kobieta na fotelu bujanym
18
paź

Eko we wnętrzu

Recyklingowe i proste rozwiązania powracają do łask. Czy spowodowane jest to rosnącą świadomością w temacie kondycji naszego, środowiska naturalnego? A może w pędzie dnia codziennego, chcemy zwyczajnie przystanąć i ukoić zmysły przy tym co naturalne i harmonijne?

duży kwiat w donicy

Czym jest ten wnętrzarski, ekologiczny trend?

Oto cechy charakterystyczne:

  • Plastikowi i tworzywom sztucznym mówimy NIE! Tu prym wiedzie drewno, rattan, bambus a także rośliny oraz związane z nimi motywy.
  • Sięgamy po barwy ziemi. Beże i brązy wpisują się w ten klimat idealnie. Ponadto świetnie komponują się we wszelakich połączeniach stylów. Możemy stosować je z bielą, przez co zyskamy ciepłą i przytulną atmosferę. Cały efekt warto podkreślić używając drewnianych mebli, parkietów, dużych sof i kanap oraz dekoracji w ciemnych odcieniach, które dodadzą aranżacjom charakteru.
  • Minimalistyczny i surowy design? Otóż nie! Łączymy materiały pozyskane wprost z przyrody, dodając kontrastu jasnym barwom. Przełamywanie schematów jest wręcz wskazane. Doskonale w tym zadaniu spisują się żółcienie, czerwienie oraz niebiańskie błękity. Wbrew pozorom nie przytłoczymy tym naszego wnętrza. Paleta barw jest na tyle uniwersalna, że poszczególne tonacje bardzo dobrze ze sobą współgrają. Jasne tony dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne dodadzą aranżacji tajemniczego, kameralnego nastroju.
  • Lubisz rękodzieło? A może interesujesz się odnową rzeczy, które pozornie już do niczego się nie nadają? Tu właśnie rządzi nurt HANDMADE. Recykling i ponowne wykorzystanie surowców oraz materiałów daje ogrom możliwości i przede wszystkim jest zgodne z myślą eko. Ekologiczne mieszkania są wspaniałym miejscem dla kreatywnej pracy, rzemiosła i regionalnej tradycji. Produkty z małych, często rodzinnych firm, a nawet rzeczy stworzone przez nas, dodadzą wnętrzom indywidualnego charakteru, a także uratują nasz domowy budżet. Jak widać, są to same pozytywy.
ściana z drewnianej boazerii

Wskazówki przy urządzaniu EKO mieszkania

  • Latarenki, świece czy biokominek wyczarują niepowtarzalny klimat. A świeże rośliny czy tapety z elementami natury wyciszą i uspokoją zmysły.
  • Ciekawym pomysłem może okazać się też fototapeta z motywem lasu, łąk a może nawet dżungli? Zajmująca całą ścianę pozwoli przenieść się daleko od codzienności.
  • Lite drewno, cegła czy ściana z naturalnych kamieni, dodadzą salonowi nieszablonowego charakteru. 
  • W kawalerkach czy małych pomieszczeniach, duże rośliny świetnie zastąpią wszelkiego rodzaju ścianki. Z powodzeniem mogą służyć jako oddzielenie kuchni od salonu, w większych mieszkaniach będą stanowić uroczy, naturalny akcent.
  • Kartonowe, ozdobne pudełka, wiklinowe koszyki czy pojemniki z drewna to estetyczny sposób na uporządkowanie elementów.
  • „Leśne odpadki” są ciekawą bazą do aranżacji. Odpowiednio przygotowany pień z powodzeniem mógłby służyć jako duża półka czy stolik kawowy. Możemy być pewni, że drugiego takiego mebla nie będzie miał nikt.
  • Tapicerowane lub ozdobione naturalną tkaniną meble, lampy z drewna lub rustykalne elementy na pewno dodadzą wnętrzu nietuzinkowości.

Eko styl odnajdzie się wszędzie!

Salon to serce domu czy mieszkania. W stylu ekologicznym powinien być jak najbardziej przestronny, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z przytulności czy wygody. Aby pomieszczenie cieszyło oko i miało odpowiedni klimat, należy zadbać o jego nieszablonowość. To przecież tu najczęściej gromadzi się rodzina i zasiadają goście. Zadbajmy o naturalne tkaniny na sofach, mięsiste zasłony oraz kontrastowe poduszki.

W eko łazience nie boimy się dużych luster – optycznie powiększą one przestrzeń, a użycie świec w ich pobliżu stworzy bajeczny, niezapomniany klimat. Zregenerujemy zmysły, a ponadto podkreślimy nasz styl. Nie możemy pominąć też ekologicznych rozwiązań dotyczących np. oświetlenia led czy systemów oszczędzających pobór wody w kranie i prysznicu. Będzie eko, ale też oszczędnie. To rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Modne są także wiklinowe lub rattanowe kosze do przechowywania nie tylko prania. Zamiast łazienkowego, standardowego dywanika użyjmy tego zrobionego z mchu. Jest to rozwiązanie innowacyjne i przede wszystkim nawiązujące do natury. Warto rozważyć też wybór wanny czy prysznica z zastosowanymi rozwiązaniami, pozwalającymi uregulować ciśnienie i przepływ wody.

Kuchnia w stylu eko ma być przede wszystkim praktyczna. Planując podłogi, lepiej postawić na płytki łatwe w czyszczeniu np. płytki ceramiczne. Jako powierzchnia do pracy dobrze posłuży blat wykonany z kamienia. Zachowanie motywu ziemistej palety kolorów sprawdzi się i w tym pomieszczeniu, a mozaika w odcieniach zieleni urozmaici i ożywi ścianę. Dobierając akcesoria kuchenne szukajmy tych wykonanych z drewna. Detale są bardzo ważne, ponieważ odgrywają kluczową role w pomieszczeniach. Rośliny czy świeże zioła w urokliwych, porcelanowych doniczkach sprawdzą się znakomicie.

zielona kuchnia w domu

Tworzymy ekologiczne aranżacje wnętrz

Jesień – zima 2023/2024 przynosi trendy eko. Nasz doświadczony architekt wnętrz z MAZZANI oferuje profesjonalne usługi projektowania i aranżacji wnętrz zgodnie z tą filozofią. Oferujemy projektowanie z wykorzystaniem ekologicznych materiałów i inspiracji naturą, tworząc harmonijną przestrzeń. Wykorzystaj nasze doświadczenie, aby przekształcić swoje mieszkanie w zgodzie z trendami eko na nadchodzący sezon. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.