Spis treści:
Styl wiejskiej elegancji
Wszystko co kojarzy Wam się z wakacjami u dziadków na wsi, znajdziecie właśnie w tym stylu. Jest to bardziej szykowna odmiana wiejskiego wnętrza, nie łącząca się jednak ze stylem country. Ludzie co raz częściej chcą być bliżej natury, która da im komfort i równowagę psychiczną. Nie znajdziecie tu jaskrawych kolorów i sztucznych materiałów, ale naturalne tkaniny, jasne barwy i stare drewniane meble. Dzięki połączeniu surowości i drewnianych akcentów, w Waszym wnętrzu będzie atrakcyjnie i zarazem naturalnie.
Czym jest styl rustykalny?
Jest czymś, co daje poczucie komfortu, spokoju i równowagi. Styl ten nawiązuje do wsi, a co za tym idzie posiada także cechy wiejskie. Dzięki niemu w Waszych pomieszczeniach będzie elegancko, przytulnie i zarazem podkreślona zostanie ważna rola polskiej wsi. Dzięki tej stylistyce pomieszczenia się rozświetlają, a ręcznie robione dekoracje nadają im dostojności i pomagają związać się z naturą. Wszystko, co nawiązuje do natury, jest postarzone, drewniane i szorstkie w dotyku to styl rustykalny.
Przestrzeń
W pomieszczeniach w stylu rustykalnym musi być przede wszystkim funkcjonalnie, jasno i naturalnie. W stylu tym jest duże pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżacje całego mieszkania. Przede wszystkim sprzęty AGD i inne są schowane. Jest to funkcjonalne i praktyczne. Dzięki temu nie psujecie całego wyglądu robotem kuchennym, a odkurzacz nie wala się z kąta w kąt. Jednak są pewne charakterystyczne cechy, jakie posiada ten styl. Są to masywne drewniane meble, surowe dodatki i jeszcze raz drewno. Bez drewna nie będzie stylu rustykalnego, który głównie się na nim opiera. Drewno i kamień to dwie rzeczy, o których nie możecie zapomnieć przy projektowaniu wnętrza. Dzięki temu zachowacie balans między nowoczesnością, a nawiązaniem do dawnych chat.
Narodowa nuta
Dobrym posunięciem przy projektowaniu wnętrza w stylu rustykalnym jest wplecenie do niego trochę z ludowości. Warto skonsultować się z miejscowymi artystami lub osobami, które zajmują się rękodziełem ludowym. Możecie znaleźć ciekawe rzeczy na różnych jarmarkach, pchlich targach czy też w sklepach online. Makatki, serwetki, drewniane rzeźby to nie wszystko co ma Wam do zaoferowania Polska. Świetnym pomysłem będzie namalowanie obrazu, razem ze wszystkimi domownikami lub zrobienie makramy na ścianę. Pamiętajcie, że nie musicie czerpać inspiracji tylko z polskiej wsi. Styl rustykalny jest bardzo popularny w Ameryce, Toskanii i na Sycylii.
Kuchnia
Wiadomo, że sercem całego domu jest kuchnia. W stylu rustykalnym dużo się w niej dzieje. Wszystkie sprzęty są pochowane, jednak nadrabiają to meble i dodatki. Nie macie krzeseł do pary? Nic nie szkodzi. W tym stylu to nie problem. Będzie bardziej swojsko i klimatycznie. Surowe drewniane meble, a pod sufitem suszone zioła i lawenda nadadzą także swojskiego klimatu bez wprowadzania do wnętrza chaosu. Wiszące szafki z witrynami pokażą piękne zastawy, a zwieszone kubki na haczykach pozwolą Wam szybko po nie sięgnąć. Dobrym pomysłem jest wyspa kuchenna, która będzie głównym miejscem w kuchni. Jeżeli jednak nie możecie sobie pozwolić na wyspę, warto wydłużyć blat roboczy lub postawić na piękny drewniany stół. Na parapecie możecie postawić metalowe wiaderka ze świeżą lawendą i doniczki z ziołami. Pod sufitem warto zawiesić miedziane garnki i patelnie, które także dodadzą charakteru rustykalnego.
Jadalnia
Jest miejscem, gdzie spotykacie się wszyscy razem przy posiłku. Czy to z rodziną czy z przyjaciółmi. Jadalnia w stylu rustykalnym to przede wszystkim drewno i dodatki, przez które poczujecie się jak na sielskich wakacjach. Drewniany stół i ławy, nakryte sztucznym futrem dodadzą wiejskiej nuty, a jasne barwy i wazon ze świeżymi kwiatami dodadzą szyku. Nie możecie tez zapomnieć o glinianych naczyniach i zastawie w motywy roślinne. Jeżeli jednak nie macie talerzy i kubków do pary, nic straconego, to także doda uroku całemu pomieszczeniu.
