duże okna w sypialni
12
kwi

Styl industrialne

Początki stylu industrialnego sięgają lat 50. dwudziestego wieku, kiedy skutkiem secesji w Stanach Zjednoczonych wzrosło zapotrzebowanie na zagospodarowanie wolnych magazynów i zakładów produkcyjnych. Miejsca te nie tylko wpłynęły na klimat stylu, ale również wyznaczyły jego charakterystyczne materiały i design wyposażenia. W mieszkaniach zaaranżowanych industrialnie, nowoczesność przeplata się ze starociami oraz inspiracjami historią. Przewodzą w nich twórcze idee oraz innowacyjna energia, a pomimo zrodzenia się w okresie kryzysu, z biegiem czasu zaczął symbolizować wolność i wytworny minimalizm. Pierwszymi, którzy zainteresowali się niekonwencjonalnymi przestrzeniami, byli artyści i designerzy. Obecnie industrialne wnętrza możemy spotkać w hotelach, restauracjach, mieszczańskich domach, a nawet stosunkowo niewielkich mieszkaniach, ale podstawowe reguły się nie zmieniły. 

Jak wyglądały początki stylu? 

W czasach, gdy secesja doprowadziła do upadku wielu firm i fabryk, narodził się styl industrialny. Stało się to w Nowym Jorku, gdzie obszar mieszkalny mieścił się bezpośrednio obok wytwórni i manufaktur. Opustoszałe budynki powoli były przekształcane w mieszkania, a działo się tak za sprawą nowojorskich artystów, którzy potrzebowali miejsca dla swoich pracowni, gdzie mogliby realizować się poprzez sztukę. Najbogatsza w takie przestrzenie była dzielnica Soho na Brooklynie i w Chelsea, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc artystycznych stała się stworzona w dawnym budynku fabryki kapeluszy Silver Factory Andy’ego Warhola. 

antresola, czarna kanapa

Czym się charakteryzuje? 

Styl industrialny cieszy się renomą i coraz więcej ludzi decyduje się na takie rozwiązanie aranżacyjne. Koncepcja ta zawdzięcza sławę swojej elastyczności, gdyż pozwala na wyrażanie personalnego spojrzenia na architekturę i łatwe łączenie współczesności z przeszłością. Charakterystyka stylu kreowała się wraz z duchem czasu, potrzebami potencjalnych mieszkańców oraz nieskończoną wyobraźnią twórców, łączących z pozoru niepasujące do siebie elementy.

Modernistyczne dekoracje ścienne zestawiane są ze starymi murami, a zużytych maszyn lub betonowych odlewów używa się do dopełnienia nowoczesnej kompozycji. Industrialne mieszkania (nazywane również loftowymi) wyróżniają się przede wszystkim obszernymi przestrzeniami, nawiązującymi do hal produkcyjnych, z których się wywodzą. Nie brakuje w nich przestronnych okien, dzięki którym do wnętrza wpada dużo promieni światła słonecznego, tym samym ocieplając surowo urządzone pokoje. Jednak mimo tych cech, korzystając ze swobodnych rozwiązań, jesteśmy w stanie stworzyć loftowe wnętrze nawet w małym mieszkaniu. Budując spójną, nowoczesną całość, możemy postawić na niezwykle surowy, przemysłowy wystrój albo cieplejsze i przytulniejsze wydanie. 

Industrialne wyposażenie 

Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, należy pamiętać, że powinno być ono odpowiednio wykończone. Gama kolorystyczna tego stylu nie jest jedną z bogatszych, a barwami, które zdecydowanie królują we wnętrzach, są: 

  • szarości i biele, 
  • czernie, brązy oraz odcienie bordowego – stosowane głównie w dodatkach. 

Dobrym sposobem jest użycie innych kolorów, takich jak butelkowa zieleń, jednak tylko w formie nielicznych akcentów. Główna kolorystyka w tym stylu, jest skutkiem obecności reprezentatywnych materiałów, czyli drewna, metalu, rudej cegły oraz betonu architektonicznego. Idealnie wkomponują się w industrialne wnętrze, toteż najlepiej postawić właśnie na nie. 

Diabeł tkwi w szczegółach, jednak nie można zapomnieć o innych, istotnych elementach wnętrza, jakimi są meble. Doskonale wpasują się tutaj te o dużych rozmiarach, sprawiające wrażenie starych albo zniszczonych i odzwierciedlające klimat wnętrza, a także charakter właścicieli. Dla takich pomieszczeń szczególnie atrakcyjne są meble proste i ponadczasowe. Dobrze sprawdzą się zarówno drewniane, surowe, jak i solidne, wykonane ze stali, betonu i szkła. 

Bibeloty, ozdoby i inne dodatki powinny być ograniczone do minimum, lecz tymi, z których lepiej nie rezygnować, są między innymi zegary i lustra przemysłowe. 

wnetrza salonu

Odkryj potencjał swojego mieszkania!

Skoro wiesz już nieco więcej o stylu industrialnym, może warto rozważyć przeobrażenie Twojego obecnego mieszkania bądź zaaranżowanie w tym stylu przestrzeni po przeprowadzce? Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy architekta MAZZANI. Z pewnością rozwieje on potencjalne wątpliwości, a biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby domowników, stworzy dla Ciebie projekt idealny. 

Pytania naszych klientów:

Jakie meble będą pasować do industrialnego mieszkania?

Z mebli najlepiej wybrać te duże, ale proste. Ważne, by były solidne i surowe. Idealnie nadadzą się te, które są wykonane ze stali, szkła lub betonu.  

Dlaczego wnętrza industrialne są takie wysokie?

Wszystko za sprawą pochodzenia. Obszerność nawiązuje do genezy stylu, który powstał w opuszczonych fabrykach, zakładach produkcyjnych, stąd charakterystyczne dla niego rozmiary. 

Czy wnętrza industrialne są nowoczesne?

Swoboda stylu pozwala na łączenie nowoczesności z przeszłością, więc odpowiednio zaaranżowane mogą sprawiać wrażenie bardziej modernistycznych. Nie oznacza to jednak, że przestrzeń musi być nowoczesna. Wszystko zależy od upodobań domowników.