oświetlenie w łazience
10
paź

Mała łazienka – jak urządzić?

Niewielka łazienka to częste wyzwanie dla projektantów. To tam zaczynamy dzień, dlatego aranżacja tego miejsca jest tak samo ważna jak salonu czy kuchni. Mówi się, że małe jest piękne, ale w przypadku skromnego metrażu łazienki ważne jest, by była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna, a przy tym przestronna. Co pozwoli uzyskać taki efekt? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

  • meble – o lekkich minimalistycznych formach, zaostrzonych krawędziach lub owalnych, najlepiej w jasnych barwach, posiadające wygodne systemy przechowywania,
  • oświetlenie – trzeba szczególnie o nie zadbać, światło optycznie powiększa i dodaje klimatu,
  • kolory – niekoniecznie biały, beżowy, oczywiście sprzyjają jasne, odbijające światło, jednak umiejętne połączenie ciemnych barw doda głębi pomieszczeniu,
  • lustra – najlepiej duże, od podłogi po sufit, które wpłyną na przestronność pomieszczenia,
  • wnęki – każda powinna być maksymalnie wykorzystana i zabudowana,
  • przechowywanie – w zależności co i w jakiej ilości chcemy składować w łazience, jednak w każdym przypadku przyda się miejsce na to przeznaczone.
przeszklony prysznic bez brodzika

Jakie kolory wybrać?

Powszechnie wiadomo, że intensywne i ciemne barwy, pomimo że bardzo eleganckie, optycznie zmniejszają przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że nasza łazienka będzie blada i nudna. Możemy wybrać biel czy też beż, które stanowić będą bazę ożywioną przez intensywne kolory np. akcesoriów – pojemników, armatury lub przytulnego dywaniku. Interesującym pomysłem będą z pewnością płytki wzorzyste. Wystrzegaj się jednak wielu krzykliwych wzorów, które wprowadzą uczucie chaosu. Zdecyduj się raczej na minimalistyczne, drewnopodobne bądź w stylu metro (nieduże, jednokolorowe, prostokątne, przypominające cegiełkę, najczęściej szkliwione), ich gładka, lśniąca powierzchnia pięknie odbija światło.

Prysznic czy wanna?

Prysznic jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o małą łazienkę. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca, a przy tym jest praktyczny i łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Najlepiej sprawdzają się prysznice typu walk-in, bez tradycyjnego brodzika, z odpływem bezpośrednio w posadzce. Miejsce do kąpieli wyznaczają trzy, czasem tylko jedna przeszklona ścianka. Pomieszczenie, dzięki takim panelom wydaje się na większe, w przeciwieństwie do zabudowanej ściany. Sprawdzą się tutaj też bardzo nowoczesne, designerskie panele prysznicowe. Wykorzystując optymalnie przestrzeń pamiętajmy, że prysznic może być też umieszczony na przykład we wnęce.

Dla fanów kąpieli w wannie też jest rozwiązanie. Aranżacja takiej łazienki jest jak najbardziej możliwa. Jednak w tym przypadku będziemy musieli pójść na kompromis. Wanna powinna być umieszczona przy ścianie lub w rogu, na pewno będzie raczej nieduża, wolnostojąca zabierze nam cenne centymetry. Jeśli lubisz i wannę, i prysznic, w takim wypadku sukcesem okaże się wybór parawanu lub zasłony zapobiegające rozchlapaniu wody na podłogę. Akcesoria i kosmetyki przenieść trzeba będzie na wyższe półki, można też w takim przypadku skorzystać ze stolika pomocniczego.

duże lustro nad umywalką

Jakie oświetlenie w małym pomieszczeniu?

Jeśli twoja łazienka nie ma dostępu do dziennego światła, zadbaj o dobre oświetlenie. Dobrze dobrane wizualnie powiększy nam wnętrze. Zamontuj oświetlenie sufitowe, które równomiernie oświetli przestrzeń i punktowe, umieszczone np. przy lustrze. Wybierzmy raczej neutralną barwę, która będzie najbardziej zbliżona do naturalnego, zimna może uwydatnić niedoskonałości.

Ceramika – elegancka i praktyczna

Urządzając niewielką łazienkę, pamiętajmy też o dobraniu stylowej muszli klozetowej i umywalki. Najlepiej postawić na ceramikę w śnieżnobiałym kolorze. Sprawdzi się tutaj wisząca miska WC. Przestrzeń nad niewidocznym stelażem dobrze jest wykorzystać jako półkę. Podobnie, jeśli wybieramy umywalkę, optymalnym rozmiarem będzie 50-60 cm. Wybierając stojącą na szafce, zyskamy więcej miejsca na półkach w środku.

biało czarna łazienka

Pralka a cenne centymetry 

Pralka nie musi się stać w łazience, jeśli mamy taką możliwość warto umieścić ją na przykład w kuchni. W przeciwnym razie warto ją zabudować, doda to wnętrzu klasy, a nadstawka w postaci regału pozwoli zaoszczędzić miejsce. Możemy też zdecydować się na model ładowany od góry. Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponuje sprzęt dostosowany do niewielkich rozmiarów pomieszczeń.

Aranżacja wnętrz, które optymalizują przestrzeń

Mała łazienka, wielkie możliwości! Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI to ekspert w projektowaniu i aranżacji przestrzeni. Z nami, nawet niewielka łazienka może stać się funkcjonalna i stylowa. Dzięki naszemu projektowi, wykorzystasz każdy centymetr, uzyskasz praktyczne rozwiązania, i stworzysz miejsce relaksu. Skorzystaj z pomocy naszego architekta wnętrz i przekształć swoją małą łazienkę w oazę komfortu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy mała łazienka może być wygodna i funkcjonalna?

Oczywiście, że tak. Umiejętne połączenie kolorów, oświetlenia i wykorzystanie każdej wnęki, pozwoli cieszyć się piękną, przestronną łazienką.

Jakie kolory do niewielkiej łazienki?

Kolory, które nie będą przytłaczać i rozświetlą pomieszczenie. Ciemne barwy sprawią, że łazienka wyda się wąska i ciasna. Cała paleta beżów i bieli sprawi, że w takich wnętrzach będziemy czuli się komfortowo i dobrze zaczniemy dzień.

Czy wanna będzie odpowiednia do małej łazienki?

Dla amatorów kąpieli w wannie też jest rozwiązanie. Najlepiej, by była przyścienna lub narożna, o wymiarach do 140 cm. W celu zabezpieczenia podłogi przed zachlapaniem wodą, sprawdzi się zamontowanie szklanego panelu.

Jaka ceramika sanitarna do niewielkiej łazienki?

W takich przestrzeniach najlepiej sprawdzi się ceramika podwieszana. Ułatwi to sprzątanie, co w małych wnętrzach wymaga czasami nie lada akrobacji. Pozwoli też na zaoszczędzenie miejsca do przechowywania, np. w szafce pod umywalką czy zamontowanie półek nad sedesem.