Salon
Tu znowu pierwsze skrzypce będzie grać drewno. Jednak surowe wykończenie nada salonowi nieco szyku. Dobrym pomysłem jest, aby na ścianach pojawił się kamień lub cegła. Jeżeli jednak nie pozwala Wam na to budżet lub właściciel mieszkania, świetnym zamiennikiem takiej ozdobnej ściany jest fototapeta. Nie każdy może sobie też pozwolić na belki pod sufitem. Jeżeli wasze wnętrze ma przynajmniej 2,8 m wysokości, możecie takie belki zainstalować. Macie różne opcje. Są belki drewniane lub sztuczne, które naprawdę dobrze imitują drewno. Przy mniejszej wysokości nie będzie to dobrym efektem, ponieważ obniży Wam pomieszczenie i dodatkowo “przygniecie” całość aranżacji. Salon powinien być ciepłym, przytulnym i komfortowym miejscem, gdzie można odpocząć po całym dniu pracy. Nie jest przymusem rezygnować z wygodnych mebli wypoczynkowych, ale warto do salonu także dodać odrobinę mebli z litego drewna czy starą maszynę do szycia jako stolik do kawy lub na kwiaty. Podłoga jest ważnym elementem całości. Na rynku są najróżniejsze panele i płytki, które imitują prawdziwą drewnianą podłogę. Jeżeli macie lub znajdziecie deski, które wyglądają na stare, będzie to dobry wybór. Podłoga ma być lub wyglądać na starą. Jeżeli jednak macie problem z postarzeniem podłogi, dobrym pomysłem będzie po prostu skonsultowanie się z doświadczonym projektantem.
Łazienka
Powrót do czasów dawniejszych łazienek nie jest dobrym pomysłem. Jednak stylu rustykalnego możecie jej nadać poprzez wannę wolnostojącą, kamienną posadzkę czy kute oprawy na szafkach. Dobrym pomysłem jest także prysznic, ale postarajcie się, aby ściana była wyłożona płytkami z imitacją drewna lub kamienia. Dzięki temu cała koncepcja aranżacyjna będzie zachowana. Z drewnem trzeba się obchodzić nad wyraz delikatnie, ponieważ w łazience zazwyczaj jest wilgotno. Ważne, aby przed pomysłem umieszczenia dowolnego przedmiotu z drewna w łazience dobrze je zaimpregnować i zabezpieczyć przed gniciem. Ważnym aspektem są także elementy dekoracyjne. Zazdrostki na oknie, haftowane ręczniki i zasłonki zamiast drzwiczek od szafki dodadzą iście wiejskiego charakteru.
Sypialnia
W sypialni możemy postawić na haftowane tekstylia, które pokażą rustykalny charakter aranżacji. Im więcej poduszek z haftowanymi wzorami lub drukowanymi naturalnymi motywami tym lepiej. Narzuta na duże łóżko i koce, nadadzą sypialni ciepłego i rozluźniającego charakteru. Dobrym wyborem będzie dywan, który jest zrobiony ze sztucznego futerka lub puszystej tkaniny oraz zasłony, które będą pięknie się wkomponowywać w całość wnętrza. Nie pomijając mebli, warto wybrać szafki nocne wykonane z drewna i skrzynie, które pomieszczą wszelkie koce i pamiątki. Sprawdzi się też stara dwudrzwiowa szafa i lampka nocna z abażurem.
Styl rustykalny w skrócie:
- surowe wykończenia,
- drewno i drewniane elementy,
- roślinność,
- kamień,
- drewniane sufity i podłogi,
- jasne barwy – beż, biel, écru, brąz i inne ich odcienie,
- wiklinowe akcenty – np. kosze,
- postarzane meble,
- naturalne materiały – bawełna, wełna, len,
- stare elementy wystroju – lampa naftowa, maszyna do szycia, skrzynia i gliniane naczynia.
Styl, który łączy przeszłość z teraźniejszością
Nieważne czy zdecydujecie się na klasyczny styl rustykalny czy jego bardziej nowoczesną wersję. Przy projektowaniu mieszkania pamiętajcie, że głównym aspektem tego stylu jest swoboda, w której starość i nowoczesność łączą się w całość. Warto postawić wtedy na przytulną i funkcjonalną aranżację, ale przy tym nie rezygnować ze wszystkich mebli, z których dotychczas korzystaliście. Jeżeli, nie wiesz, jak stworzyć u siebie wnętrza w stylu rustykalnym lub masz jakieś pytania skontaktuj się z nami. Nasza firma MAZZANI składa się z doświadczonych projektantów, którzy pomogą Ci w zaprojektowaniu wymarzonych wnętrz.
Pytania naszych klientów:
Skąd wziąć stare drewniane meble?
Można popytać w rodzinie, czy ktoś nie ma starych mebli na oddanie. Wybrać się na jarmarki i pchle targi. Dobrym pomysłem jest też szukanie w antykwariatach lub samodzielne odnowienie mebli.
Czy w łazience sprawdzą się drewniane elementy?
Sprawdzą się o ile, dobrze je zaimpregnujecie i zabezpieczycie przed wodą.
Czy przestrzeń w mieszkaniu jest ważna?
Jest ważna. Im więcej miejsca, tym bardziej funkcjonalne jest mieszkanie, co daje swobodę i wygodę, w korzystaniu ze wszystkich pomieszczeń.