Spis treści:
Najczęściej wybierany styl
Projektowanie wnętrz może stanowić nie lada wyzwanie. Oglądając magazyny wnętrzarskie i katalogi reklamowe nie jest łatwo zdecydować się na jeden styl, w którym będziemy się dobrze czuć. Z każdym remontem wiąże się stres, wydatki i inne utrudnienia, dlatego warto wybrać ponadczasowy design. A takim z pewnością jest, wciąż często wybierany, styl nowoczesny. Oto dziesięć cech, dzięki którym zaprojektujemy wymarzone wnętrze.
Minimalizm
Pierwszą rzeczą jaka przychodzi na myśl, kiedy mówimy o nowoczesnym wnętrzu, jest minimalizm. Taki, który kojarzy się z porządkiem i symetrią oraz prostotą formy, a także spójnością i wstrzemięźliwością w doborze elementów dekoracji. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne mieszkania nie lubią barokowego przepychu, bowiem oszczędny design pozwala na umieszczenie witryny o ekscentrycznym kształcie czy kanapy o nieszablonowej strukturze.
Przestrzeń
Bez wątpienia w nowoczesnym mieszkaniu królują otwarte przestrzenie. Zamiast oddzielnej kuchni, warto zrezygnować ze ściany działowej i połączyć salon ze strefą do gotowania, natomiast sypialnię z prywatną łazienką. Do otwierania przestrzeni świetnie nadadzą się drzwi przesuwne, np. takie, które całkowicie chowają się w ścianie lub na designerskiej szynie zewnętrznej albo kojarzące się z loftami przeszklenia.
Funkcjonalność
Mieszkanie przyjazne alergikom. Dlaczego? Ponieważ funkcjonalność wnętrza, to nie tylko przystosowanie pomieszczeni do naszych potrzeb i pasji, ale również zmniejszenie czasu, jaki musimy poświęcić na sprzątanie. Zrezygnujmy z dywanów na rzecz jednolitych posadzek, wybierzmy kanapę z regulacją zagłówków i siedzisk (funkcja relax), zamiast licznych poduszek, nie okrywajmy okien firanami i zasłonami, ale wstawmy rolety, które się tak nie kurzą, a powiększają optycznie przestrzeń.
Wielofunkcyjność
Uniwersalność jest szczególnie ważna w małych mieszkaniach. Co może być wielofunkcyjne?
- Pomieszczenia: Salon z rozkładaną sofą (funkcja spania); aneks kuchenny w pokoju dziennym; sypialnia z małym biurem.
- Meble: duży podnóżek ze schowkiem, służący za stolik kawowy; piętrowe łóżko
z biurkiem; kanapa z funkcją ralax. - Drzwi: zawieszane organizery na buty, torebki itd.; miejsce do zawieszenia lustra, tarczy z rzutkami czy małym koszem do koszykówki.
Kolorystyka
W nowoczesnych wnętrzach przeważa stonowana kolorystyka: biel i czerń, a także kolory ziemi, do których zaliczamy odcienie kremów, beży, zieleni i szarości. Stawiając na dodatki
w fioletowej barwie, neonowej zieleni czy soczystej pomarańczy, przełamiemy spokój, ale nie zaburzymy harmonii.
Oświetlenie
Duża ilość naturalnego światła w każdym mieszkaniu jest bardzo ważna. Kluczowe są tu duże okna, przeszklone ściany, lakierowane powierzchnie odbijające światło i lustra. Natomiast po zachodzie słońca i w pochmurne dni przydadzą się dobrze doświetlone miejsca pracy, jak i nastrojowe podświetlenia. Z pomocą przychodzi technologia – Smart Home, czyli system domów inteligentnych, może zmienić intensywność barwy a nawet temperaturę oświetlenia za kliknięciem przycisku w aplikacji lub na pilocie.
Grafika
Mieszkanie bez zdjęć czy spersonalizowanych plakatów, wydaje się puste, a nie tędy droga do nowoczesności. Ważne by zachować umiar i spójność. Wbrew pozorom nie musisz również rezygnować z tapet, pod warunkiem, że będą one w geometrycznych lub roślinnych motywach albo przypominających strukturę betonu.
Geometria
Patrząc na nowoczesne pomieszczenie, możemy dostrzec, rysujące się proste linie poziome
i pionowe. Symetrycznie ustawione meble przypominają nam bryły: sześciany
i prostopadłościany, które przywodzą na myśl harmonię. We wnętrzu nie może zabraknąć dodatków. Dywan w duże zygzaki, firany w romby, tapeta w geometryczne linie – dobrym pomysłem jest wybranie jednego wzoru, który powtórzy się na kilku elementach wystroju.
Struktura
Jeśli chodzi o dobór tekstyliów możemy zaszaleć. W strukturze i materiałach (w stylu nowoczesnym) wszystko wolno. Możemy łączyć mat z połyskiem, powierzchnie drewniane i metalowe, na których odnajdą się plecione materiały i beton, w tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Ewentualnie budżet.
Ekologia
Bycie eko jest dziś modne, z tego powodu powróciły do wnętrz motywy zwierzęce i roślinne. Nic nie staje na przeszkodzie, by nasze mieszkanie również było przyjazne środowisku i bliskie naturze. Możemy się ograniczyć do postawienia roślin doniczkowych, które są świetnymi naturalnymi oczyszczaczami powietrza, takimi jak monstera czy skrzydłokwiat. Możemy zmniejszyć produkcję smogu i zamienić piece węglowe na elektryczne. A dla prawdziwych miłośników ekologii ważny będzie nie tylko naturalny materiał, z którego zostały wykonane meble, ale także ilość energii włożonej w wykończenie mieszkania.
Nowoczesność i elegancja w jednym projekcie
Nie każdy musi być świetnym projektantem wnętrz – z pomocą nadchodzi zespół MAZZANI. Wystarczy, że powiesz nam czego oczekujesz i co jest dla Ciebie ważne, a my zajmiemy się resztą i stworzymy przestrzeń dostosowaną do Twoich potrzeb.