salon z napinanym sufitem
04
sty

Efektywne i efektowne

Sufit napinany znany był już w starożytności. W Rzymie stosowano jedwab, w Egipcie len, a w Armenii bawełnę. Równą powierzchnię uzyskiwano przez podwieszenie mokrej tkaniny, ta z kolei zmniejszając swoją objętość po wyschnięciu, napinała się. Współcześnie ten rodzaj sufitu zyskuje coraz większe uznanie jako efektywne wykończenie mieszkania. Nowoczesne wnętrza chętnie sięgają po to rozwiązanie, a wybór sufitów jest naprawdę spory. Zamiast stosowania regipsów, można stworzyć unikalny wzór, który będzie spójny z designem. 

biały, napinany sufit

Masz wybór – rodzaje sufitów napinanych  

Obecnie do montażu sufitów podwieszanych stosuje się płachty wykonane z PCV. Te z kolei montuje się na specjalnych listwach przy ścianie. Do wyboru jest wiele wzorów. Najbardziej popularny jest sufit matowy– rodzaj sufitu, który nie odbija światła i nie tworzy wrażenia lustrzanej powierzchni. Paleta barw jest szeroka jednak najczęściej stosowana jest biel. Kolejny z nich to sufit lustrzany – jak sama nazwa wskazuje, odbija światło jak lustro, najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, wzorujących się na styl glamour albo pałacowy. Ostatnim przykładem jest sufit 3D – na tkaninie drukuje się wzór, który wprowadza efekt głębi. Najczęściej jest to gwieździste niebo, kosmos. 

Gdzie warto wykorzystać sufit napinany? 

Ten rodzaj sufitu sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, ale także tam, gdzie strop wymaga po prostu zamaskowania. Nieestetyczne rury i brzydkie wykończenia mogą być z powodzeniem zakryte za pomocą takiej tkaniny. Ta metoda jednak mocno obniża strop, więc pasuje raczej do wyższych pomieszczeń. Sprawdzi się w kamienicach i mieszkaniach o wysokich ścianach.  

Pomieszczenia, w których taki sufit znajdzie zastosowanie, to przede wszystkim wszelkie pokoje reprezentacyjne, jadalnia, salon. Świetnie będzie współgrał w domach z piętrem ze względu na swoje właściwości wyciszające. Mniej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie go w sypialni albo pokoju dziecięcym. W tym ostatnim zwłaszcza warto wykorzystać efekt nieba z gwiazdami, a dla małego kosmonauty – efekt kosmosu. 

sufit napinany, niesymetryczne kształty

Zalety i wady sufitu napinanego 

Biorąc pod uwagę sufit napinany przy projektowaniu wnętrz, należy prześledzić zarówno zalety, jak i wady. Wśród cech, które skłaniają do jego zastosowania, są: 

  • Trwałość wytrzymałość takiego sufitu to kilkadziesiąt lat, jest to jedna z najtrwalszych metod na wykończenie. 
  • Izolacja akustyczna –wykonany z folii perforowanej świetnie wycisza pomieszczenie, będzie więc idealny do dużych sal wykładowych, biur, a także do sypialni. 
  • Idealny design – gładka powierzchnia to coś, co jest niemożliwe do wykonania za pomocą innych metod.  
  • Wytrzymałość – tkaniny do sufitu napinanego są odporne na wilgoć czy kurz. Są również wodoszczelne, więc w razie przecieku nie dopuszczą do zalania mieszkania. Sufity te w zależności od rodzaju są w stanie utrzymać do stu litrów wody. 
  • Łatwość w utrzymaniu czystości – są bezproblemowe, jeśli chodzi o czystość – można je odkurzać i w prosty sposób zdejmować. 

Ograniczenia, które warto rozważyć przy wyborze sufitów, to: 

  • Wysoka cena – Ceny zaczynają się od 70zł za m2 tkaniny i rosną wraz ze specyfiką wzoru, nawet do 300zł za m2.
  • Problem z wymiarami – tkaniny nie można zamontować w niskich pomieszczeniach ani takim, które ma dużo uskoków i zagłębień. Ponadto jej wymiar to maksymalnie pięć metrów, w przypadku większych powierzchni, konieczne jest podwojenie materiału, co niestety nie da już tak idealnie gładkiego efektu. 
  • Oświetlenie – sufit napinany wymaga konkretnego oświetlenia: nie może przekroczyć mocy 40W.  Elementy lamp muszą być też zabezpieczone przed nagrzaniem. 

Nowoczesny sufit w salonie 

Trend w projektowaniu wnętrz z wykorzystaniem sufitu napinanego przypadnie do gustu miłośnikom stylu nowoczesnego, w którym to co świeże i oryginalne jest pożądane. Do salonów polecamy trzy rodzaje sufitów, które sprawią, że będzie wyglądał on elegancko i świeżo. Pierwszą propozycją jest czarna folia o nieskazitelnie gładkiej powierzchni. Odbija meble i dodatki, imitując lustrzane odbicie. Polubi się z akcesoriami ze szkła i metalu. Sufit, który z powodzeniem możesz umieścić w pokoju wypoczynkowym, to materiał przypominający nocne niebo. Niewielkie punkty światła naśladują gwiazdy. Całość wniesie powiew nowoczesności i nutkę romantyzmu. Trzecim i ostatnim przykładem jest tkanina z efektem 3D w kwiatowe albo orientalne kształty. Dzięki złudzeniu optycznemu pomieszczenie zyska głębi. 

elegancki salon

Wyjątkowe rozwiązania dla Twojego mieszkania

Jeśli myślisz o projekcie mieszkania w nowoczesnym stylu – rozważ sufit napinany. To metoda, która gwarantuje imponujący efekt na długie lata. Śledź nasze artykuły po więcej przykładów współczesnych aranżacji. Praktyczne wskazówki pozwolą ci odmienić wnętrze i zoptymalizować wydatki. Warto także skontaktować się z profesjonalnymi projektantami, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem MAZZANI– tworzymy kompleksowe projekty zgodnie z życzeniami klienta, a zaaranżowane przez nas wnętrza są zarówno funkcjonalne, jak i przytulne oraz stylowe.