białe meble z czarnym blatem
04
sty

Zalety i wady

Nie ma wątpliwości co do tego, że szafka pod zlewem w wielu polskich domach to miejsce na kosz na śmieci. I to tam, często intuicyjnie, ludzie sięgają, by coś wyrzucić. Oczywiście, nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie – czasem kosz jest na widoku, a nierzadko umieszczony zostaje w szafce narożnej. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Jakie są wady i zalety? Wyjaśniamy w dalszej części.

jadalnia w kuchni

Konstrukcja koszy do szafek

Jak właściwie wyglądają mechanizmy koszy do szafek? Wyróżniamy:

  • Karuzele – te systemy projektuje się dla koszy obrotowych. W szafkach, które mają jeden front, wykorzystuje się kosze o kącie 180 stopni. Takie konstrukcje umieszcza się na drzwiach, co powoduje, że otwierając szafkę, wprawia się w ruch karuzelę. Inaczej ma się sprawa w przypadku szafki narożnej z łamanymi drzwiczkami albo podwójnymi. Tu dobrze sprawdzi się kosz 270 stopni, czyli trzy czwarte koła. Obrotowe pojemniki na specjalnej kolumnie są wygodne do wysuwania, dzięki czemu mamy dostęp do wszystkich rzeczy. Ponadto takie szafki mogą być wykończone matą antypoślizgową.
  • Kornery – innym, równie dobrym rozwiązaniem są kornery, czyli mechanizmy, w których skład wchodzi kosz na specjalnej nośnej ramie. Ramy te można wysuwać z wnętrza szafki narożnej. W zależności od wprowadzonego mechanizmu korner może być wysuwany w całości lub przymocowany do frontu szafki, który po prostu wysuwa się podczas jej otwierania. Jeśli chodzi o dno koszy, może być ono ażurowe lub pełne.
  • Kosz nerka – jest to system, który składa się z dwóch półek przypominających kształtem nerkę. Umożliwia on wyjęcie całej półki ruchem jednej ręki poza korpus szafki. Gdyby półka miała kształt odbiegający od nerki, jej krawędzie zahaczyłyby o wnętrze szafki. Nerka do szafki narożnej to wygodne rozwiązanie. W prosty sposób można się dostać do całego wnętrza szafki. Warto zdecydować się na taki system, który będzie dodatkowo wyposażony w ciche zamykanie, gdy półki są wysuwane. Antypoślizgowe dno to dodatkowy atut. Wybierając nerkę, trzeba zastanowić się także nad kierunkiem wysuwania półek. Do wyboru mamy oczywiście kierunek lewy i prawy. Wszystko zależy od tego, gdzie mamy umieszczoną szafkę. Trzeba zwrócić także uwagę na szerokość, by nie okazało się, że półka się nie wysuwa.
półwysep w kuchni

Organizacja kosza w szafce narożnej

Wybór mebli, tak by były funkcjonalne, to jeden z wielu czynników wpływających na komfort mieszkania. Pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają poprawić użytkowanie kuchni i ułatwić pracę w niej. Jedne z takich pomysłów to właśnie kosze w szafce narożnej. Zazwyczaj są one wysuwane, dzięki czemu do pojemnika będzie ułatwiony dostęp. Jest to ważne w przypadku, gdy w szafce mamy kilka koszy do segregowania odpadów. Ułatwia to także wymianę worków na śmieci i sprzątanie. Wysuwanie nie sprawia kłopotów, a samo korzystanie z organizerów na śmieci nie jest wtedy pracochłonne. Trzeba pamiętać, by dopasować kosz do szafki i jej wymiarów.

Porozmawiajmy o zaletach

Szafka narożna ma opinię niewygodnej – jednak odpowiednie zaprojektowanie jej wnętrza, eliminuje ten utarty schemat. Może być równie funkcjonalna, jak klasyczna, a nowoczesne projekty zapewnią nie tylko funkcjonalność takiego mebla, ale i styl. Niewątpliwą cechą skłaniającą ku szafkom narożnym jest to, że wysuwane kosze zapełniają całe miejsce w rogach szafek. Podczas gdy zwykłe nie są w stanie dotrzeć do zakamarków – te spełniają swoje zadanie. Sprawia to, że wszystko jest zagospodarowane. Mechanizm pozwala lepiej zaaranżować przestrzeń i zwiększyć użytkową powierzchnię kuchni. Oprócz wysuwanych koszy można użyć także obrotowych. Po otwarciu drzwiczek – karuzela zostaje wprawiona w ruch. Jednym ruchem można wyjąć śmieci, wyrzucić odpady, a następnie umieścić kosz na swoim miejscu.

O tym pamiętaj

Aby kosz mógł spełniać funkcje, tak jak większość rzeczy, musi być właściwie zaprojektowany.  Tu kluczem jest po prostu dobre dopasowanie pojemników do wymiarów szafki. Oczywiście, najlepszym pomysłem jest całkowite zagospodarowanie przestrzeni, bez pozostawiania pustych miejsc. Sam kosz, jak i mechanizm, na którym jest oparty, musi być dobrej jakości, nie warto sięgać po tanie rozwiązania, jeśli chcemy, by służył przez lata. Solidność pojemników oraz dobre prowadnice, na których będą umieszczone, to gwarancja zadowolenia i funkcjonalnego korzystania z szafki narożnej. Ułatwi to życie i sprawi, że obowiązki będą nieco bardziej komfortowe. Oprócz pojemników na kosze warto, by w szafce narożnej znalazło się też miejsce na inne przedmioty: worki na śmieci czy choćby środki do czyszczenia pojemników.

marmurowy blat w białej kuchni

Projekty optymalizujące przestrzeń

Szafki narożne nie muszą stanowić wyzwania nie do przejścia. Wystarczą odpowiednie mechanizmy i systemy, by organizery, na przykład na śmieci, były funkcjonalne. Dodatkowo wnętrze takiej szafki można wykorzystać w całości. Jeśli nadal nie jesteś pewny, jak najlepiej zaaranżować wnętrza – skontaktuj się z projektantami MAZZANI. Stworzymy idealny projekt, aby Twoje przestrzenie były funkcjonalne i przytulne. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.