Spis treści:
Glamour – idea i geneza stylu
Przepych i elegancja, błyszczące dodatki, bogactwo ornamentów we wnętrzu, urok, blask i splendor – to najprostszy opis stylu glamour. Jednych takie wnętrza przytłaczają, innych olśniewają i oczarowują. Podpowiadamy, jak urządzić dom w tym niezwykle luksusowym i eleganckim nurcie. Ten sposób projektowania wywodzi się ze Złotej Ery Hollywood. Powstawał na przełomie lat 30. i 40. XX w. Początkowo zarezerwowany dla celebrytów, dziś osiągalny dla każdego. Styl ten na przestrzeni lat ulegał różnym modyfikacjom, jednak jego idea pozostała niezmienna.
Kolorystyka eleganckich wnętrz
Dominują tutaj głównie barwy, takie jak:
- róże,
- fiolety,
- czekoladowe brązy,
- biel,
- głęboka czerń,
- odcienie szarości,
- beże.
Kolory dobierane są przeważnie na zasadzie kontrastu. Wyraziste i soczyste mieszają się ze stonowanymi i spokojny barwami. Istotne jest, że nie może tu panować chaos kolorystyczny, a nadmierne ubarwienie nie może przytłaczać wnętrza. Dobieramy kolory zaczynając od barwy przewodniej. Najlepiej, jeśli dominująca jest barwa neutralna, chociaż czasami stosuje się wyjątki. Warto dążyć do uzyskania balansu kolorystycznego. Ważne są również żywe kolory, takie jak fiolety, róże, cyjan, fuksja i turkus oraz kolory mocno nasycone, jak bordo, butelkowa zieleń i granat.
Glamour – efektowne dodatki
Charakter stylu zostaje podkreślony przez odpowiednie dodatki. Dominują tu drobiazgi w odcieniu złota i srebra, a także kryształowe żyrandole i świeczniki. Na pierwszy plan wysuwają się atłasowe materiały i błyszczące lakiery. Charakteru wnętrzom dodają duże lustra, koniecznie w bogato zdobionych ramach. Wśród innych dodatków warto wymienić poduszki wykonane z błyszczących materiałów, ozdobne ramki na zdjęcia, a także dodatki wykonane ze szkła i kryształu. Styl ten preferuje szykowne elementy, rzucające się w oczy.
Meble i bogate zdobienia
Nie sposób nie wspomnieć o dużych, rozłożystych sofach, wykonanych z ozdobnych, pluszowych i mięsistych materiałów. Meble w tym stylu często nawiązują do epoki baroku. Popularnością cieszą się także konsole i komody. Stoliki kawowe często wykonane są z marmuru. Meble zazwyczaj zdobione różnorakimi ornamentami. Klasyczne modele nabierają charakteru glamour po odpowiedniej przeróbce, np. po oklejeniu ich folią lustrzaną.
Salon w blasku glamour
Styl ten świetnie prezentuje się w salonie, chociaż można go z powodzeniem zastosować także w sypialni. Sofy, fotele, krzesła wykończone miękkimi materiałami, kanapy, stoliki kawowe, witryny i komody, oparcia sofy czy foteli oraz nogi ozdabiamy rzeźbieniami. Często meble występują w jaskrawych kolorach, tworzą wtedy duży kontrast z pozostałą aranżacją salonu. Na ścianach odnajdziemy różnorakie tapety w geometryczne wzory, panele tapicerowane czy pikowane skóry. Salon powinien być miejscem pięknym, ale i wygodnym, dającym zdecydowane poczucie komfortu.
Sypialnia – powiew luksusu
W sypialni warto zastosować zdobione lampki nocne, zasłony, koce czy narzuty z miękkich materiałów, pikowane i tapicerowane elementy łóżka, komody z licznymi, stylowymi dodatkami, jak ramki na zdjęcia, często w złotym kolorze. Wnętrze powinno dawać przyjemne poczucie ciepła. Fotel z dość wysokim oparciem, pikowane krzesło albo inne siedzisko oraz koniecznie zdobione lustro, świetnie sprawdzą się w sypialni. Będą tu pasować też kinkiety, żyrandole czy lampy stojące, najlepiej z kryształów. Kryształy dobrze odbijają światło, a oprócz powiewu luksusu zafundują nam także efekt “lśnienia”.
Glamour – eklektyzm i kontrasty
Glamour można z powodzeniem łączyć z innymi stylami. Eklektyzm to słowo klucz w aranżacji wnętrz utrzymanych w tej konwencji. Odnajdziemy tu nowoczesny design połączony z barokowym przepychem lub antyczne meble ze złotymi dodatkami. W tej estetyce zauważalne są liczne kontrasty i zaskakujące kolory. Jednak wszystkie elementy stylu muszą tworzyć ze sobą spójną całość, aby nie przytłaczać wnętrza i nie spowodować przerostu formy nad treścią. Przy projektowaniu wnętrz w tym nurcie trzeba pamiętać o umiejętność łączenia różnych stylów dekoracyjnych- tak, aby nie przytłaczać wnętrza nadmiarem. Styl glamour potrafi niezwykle cieszyć oko, ale wtedy, gdy urządzony jest szykownie, z umiarem oraz elegancją. W przeciwnym razie może stać się oznaką kiczu.
Stwórz wyjątkowe mieszkanie w stylu glamour
Marzysz o wyjątkowym i luksusowym wnętrzu w stylu glamour? Nasz doświadczony architekt wnętrz z firmy MAZZANI z przyjemnością przekształci Twoje mieszkanie w oazę elegancji. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, stworzysz przestrzeń, która emanuje blaskiem i glamour, zachowując jednocześnie funkcjonalność. Pozwól nam pomóc Ci w urządzeniu mieszkania, które odzwierciedli Twój wyjątkowy styl i sprawi, że poczujesz się jak gwiazda Hollywood. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Jakie są najważniejsze cechy stylu glamour?
Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim szykiem, elegancją i blaskiem. Króluje przepych i bogate zdobienia mebli i dodatków.
Z którymi meblami i dodatkami współgra glamour?
Pasują tutaj bogato zdobione krzesła, marmurowe stoliki, sofy w wyrazistych kolorach, kryształowe żyrandole, zdobione ramy i lustra czy tapety w geometryczne wzory.
Jakie kolory występują w stylu glamour?
Kolorystyka jest bardzo bogata. Dominują fiolety, róże, butelkowa zieleń, bordo, granat, najlepiej w zestawieniu z barwami stonowanymi, jak beże, szarości i neutralna biel.