Spis treści:
Prawidłowo oświetlone mieszkanie
Dobre oświetlenie jest niezwykle ważne w codziennym życiu, a odpowiednio zastosowane w aranżacji wnętrza, może też znacząco poprawić naszą wydajność i pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. Zamontowanie lamp i dodatkowych źródeł światła podkreśla też nastrój poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu i zapewnia ich funkcjonalność podczas użytkowania. Jasne, miękkie światło o ciepłej barwie stwarza przytulną, intymną atmosferę, podczas gdy mocny strumień białego światła podnosi komfort przy wykonywaniu czynności wymagających wysiłku lub skupienia. Zależnie więc od przeznaczenia naszego wnętrza, możemy zdecydować się na wybór najróżniejszych modeli funkcjonalnych lamp oraz klasycznego, górnego oświetlenia sufitowego i bocznego.
Lampy sufitowe, ścienne czy stojące?
Dobór optymalnego oświetlenia powinien być uzależniony przede wszystkim od funkcji, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Jedne lampy lepiej sprawdzą się przecież w kuchni lub jadalni, inne natomiast w przedpokoju czy nastrojowej sypialni. Jak zatem wybrać najlepszy system oświetleniowy do swojego wnętrza?
Salon | Dobrym wyborem będzie klasyczna lampa sufitowa z dekoracyjnym kloszem lub prosty kinkiet LED, dający miękkie światło. Sprawdzi się też efektowna lampa podłogowa i punktowe reflektory, rozmieszczone w najbardziej wyeksponowanych miejscach. |
Kuchnia | Wnętrze kuchni musi być równomiernie i dobrze oświetlone, dlatego warto wybrać mocną, pojedynczą lampę sufitową lub praktyczne taśmy LED, umieszczone na przykład pod szafkami i półkami. Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie w odcieniu neutralnym. |
Sypialnia | To z kolei pomieszczenie, w którym należy zastosować nastrojowe, przytłumione światło. Warto zatem zdecydować się na lampy sufitowe z możliwością przyciemnienia lub zmiany koloru. Dopełnieniem wnętrza będą niewielkie lampki nocne o minimalistycznym designie lub bardziej finezyjnych, ozdobnych kształtach. |
Łazienka | Wnętrze łazienki powinno emanować blaskiem i sprawiać wrażenie nienagannej czystości. Idealnym rozwiązaniem będą więc proste lampy punktowe, zapewniające jasne, dość mocne światło o chłodnej lub neutralnej barwie. W łazience warto podświetlić też lustro, co dodatkowo optycznie powiększy całą przestrzeń. |
Przedpokój i korytarz | W niewielkich i zazwyczaj dość ciasnych strefach wejściowych sprawdzą się pojedyncze lampy, na przykład podłogowe, a także niewielkie lampki ścienne, zamontowane w optymalnej odległości, zapewniającej równomierne oświetlenie całej powierzchni. |
We wnętrzach, w których przygotowujemy posiłki, pracujemy lub odpoczywamy, najlepiej sprawdzą się lampy o mocnym, najlepiej regulowanym strumieniu światła. W prywatnych pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy łazienka, można z kolei zastosować kilka różnych źródeł o ciepłej barwie. Pamiętajmy przy tym, że prawidłowe oświetlenie może też znacząco wpływać na odbiór wystroju wnętrza.
Lampy podłogowe do salonu
Dekoracyjne, stojące lampy podłogowe to świetny sposób na zachowanie funkcjonalności wnętrza, a jednocześnie niebanalne ozdobienie przestrzeni. Oświetlenie do salonu może przybierać różne kształty i wielkości, a zatem dopasowanie konkretnego modelu zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i wybranego stylu aranżacyjnego. Podpowiadamy, jakie lampy sprawdzą się najlepiej w najpopularniejszych nurtach wnętrzarskich.
- Oświetlenie we wnętrzach skandynawskich często bazuje na prostych liniach i minimalistycznym designie. Wykorzystuje się tu nierzadko naturalne materiały, takie jak drewno oraz trwały i elegancki metal lub szkło. Dominuje jasna kolorystyka z ponadczasową bielą, stonowanymi beżami, pastelami i szarościami.
- Lampy industrialne do salonu mają najczęściej surowy, ascetyczny wygląd i mogą być wykonane z metalu czy nawet z elementami surowego betonu. Świetnie komponują się z ciemniejszymi wnętrzami oraz aranżacjami loftowymi z wyeksponowaną cegłą lub metalowymi instalacjami i rurami.
- Klasyczne lampy podłogowe to z kolei propozycja dla osób
,ceniących sobie przede wszystkim elegancję i prostotę. Stojący model do salonu może być ozdobiony subtelnymi detalami, na przykład frędzlami lub koronką. Ciekawym pomysłem będzie też wybór lampy ze złoceniami, która nada wnętrzu luksusowego charakteru. - Lampy do salonu glamour to zazwyczaj dość spore modele o nietuzinkowych kształtach i ekskluzywnych dekoracjach. Charakterystyczne dla tej estetyki są wykończenia ze szkła, miedzi, złota lub srebra oraz mnóstwo pomysłowych dekoracji
,w postaci kryształków, koralików czy misternych haftów.
