Spis treści:
Prawie jak dwa pokoje
Zaplanowanie przestrzeni dla dwójki dzieci budzi nie lada niepokój. Jak pogodzić wnętrze tak, by każde z rodzeństwa miało swoją strefę i jednocześnie pokój był spójny wizualnie? Odpowiadamy – da się! Mało tego – z powodzeniem może to być miejsce tak samo przytulne, jak dwa osobne pokoje. Poznaj pomysły na projekt funkcjonalnego pokoju współdzielonego.
Kolor – co wybrać?
Paleta barw jest na tyle zróżnicowana, że można wybrać kolor neutralny i odpowiadający obojgu rodzeństwa. Żółty, przygaszony niebieski, lekka zieleń, a nawet połączenie szarego i różowego będzie odpowiednie dla dzieci. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy każde z nich ma własne wyobrażenie dotyczące pokoju. Dziewczynce marzą się róże albo tapeta w gwiazdki? Chłopiec chce niebieski pokój w paski albo naklejki z postaci z bajek? Nie rezygnuj z tego. Podziel przestrzeń na dwie strefy. Jedną zaprojektuj zgodnie z życzeniami dziewczynki, drugą – jej brata. Niech oboje będą zadowoleni. Nie przesadzaj jednak wtedy z dodatkami – w dziecięcym pokoju nie powinno być zbyt wielu kolorów i kształtów – zwłaszcza gdy jest on także miejscem do nauki. Na ściany możesz także położyć farbę tablicową – wtedy zajmą się jej ozdobieniem samodzielnie.
Po pierwsze meble
Zaczynając projektowanie pokoju dla dziewczynki i chłopca, najlepiej rozpocząć pracę od wyboru mebli. Jeśli masz nieco więcej miejsca – zdecyduj się na zakup dwóch łóżek. Do wyboru są zarówno takie wolnostojące, jak i piętrowe łóżka. W przypadku tych drugich oszczędzasz miejsce, a jeśli i tak masz go już mało, to ten wybór będzie najlepszy. Pamiętaj, żeby wybrać takie łóżko, które będzie gwarantowało bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to wysokie barierki i odpowiednią drabinkę z szerokimi szczebelkami.
W przypadku kiedy możesz pozwolić sobie na kupno dwóch łóżek – pozwól dzieciom na ich personalizację. Ulubiony kolor będzie stanowił wyróżnik przestrzeni i podzieli ją na dziewczęcą i chłopięcą. Jeśli jednak chcesz utrzymać pokój w neutralnych tonach – zdecyduj się na biel albo drewno. Zawsze możesz urozmaicić styl za pomocą dodatków. Zwróć uwagę na wyposażenie łóżka – przyda się szuflada na dole.
Szafa – jak to podzielić?
Zapewne zastanawiasz się, czy będziesz potrzebował dwóch różnych szaf. Niekoniecznie. Możliwości jest tak wiele, że z łatwością pogodzisz garderobę i chłopca, i dziewczynki w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest kupno komody i dodatkowej, małej szafy na płaszcze i kurtki, a także sukienki i koszule. Komodę również możesz ozdobić tak, by tworzyła wrażenie spójnej, a jednocześnie identyfikowała się z płcią. Dodaj ulubiony kolor rączek do części chłopięcej, to samo zrób z dziewczęcą. Jeśli pokój jest naprawdę nieduży, zrezygnuj z szafy albo wstaw ją do sypialni i tam wydziel na wieszakach miejsce dla dzieci.
Miejsce do nauki i zabawy
Edukacja to nieodłączny element życia młodego ucznia. Jeśli organizujesz przestrzeń do nauki dzieci w wieku szkolnym, a metraż na to pozwala – kup dwa biurka. Niech każde z dzieci ma swoje miejsce. Maluchom wystarczy z kolei stolik i plastikowe krzesełka, tak by mogły rysować, kleić i tworzyć. Do biurka dobierz dostosowany do wieku fotel i oświetlenie. Tu sprawdzi się lampka biurkowa z regulowanym kątem padania światła. Meble możesz ustawić obok siebie albo przedzielić je regałem lub komodą – tak by stworzyć nieco intymności.
Kącik do zabawy powinien być wspólny – o ile nauka rządzi się swoimi prawami, tak rozrywka powinna łączyć. Postaw na duży dywan o neutralnym wzorze i z odpowiednio grubym włosiem, który znajdzie się w centrum pokoju. Wokół ustaw pojemniki na zabawki, domek dla lalek, kreatywny zestaw czy warsztat dla chłopca. Dywan to także świetne miejsce do wspólnej zabawy klockami i gier.
Dodaj charakteru
Jeżeli nie chcesz decydować się na wizualne wydzielenie stref dla chłopca i dziewczynki albo rodzeństwo jest tej samej płci i chcesz nadać charakteru wnętrzu, postaw na unikalne dodatki.
- ściany pokoju ozdób ramkami albo personalizowanymi półkami na książki,
- wybierz poduszki w kształcie chmurki, księżyca albo z nadrukiem ulubionej bajki
- możesz użyć naklejek ściennych – świetnie sprawdzą się nad łóżkiem,
- pudełka i organizery na drobne zabawki udekoruj jednokolorową taśmą w kolorze dopasowanym do strefy,
- dodatki typu kule cotton balls ozdobią piętrowe łóżko,
- dla malucha wybierz warkocz w formie ochraniacza.
Kreatywne rozwiązania w projektowaniu wnętrz
Zaprojektowanie przestrzeni wspólnej dla rodzeństwa może spędzić sen z powiek. Trzymanie się kilku zasad znacznie ułatwi cały proces. Ważne jest, by pokój spełniał oczekiwania obojga dzieci, bo przecież to one będą spędzać w nim czas. Oddzielna, w miarę możliwości, przestrzeń do nauki, stylowe dodatki i odpowiednie meble, sprawią, że nawet taki pokój będzie wyglądał imponująco. Zespół MAZZANI z przyjemnością stworzy funkcjonalny, oryginalny projekt Twoich wnętrz, aby spełniały wszelkie oczekiwania.