Spis treści:
Letnia wykwintność dla elit
Styl Hampton zawdzięcza swoją nazwę dwóm kurortom znajdującym się niedaleko Nowego Jorku – East Hampton i Southampton. Spędzające tam lato elity oczekiwały, że ich wille będą luksusowe i estetycznie urządzone. Stąd właśnie wzięła się ekskluzywność tego nurtu połączona z wakacyjną wygodą.
Przestronność i swoboda
Wnętrza urządzone na wzór nadmorskich pensjonatów są przestronne i jasne. Zawdzięczają to przede wszystkim niezagraconym przestrzeniom, mającym dawać swobodę poruszania się i poczucie lekkości. Z kolei duże, wysokie okna wpuszczają naturalne światło dzienne. Można pomalować ich oprawy na biało i wyposażyć w szczebliny lub listwy. Nie warto przyćmiewać ich ciężkimi zasłonami – w stylu Hampton liczy się delikatność, którą można osiągnąć dzięki cienkim firankom bądź żaluzjom.
Barwy wybrzeża
Proste, czyste barwy kojarzą się ze świeżością i elegancją. Najbardziej charakterystycznym wyznacznikiem stylu Hampton jest więc kolorystyka. Wykorzystuje się tu głównie całą gamę różnych odcieni niebieskiego, bieli oraz paletę barw nude: kremowy, szary, beż, jasny brąz. Te kolory mają przywodzić na myśl morze, plażę i letnią beztroskę. Dodatkowo w tego typu aranżacjach używa się dopasowanych modnych wzorów, na przykład kraty, pasków, heksagonów czy marokańskiej koniczyny.
Jak w kajucie
Źródłem inspiracji dla stylu Hampton jest estetyka marynistyczna. To z niej zaczerpnięte są biało–niebieskie pasy, dodatki takie jak muszle, rozgwiazdy czy kosze z trawy morskiej oraz przeróżne detale, przywodzące na myśl elementy statku – na przykład stery, latarnie morskie, kotwice i żeglarskie liny. Mogą pojawić się w formie ozdób i bibelotów, jako obrazy, pamiątkowe zdjęcia, minimalistyczne motywy na tapetach czy wzory umieszczone na tekstyliach.
Drewniane inspiracje
Estetyka Hampton jest blisko powiązana ze stylem nowojorskim. Łączy je zamiłowanie do elegancji, drewnianych mebli i stonowanych kolorów. Czerpie też ze stylu rustykalnego, który również upodobał sobie drewno i prostotę. Ponadto cechuje się przytulnością i preferuje naturalne materiały.
Wygoda – naturalnie!
Warto zdecydować się na korzystanie z materiałów, takich jak rattan, bawełna, mosiądz, cegła, len czy wspomniane wcześniej bielone drewno. Pozornie niepasujące do siebie komponenty można połączyć w taki sposób, że stworzą unikatową, pełną elegancji kompozycję. Meble wypoczynkowe w stylu Hampton mają być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, dlatego są duże i wytrzymałe. Najczęściej pojawiają się w zestawie z miękkimi poduszkami i ciepłymi pledami. Z kolei szafki, szafy, kredensy i inne meble służące do przechowywania są najczęściej białe lub z jasnego drewna, a charakteryzują się ażurową strukturą, licznymi przeszkleniami i metalowymi klamkami. Mile widziane są biblioteczki i witryny z szybami w drzwiach.
Wysmakowane dodatki
Luksusowość stylu Hampton nie zależy od przepychu, ale od wysublimowanego doboru stonowanych dodatków. Najlepiej sprawdzają się naturalne elementy, takie jak:
- muszle,
- rozgwiazdy,
- plecionki,
- bibeloty związane ze stylem marynistycznym.
Dodatkowego charakteru nadadzą aranżacji antyki, na przykład złote lub srebrne lampy i świeczniki. Na ścianach najlepiej powiesić obrazy w postarzanych ramach, z motywami morskimi i wakacyjnymi. Z kolei, żeby wnętrze było bardziej przytulne, dobrze będzie wyposażyć je w miękkie koce i poduszki oraz wzorzyste dywany.
Posiadając schody albo antresolę, warto pomyśleć o ogrodzeniu ich ażurowymi barierkami pomalowanymi na biało. Takie rozwiązanie sprawi, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie lepiej zagospodarowanej, a zarazem bardziej urokliwej.
Piękne mieszkanie w stylu hampton
Zaplanuj swój wymarzony projekt mieszkania w stylu Hampton z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w całym procesie projektowania i aranżacji wnętrz, abyś mógł cieszyć się idealnie urządzonym mieszkaniem. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do projektowania, stworzysz unikalne wnętrze, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Skorzystaj z naszych usług projektowania i przekształć swoje mieszkanie w przepiękne wnętrze w stylu hampton. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Skąd wzięła się nazwa stylu Hampton?
Styl Hampton został tak nazwany z racji miejsca, w którym powstał – nadmorskich kurortów Southampton i East Hampton. Jest wzorowany na tamtejszych bogatych rezydencjach.
Jaka kolorystyka obowiązuje w stylu Hampton?
Używane w tym stylu barwy to przede wszystkim wszelkie odcienie niebieskiego, biele i beże. Mają kojarzyć się z morzem, piaskiem na plaży i latem.
Jakie dodatki najlepiej pasują do stylu Hampton?
Styl Hampton lubi dodatki marynistyczne, powiązane z morzem, statkami i plażą. Stawia na naturalne materiały, pasować więc będą muszle, rozgwiazdy, plecionki. Dobrze spiszą się też antyki i bibeloty o morskiej tematyce.
Co łączy style Hampton i nowojorski?
Te dwa style łączy głównie zamiłowanie do elegancji i drewnianych elementów. Wynika to z faktu, że nowojorskie elity spędzały letni czas w East Hampton i Southampton. Między estetykami zaczęły pojawiać się więc pewne podobieństwa.