widok z garderoby na sypialnię
30
gru

Zrób to dobrze!

Zaprojektowanie domu, tak by był funkcjonalny, nie jest prostą sprawą. Wymaga wiele pracy i wkładu. Optymalny układ to taki, w którym rozkład pomieszczeń najbardziej odpowiada trybowi pracy, życia i spełnia potrzeby rodziny. Przedstawiamy kilka porad, jak poradzić sobie z wyzwaniem zaaranżowania funkcjonalnych wnętrz. 

Otwarte czy zamknięte pomieszczenia? 

Układ domu, w którym kuchnia, jadalna i salon tworzą jedną całość, stał się w zasadzie najbardziej popularny. Oczywiście, moda nie powinna wpływać na nasze wybory, więc jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pomieszczeń zamkniętych – nie rezygnujmy z ich. Osobom, które zastanawiają się, co będzie dla nich najlepsze, polecamy taki układ, w którym ściany i elementy konstrukcji umożliwiają zamknięcie lub otwarcie pomieszczeń, jeśli wybór rozwiązań okazałby się nietrafiony. 

Otwarte plany projektanci uzyskują, aranżując wraz z konstruktorem elementy nośne. 

Plan otwarty ma niewątpliwe zalety:  

  • ułatwia zmiany w układzie pomieszczeń, 
  • umożliwia oświetleniu na rozchodzenie się po pomieszczeniach, to ważne w przypadku takiego układu, który nie odpowiada idealnie warunkom nasłonecznienia, 
  • sprzyja integracji domowników, skupia wokół całą rodzinę, gości. 

Zaprojektowany w otwarty sposób układ musi być jednak w podobnej stylistyce. Zarówno kuchnia, jak i salon powinny mieć wspólny mianownik. Aby jednak nie stanowiły wrażenia nudnych, można postawić na ciekawe dodatki. Jedna dominująca barwa i dekoracje w dwóch innych to świetny sposób, by stworzyć piękną przestrzeń. 

salon, jasne kolory

Strefa wejścia 

Obszar znajdujący się tuż za wejściem jest niezwykle istotny, ponieważ to pomieszczenie, które jako pierwsze widzą i domownicy, i goście. Jedną z podstawowych zasad dotyczących przedpokoju to: nie tworzyć wrażenia bałaganu i chaosu. Liczbę sprzętów i szafek najlepiej ograniczyć do minimum. Ważne jest lustro, które w przypadku małej powierzchni dodatkowo ją powiększy. Lustra mogą mieć rzeźbione ramy, które dodatkowo wzbogacą wnętrze. Jeśli wejście nie posiada okien, a dodatkowo jest w klasycznym stylu, najlepiej postawić na jasne barwy. Zastosowanie ciemnych, klimatycznych barw sprawdzi się raczej na dużych powierzchniach. 

Garaż wbudowany w bryłę budynku czy wolno stojący? 

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy garażu. Przy małej działce i raczej skromnym budżecie odpowiedzieć będzie zapewne negatywna. Być może wystarczy sama wiata lub murek, które ochronią auto przed opadami. Jeśli jednak zależy nam na przechowywaniu samochodu w garażu, może on być wbudowany w bryłę domu, dostawiony do mieszkalnej części lub wolno stojący. W przypadku ogrzewanego pomieszczenia na samochód najlepiej, jeśli będzie on zamknięty w bryle domu. Przejście między garażem a resztą mieszkania trzeba zaaranżować w pomieszczeniu wentylowanym, co znacznie ograniczy ucieczkę ciepła i co ważne, dla bardziej wrażliwych: uniemożliwi przenikanie do domu zapachu paliwa. Najbardziej kosztowe jest z kolei ustawienie garażu w wolno stojącym budynku. 

Kuchnia – serce domu 

Często słyszymy, że najważniejszym pomieszczeniem w domu jest salon, bo to najbardziej reprezentacyjna strefa, w której przyjmuje się gości. Sercem mieszkania jest jednak kuchnia. Przygotowywanie posiłków w niej będzie tym przyjemniejsze, im bardziej kreatywne i oryginalne będzie to pomieszczenie. Nie można jednak zapominać o tym, by rozmieszczenie sprzętów było użyteczne. Zlew warto zamontować pod oknem, a płytę gazową między blatami bądź wykorzystać do tego wyspę. Jeśli chodzi o dodatki, dobrym sposobem na ciekawszy design jest wykorzystanie szkła lub kolorowej fototapety nad blatem. Kolorowe szkło nada wnętrzu ekspresji. 

przestronna kuchnia

Sypialnia – jak ją zaaranżować?  

Urządzając sypialnię, przede wszystkim bierzemy pod uwagę komfort i potrzeby domowników. To właśnie ona odzwierciedla ich dusze i charakter. Kluczowym czynnikiem, jaki wpływa na dobry wystrój sypialni, jest jej kolor. Trzeba znaleźć taki zestaw, by nie przytłaczał, a ułatwiał zasypianie i zapewnił relaks. Tutaj bierzemy pod uwagę temperament. Osoby, które są mocno aktywne, przed snem chcą znaleźć w sypialni swój azyl, wyciszyć się, dlatego najlepszą barwą będą dla nich odcienie jasnej zieleni, beżu i niebieskiego. Bardziej spokojne – mogą pozwolić sobie na żywsze kolory, by obudzić się we wnętrzu pełnym energii. Mogą postawić na żółcie, pomarańcze, a nawet dodatki czarnego i czerwieni. Ważne jest także oświetlenie. Powinno być matowe, by pomóc w wyciszeniu się. Takie światło zapewnią lampy podłogowe i nocne. Jeśli chodzi o okna, idealnie sprawdzą się lekkie zasłony.   

Łazienka 

By łazienka spełniała swoje funkcje, powinniśmy pamiętać, by znalazł się w niej sedes, umywalka, prysznic, szafka, pralka. Wybierając ceramikę sanitarną, najlepiej pomyśleć o modelach podwieszanych. Pozwoli to na utrzymanie większej czystości, a zabudowa elementów instalacyjnych stworzy przestrzeń na akcesoria. W małym pomieszczeniu warto dodać takie elementy, które optycznie powiększą wnętrze. Może być to duża tafla lustra. Samą łazienkę warto utrzymać w jasnych barwach. Oświetlenie powinno być chłodne – dotyczy to także światła punktowego przy umywalce. W większych pomieszczeniach można zastosować designerskie płytki we florystyczne wzory albo geometryczne kształty. Modne będą także te ciemne i wielkoformatowe. 

łazienka, wanna, rośliny

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami

Zaprojektowanie mieszkania najlepiej powierzyć profesjonaliście. By cieszyć się pięknym, funkcjonalnym wnętrzem na długie lata, trzeba posiadać wiedzę na temat wielu różnych czynników. Powyższa analiza to tylko pokrótce opisany schemat funkcjonalnego domu. Jeśli stoisz przed wyborem projektu – chętnie go dla Ciebie wykonamy. Skontaktuj się z MAZZANI