Wybór najlepszej lampy stojącej do salonu zależy głównie od stylu całościowej aranżacji wnętrza. Śmiało jednak możemy kierować się własnymi preferencjami i wybrać model oryginalny, w kontrastującym kolorze lub przyciągającym uwagę kształcie. Należy jednak pamiętać, że wybrana lampa powinna być jednocześnie estetyczna i praktyczna podczas codziennego użytkowania.
Nastrojowe światło w sypialni
Odpowiednio dobrane oświetlenie do sypialni pomoże zadbać o niepowtarzalny nastrój i relaksującą, romantyczną atmosferę wnętrza. Efektownie prezentować się będzie z pewnością dekoracyjna lampa stojąca z abażurem, rozpraszającym ciepłe światło. Modele wykończone frędzlami, motywem roślinnym lub o połyskliwej fakturze świetnie sprawdzą się zwłaszcza w aranżacjach boho i art deco. Niezależnie od stylistyki wnętrza, doskonałym rozwiązaniem do sypialni będą też lampy ścienne z regulacją jasności i barwy światła, pozwalające na stworzenie odpowiedniej dla naszych potrzeb atmosfery. Oprócz tradycyjnych modeli wiszących i ozdobnych żyrandoli, do sypialni warto polecić także niewielkie lampki nocne o pomysłowych kształtach oraz popularne oświetlenie LED na taśmie. Lampy rozmieszczone w odpowiednich miejscach, na przykład na stolikach nocnych, komodach czy półkach w urzekający sposób podkreślą charakter naszego wnętrza.
Ergonomiczne lampy biurkowe
Dobre oświetlenie to również niezwykle istotny element wyposażenia przestrzeni biurowych czy przeznaczonych do nauki. Odpowiedni dobór lampki na biurko pozwoli nie tylko na długotrwałe skupienie uwagi czy wygodne wykonywanie precyzyjnych prac manualnych, ale też wpłynie na naszą wydajność i samopoczucie. Spośród dostępnych lamp stołowych i biurkowych na uwagę zasługują przede wszystkim te, wyposażone w dogodną regulację kierunku i nasycenia światła. Mogą to być zarówno designerskie lampki w nowoczesnym stylu, jak i specjalistyczne modele kreślarskie z ruchomymi elementami. Ciekawym pomysłem do aranżacji domowego biura czy miejsca do nauki może być też wykorzystanie dodatkowych taśm LED do podświetlenia monitora lub klawiatury. Może to być oświetlenie o chłodnej, niebieskiej barwie lub z możliwością wyboru kolorystyki, zależnie od naszych potrzeb i preferencji.
Oświetlenie do holu i korytarza
Wybór odpowiedniego oświetlenia do przedpokoju lub ciasnego korytarza powinien być podyktowany przede wszystkim funkcjonalnością takich wymagających przestrzeni. W małych wnętrzach lepiej sprawdzą się niewielkie, punktowe lampki, umieszczone na suficie lub na jednej ze ścian holu. W przestronnej strefie wejściowej do mieszkania można z kolei zastosować pojedynczą lampę podłogową o minimalistycznym, nowoczesnym wykończeniu lub kilka niezależnych źródeł światła, dodatkowo ożywiających i wizualnie powiększających przestrzeń korytarza. Niezależnie od rodzaju wybranej lampy warto wyposażyć ją w mocną żarówkę o neutralnej barwie światła. Hol wejściowy i przedpokój powinny być bowiem równomiernie oświetlone i nienagannie urządzone, gdyż stanowią reprezentacyjną wizytówkę całego mieszkania.
Zaprojektujemy Twoje wymarzone wnętrze!
Wybór optymalnego, a zarazem efektownego oświetlenia poszczególnych pomieszczeń nie zawsze jest jednak łatwy. Chcąc stworzyć niepowtarzalną atmosferę w salonie, pokoju dziecięcym, bądź ergonomicznie oświetlić miejsce do pracy i nauki, mamy do wyboru wiele rozwiązań. W zaprojektowaniu wymarzonej przestrzeni pomogą profesjonalni architekci z MAZZANI, którzy stworzą kompleksową wizualizację i doradzą w zakresie najlepszych materiałów. Zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie Warszawy i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Jakie oświetlenie wybrać do salonu?
Pokój dzienny powinien być jasny i harmonijnie urządzony. Sprawdzi się tu zarówno klasyczne oświetlenie sufitowe, jak i nowoczesna lampa podłogowa z oryginalnym kloszem lub efektownym abażurem.
Czym jest temperatura barwowa oświetlenia?
Temperatura światła określa jego widzialny kolor oraz nasycenie. Najlepszą dla domowych przestrzeni temperaturą barwową są zatem ciepłe odcienie żółci, a do wnętrz biurowych neutralne światło białe lub chłodne, bladoniebieskie.
Jak wybrać lampę do sypialni?
Romantyczny nastrój w sypialni podkreślą punktowe lampy ścienne lub pomysłowe lampki nocne. Luksusowego charakteru nadają wnętrzu efektowne żyrandole, stojące lampy z abażurem lub popularne taśmy LED, pozwalające na ustawienie dowolnego koloru.
Jakie pomieszczenia wymagają specjalnego oświetlenia?
Wnętrza takie jak kuchnia, łazienka czy gabinet wymagają szczególnego oświetlenia. Ma ono ułatwiać pracę, sprzyjać skupieniu uwagi i nie męczyć wzroku, a także relaksować. Powinno być zatem wyposażone w regulację jasności i kierunku światła.