrzach poza sztandarowymi meblami znalazły się lekkie, ratanowe lub wiklinowe krzesełka i stolik lub tradycyjny bujany fotel. Dodatkowo atmosfery minionych lat dodają wysokie lampy stojące z kolorowymi abażurami. W salonie z pewnością sprawdzą się: rozległa sofa, fotel, kanapa z wzorzystym obiciem i drewniane komody. Do tego mniejszy, drewniany stolik. Dobrym rozwiązaniem byłaby również większa komoda, na której można rozstawić bibeloty, aby pięknie się prezentowały i przykuwały uwagę.
W centralnym miejscu sypialni powinno stać masywne łóżko o zdobionych nóżkach. Poza nim, oczywiście, drewniana szafa i komody. Toaletka oraz biblioteczki dodatkowo wzbogacą wnętrze. W kuchni nie powinno zabraknąć postarzanych i najlepiej bielonych mebli. Dobrze byłoby, gdyby część szafek kuchennych była przeszklona. W przypadku łazienki również doskonale sprawdzą się postarzane, bielone meble, ustawione na tle wzorzystych, kolorowych kafelków i płytek. Dodatkowo, wolnostojąca wanna oraz umywalka bez zabudowy, a za to z licznymi zdobieniami, zrobią wrażenie i nadadzą niepowtarzalny klimat.
Dodatki w grandmillennial
W grandmillennial mile widziane są wszelkie ocieplające wnętrze dodatki. W tym stylu ważne jest, aby wnętrze było przytulne. Świetnie sprawdzą się zatem frędzle, falbany, plisy. Haftowane serwety, obrusy, wzorzyste poszewki na poduszki, koce i narzuty przełożą się na poczucie przytulnej atmosfery. Z bibelotów szczególnie cenne są wyroby szklane i porcelanowe, nie tylko zastawa stołowa, ale i figurki. Dobrze, gdyby na ścianie wisiały obrazy ze scenkami rodzajowymi nawiązującymi do sielskiego życia, a także starodawne zegary. Warto również zakupić i powiesić lustra w złotych ramach, które nadadzą klimatu i poszerzą optycznie przestrzeń. W wielu pomieszczeniach sprawdzą się dywany, które ocieplą wnętrze. Na parapecie nie może zabraknąć doniczek, a na stołach wazonów z kwiatami. Dobrze, aby na dodatkach znajdowały się motywy roślinne, zwierzęce, ludowe.
Dla kogo jest grandmillennial?
Jest to styl odpowiedni przede wszystkim dla osób, które lubią tradycyjne nawiązania w domu i często powracają myślami do wspomnień z dawnych lat. Jest to swego rodzaju możliwość odpoczynku od wszechobecnego minimalizmu. Z pewnością odnajdzie się w tym stylu każdy, kto lubi bibeloty i ozdoby oraz otaczanie się wieloma przedmiotami. Dzięki granny chic możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego efektu we wnętrzu swojego domu lub mieszkania.
Stwórz wymarzone wnętrze razem z nami!
Szukając inspiracji oraz projektując swoją przestrzeń na nowo, warto jest skontaktować się z profesjonalistami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy mogą pomóc dopiąć wszystko na ostatni guzik. Projektanci MAZZANI stworzą dla Ciebie aranżacje na miarę Twoich potrzeb.
Pytania naszych klientów:
Jak zaaranżować lustra w stylu grandmillennial?
Grandmillennial nie jest wybrednym stylem. Chociaż lubi prostotę, to we wnętrzach urządzonych w tym nurcie sprawdzą się również wysoce zdobne lustra w złoconych ramach. Tak naprawdę niezależnie od tego, jakie będzie lustro, jego rozmiar czy zdobność, sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu zaaranżowanym w tym stylu.
Jakie kolory dominują w grandmillennial?
Zasadniczo styl grandmillennial nie ma określonej palety barw, ani szczególnych wymagań odnośnie użycia kolorów. W tym stylu na wiele można sobie pozwolić, oczywiście należy zachować umiar. Warto jednak zastosować błękit jako bazę. Stanowi on idealne tło dla mebli i dodatków.
Czy rośliny pasują do wnętrza grandmillennial?
Rośliny idealnie sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu grandmillennial. Ożywią i urozmaicą każde pomieszczenie. Przełożą się również na kształtowanie przytulnej, babcinej atmosfery.