pokój boho dla dziecka
24
paź

Styl aranżacji wnętrz boho

Pochodzi od słowa „la boheme” nawiązującego do cyganerii – awangardowych artystów. Został zapoczątkowany właśnie przez nich, otóż ci, którzy stracili swój majątek po rewolucji francuskiej, byli zmuszeni do skromnego życia, zaczęli więc urządzać wnętrza z materiałów, które mieli. Z racji tego, że ich podejście do życia oraz twórczości było dosyć luźne, to przekładało się to również na aranżację mieszkań. Nurt boho powrócił w latach 60. ubiegłego wieku i zakłada bardzo przytulną przestrzeń wyposażoną wygodnymi i lekkimi meblami oraz osobistymi akcesoriami.

salon z dodatkami w stylu boho

Kolory

Gama kolorystyczna bazuje na barwach natury, które dobrze oddziałują na samopoczucie. Słowem klucz jest tutaj umiar, gdyż boho charakteryzuje się wzorami i etnicznymi akcentami, które najlepiej wyglądają na jednolitym tle. Zatem może być we wnętrzu zarówno jasna, jak i ciemna paleta kolorów. Sprawdzą się tutaj zielenie o głębokim odcieniu, które nawiązują do roślinności, beże, granaty, błękity, żółcie, brązy, a także jasna szarość.

Meble

Z pewnością odpowiednie będzie użycie takich materiałów, jak drewno, rattan, a także bambus. Charakterystyczny w takim wnętrzu jest hamak, podwieszany fotel, czy wygodne pufy, które można postawić przy niskich stolikach kawowych.  Meble powinny sprawiać wrażenie lekkości, mogą także nawiązywać do historii, np. lat 60. czyli retro oraz hippisowskiego stylu.

Dodatki

Rządzi tutaj lekkość i mnogość dodatków, naturalne materiały, kosze z wikliny, lampiony, duże kwiaty w ceramicznych donicach, dekoracyjne wieszaki, rękodzieło. Lustro najlepiej w drewnianej dekoracyjnej ramie będzie stanowiło zarówno funkcję ozdobną, jak i praktyczną. Nie można zapomnieć o dywanach najlepiej takich o orientalnych wzorach, z frędzlami lub wykonane z juty – nadadzą wnętrzu przytulności. Nad łóżkiem można zamontować baldachim, a także moskitierę.

Rośliny

W stylu boho nie sposób nie wspomnieć o roślinności, która jest nieodzownym elementem wystroju wnętrz w tym nurcie. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim te o sporych rozmiarach i liściach, które będą idealne do salonu, np. Strelicja czy Monstera. W kuchni natomiast warto postawić na zioła takie jak tymianek, mięta czy bazylia. Rośliny najlepiej umieścić w naturalnych cementowych lub terakotowych doniczkach w osłonkach w kolorach ziemi. Będą one nie tylko pasowały do wnętrza, ale również pięknie kontrastowały z zielenią liści.

dodatki boho

Materiały

Zarówno dekoracje jak i meble w stylu boho są w dużej mierze wykonane z tekstyliów oraz lekkich tworzyw, co wpływa na łatwość w zmianie aranżacji. Charakteryzują się przede wszystkim naturalnością, a najpopularniejsze w tym nurcie to:

 • wiklina,
 • glina,
 • szkło,
 • rattan,
 • bambus.

Bardzo przyjemny efekt nadają pomieszczeniu ozdoby wykonane z ceramiki oraz drewniane wykończenia. Znamienne dla boho są również wszelkiego rodzaju plecionki, pióra czy rzemyki, a także bawełna i wełna, z których są tworzone stylowe makramy i makatki.

Motywy w stylu boho

Aby wnętrze było w stylu boho, konieczne jest połączenie wielu typowych elementów, które współgrając ze sobą, tworzą stylową aranżację. Należą do nich między innymi:

 • kolorystyka bazująca na barwach natury,
 • meble wykonane z drewna, rattanu, bambusa, zarówno nowoczesne, jak i vintage,
 • hamak lub podwieszany fotel,
 • naturalne materiały,
 • kosze wiklinowe, lampiony, duże kwiaty, rękodzieło,
 • orientalne wzory,
 • baldachim i moskitiera nad łóżkiem,
 • dywany z frędzlami lub z juty,
 • duża ilość dodatków typu poduszki, pledy.
sypialnia w stylu boho

Wnętrza z charakterem

Styl boho to zdecydowanie niewymuszone, harmonijne wnętrze, które dzięki swoim kolorom, dodatkom, rośliną wprawia w dobry nastrój i wprowadza spokój w życiu. Dzięki mocnemu akcentowi na przytulność wręcz otula. Tego typu aranżacje cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szybkość czasów, w których żyjemy, a co za tym idzie konieczność zwolnienia, wyciszenia. Misją firmy MAZZANI jest między innymi to, aby każdy znalazł styl, który najbardziej pasuje do jego życia i osobowości. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy osoby nie tylko z Warszawy i okolic, ale również z innych miejsc, gdyż projekty jesteśmy w stanie wykonać zdalnie. Będzie nam niezmiernie miło przyczynić się do wyższego komfortu życia naszych klientów.

Pytania naszych klientów:

Skąd się wziął styl boho?

Narodził się we Francji i sięga końcówki XVIII wieku, został zapoczątkowany przez artystów, którzy stracili swój majątek po rewolucji francuskiej. W związku z tym, że byli zmuszeni do skromnego stylu życia, zaczęli urządzać wnętrza z materiałów, które mieli.

Czym charakteryzuje się w styl boho?

Styl boho charakteryzuje się kolorami ziemi, lekkością i przytulnością wnętrza z akcentem na akcesoria i rośliny. Nie sposób nie wspomnieć również o naturalnych materiałach jak drewno, ratan oraz juta, len czy bawełna. 

Jakie dodatki w stylu boho?

Dodatki przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów, zdobione. Charakterystyczne będą tutaj orientalne wzory, frędzle, rękodzieło, pamiątki rodzinne. Duży akcent na materiałowe akcesoria, typu poduszki i koce.