Spis treści:
Efektywne i efektowne
Sufit napinany znany był już w starożytności. W Rzymie stosowano jedwab, w Egipcie len, a w Armenii bawełnę. Równą powierzchnię uzyskiwano przez podwieszenie mokrej tkaniny, ta z kolei zmniejszając swoją objętość po wyschnięciu, napinała się. Współcześnie ten rodzaj sufitu zyskuje coraz większe uznanie jako efektywne wykończenie mieszkania. Nowoczesne wnętrza chętnie sięgają po to rozwiązanie, a wybór sufitów jest naprawdę spory. Zamiast stosowania regipsów, można stworzyć unikalny wzór, który będzie spójny z designem.
Masz wybór – rodzaje sufitów napinanych
Obecnie do montażu sufitów podwieszanych stosuje się płachty wykonane z PCV. Te z kolei montuje się na specjalnych listwach przy ścianie. Do wyboru jest wiele wzorów. Najbardziej popularny jest sufit matowy– rodzaj sufitu, który nie odbija światła i nie tworzy wrażenia lustrzanej powierzchni. Paleta barw jest szeroka jednak najczęściej stosowana jest biel. Kolejny z nich to sufit lustrzany – jak sama nazwa wskazuje, odbija światło jak lustro, najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, wzorujących się na styl glamour albo pałacowy. Ostatnim przykładem jest sufit 3D – na tkaninie drukuje się wzór, który wprowadza efekt głębi. Najczęściej jest to gwieździste niebo, kosmos.
Gdzie warto wykorzystać sufit napinany?
Ten rodzaj sufitu sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, ale także tam, gdzie strop wymaga po prostu zamaskowania. Nieestetyczne rury i brzydkie wykończenia mogą być z powodzeniem zakryte za pomocą takiej tkaniny. Ta metoda jednak mocno obniża strop, więc pasuje raczej do wyższych pomieszczeń. Sprawdzi się w kamienicach i mieszkaniach o wysokich ścianach.
Pomieszczenia, w których taki sufit znajdzie zastosowanie, to przede wszystkim wszelkie pokoje reprezentacyjne, jadalnia, salon. Świetnie będzie współgrał w domach z piętrem ze względu na swoje właściwości wyciszające. Mniej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie go w sypialni albo pokoju dziecięcym. W tym ostatnim zwłaszcza warto wykorzystać efekt nieba z gwiazdami, a dla małego kosmonauty – efekt kosmosu.
Zalety i wady sufitu napinanego
Biorąc pod uwagę sufit napinany przy projektowaniu wnętrz, należy prześledzić zarówno zalety, jak i wady. Wśród cech, które skłaniają do jego zastosowania, są:
- Trwałość – wytrzymałość takiego sufitu to kilkadziesiąt lat, jest to jedna z najtrwalszych metod na wykończenie.
- Izolacja akustyczna –wykonany z folii perforowanej świetnie wycisza pomieszczenie, będzie więc idealny do dużych sal wykładowych, biur, a także do sypialni.
- Idealny design – gładka powierzchnia to coś, co jest niemożliwe do wykonania za pomocą innych metod.
- Wytrzymałość – tkaniny do sufitu napinanego są odporne na wilgoć czy kurz. Są również wodoszczelne, więc w razie przecieku nie dopuszczą do zalania mieszkania. Sufity te w zależności od rodzaju są w stanie utrzymać do stu litrów wody.
- Łatwość w utrzymaniu czystości – są bezproblemowe, jeśli chodzi o czystość – można je odkurzać i w prosty sposób zdejmować.
Ograniczenia, które warto rozważyć przy wyborze sufitów, to:
- Wysoka cena – Ceny zaczynają się od 70zł za m2 tkaniny i rosną wraz ze specyfiką wzoru, nawet do 300zł za m2.
- Problem z wymiarami – tkaniny nie można zamontować w niskich pomieszczeniach ani takim, które ma dużo uskoków i zagłębień. Ponadto jej wymiar to maksymalnie pięć metrów, w przypadku większych powierzchni, konieczne jest podwojenie materiału, co niestety nie da już tak idealnie gładkiego efektu.
- Oświetlenie – sufit napinany wymaga konkretnego oświetlenia: nie może przekroczyć mocy 40W. Elementy lamp muszą być też zabezpieczone przed nagrzaniem.
Nowoczesny sufit w salonie
Trend w projektowaniu wnętrz z wykorzystaniem sufitu napinanego przypadnie do gustu miłośnikom stylu nowoczesnego, w którym to co świeże i oryginalne jest pożądane. Do salonów polecamy trzy rodzaje sufitów, które sprawią, że będzie wyglądał on elegancko i świeżo. Pierwszą propozycją jest czarna folia o nieskazitelnie gładkiej powierzchni. Odbija meble i dodatki, imitując lustrzane odbicie. Polubi się z akcesoriami ze szkła i metalu. Sufit, który z powodzeniem możesz umieścić w pokoju wypoczynkowym, to materiał przypominający nocne niebo. Niewielkie punkty światła naśladują gwiazdy. Całość wniesie powiew nowoczesności i nutkę romantyzmu. Trzecim i ostatnim przykładem jest tkanina z efektem 3D w kwiatowe albo orientalne kształty. Dzięki złudzeniu optycznemu pomieszczenie zyska głębi.
Wyjątkowe rozwiązania dla Twojego mieszkania
Jeśli myślisz o projekcie mieszkania w nowoczesnym stylu – rozważ sufit napinany. To metoda, która gwarantuje imponujący efekt na długie lata. Śledź nasze artykuły po więcej przykładów współczesnych aranżacji. Praktyczne wskazówki pozwolą ci odmienić wnętrze i zoptymalizować wydatki. Warto także skontaktować się z profesjonalnymi projektantami, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem MAZZANI– tworzymy kompleksowe projekty zgodnie z życzeniami klienta, a zaaranżowane przez nas wnętrza są zarówno funkcjonalne, jak i przytulne oraz stylowe.